През 2021 г. едно яйце е струвало 18 стотинки, докато в момента цената му е 56 стотинки.
Това показва справката на Държавната комисия по стоковите борси и тържищата, цитирана от bTV. Ръстът в цената на яйцата достига 80 процента, сочи същата справка.
На места в зависимост от произхода и размера яйцата могат да достигнат и 90 стотинки за брой.
Пред bTV Николай Колев, който отглежда 11 хил. кокошки, посочва, че скокът се дължи най-вече на недостига на яйца на европейския пазар. Освен това от началото на войната в Украйна цените на консумативите са се повишили.
Колев уточнява, че разходите му за фураж са се удвоили. Скок се наблюдава и в цената на опаковките за яйца - картон, етикети, кашони за пренасяне, стреч кутии.
Ивайло Гълъбов, председател на Съюза на птицевъдите в България, допълва, че цената не се определя от производителите или търговците, а най-вече от пазара. Според него може да се очаква известен спад в цената на яйцата.
Гълъбов е убеден, че няма да се наблюдава рязък скок в цените на яйцата за Великден.
Със сигурност обаче празникът ще ни излезе по-скъп, отколкото е бил през 2022 г. Данните на Системата за агропазарна информация сочат, че миналата година хляб тип "Добруджа" е струвал около 2,30 лв. за килограм.
В момента цената му е около 3,40 лв. за килограм.
Ръст има и при цената на ориза - от средно 1,70 лв. за 500 грама през 2022 г. до около 2,30 лв. за същата разфасовка през тази година.