Международната рейтингова агенция Moody's потвърди дългосрочния рейтинг на България в чуждестранна и местна валута Baa1 със стабилна перспектива, съобщават от Министерството на финансите (МФ).
За оценката си от агенцията взимат предвид няколко ключови фактори:
- Очакванията на Moody's, че енергийна криза в Европа няма да отслаби съществено икономическата и фискалната позиция на страната.
- Подкрепата за кредитния профил на България, произтичаща от перспективата за приемане на еврото, въпреки риска от забавяне на приемането след 2024 г.
- Рисковете за ефективността и напредъка на правителството по ключови приоритети, произтичащи от продължителния вътрешнополитически застой в страната.
Стабилната перспектива отразява очакванията на Moody's за относително слаба флуктуация на основните икономически и фискални показатели на страната през следващите 12 до 18 месеца.
Тя също така отразява баланса на рисковете между потенциалните отрицателни ефекти върху кредитния профил, произтичащи от политическата ситуация в страната, и потенциалните положителни ефекти от евентуалното приемане на еврото.
Според Moody's обаче България все още може да изпълни целта си за приемане на еврото от 2024 г. В основния сценарий за страната, предвиждан от агенцията, е заложено, че този процес вероятно ще бъде отложен поне до 2025 г.
Липсата на стабилна управляваща коалиция, през по-голямата част в периода от април 2021 г. до настоящия момент, е довела до повишаване на рисковете, свързани с провеждането на ключови за страната политики и би могла също да усложни възможността на правителството за реакция при наличието на непредвидени събития.
Анализаторите отбелязват, че служебното правителство се е оказало ефективно в укрепването на алтернативните маршрути за доставка на газ през Гърция и Турция, както и алтернативни доставки на природен газ, най-вече от Азербайджан.
Moody's очакват реалният растеж на БВП да възлезе на 2,7% през 2022 г., след което да се забави до 1,4% през 2023 г.
Оттам посочват, че тези оценки са сред най-стабилните темпове на растеж в сравнение с останалите европейски страни през тази година.
От рейтинговата агенция смятат, че инфлацията ще се понижи до 6,0 % в края на 2023 г., спрямо 14,3 % в края на 2022 година.
В съответствие с необходимостта от изпълнение на Маастрихтските критерии, очакванията на агенцията са, че бюджетният дефицит ще остане стабилен около 3% от БВП през 2023 и 2024 г., а държавният дълг леко ще се увеличи до 23,8 % и 24,7% от БВП, съответно в края на 2023 г. и 2024 г., запазвайки общата фискална позиция на страната като цяло непроменена.