8 причини за кризата в Реал

1. Ниска скорост – самият Зидан го призна на пресконференцията след равенството с Ейбар и поиска от футболистите си да „добавят скорост“ към играта си.
2. Липса на концентрация – играта в защита на Реал е разочароваща, меко казано. Зидан още не може да намери правилната формация в отбрана. Рамос не бе убедителен в последните мачове, но пък срещу Ейбар нито Пепе, нито Варан, нито Данило могат да се похвалят с нещо повече.
3. Допуснатите голове – в четирите равенства Реал допусна шест гола, повечето от които дойдоха в началото или в края на мачовете. „Кралете“ позволиха на Дортмунд да отправи 20 удара към вратата им – антирекорд по времето на Зидан. В 10-те мача, които Реал изигра този сезон, допусна 12 гола, запазвайки чиста мрежа само срещу Еспаньол (2:0) и Реал Сосиедад (3:0).
4. Контузии – отсъствието на Модрич и Каземиро може да се нарече и пагубно за Реал. Така тежестта пада на раменете на Кроос, който е единственият халф, играл и при четирите равенства. Все още не може да се намери достоен заместник и на Марсело, а пък Хамес е последният, който влезе в лазарета на „белите“.
5. Водещи футболисти играят под очакванията – Кристиано все още е несигурен след завръщането си от контузията, получена във финала на Евро 2016. Бензема също не е на 100%. Бейл е единственият член на триото BBC, който играе на ниво. Варан и Данило изглежда са изгубили ритъм, но ще трябва да си го върнат, ако не искат да загубят местата си в отбора.
6. Липса на възможности за Мората и Васкес – Зидан настоява на триото BBC в атака. Алваро Мората започна като титуляр само веднъж – срещу Лас Палмас. Игра само 14 минути срещу Виляреал, три срещу Дортмунд и 45 срещу Ейбар. Васкес пък дори не се появи срещу Дортмунд и Ейбар, записвайки по-малко от 20 минути срещу Лас Палмас и Виляреал.
7. Затварянето на мачове – по време на четирите равенства Реал водеше в два от двубоите до последните минути. Допусна изравняване в 84-тата минута срещу Лас Палмас и в 86-ата срещу Дортмунд. Изненадващо или не, и в двата двубоя „белите“ владееха по-малко топката – 49% и 39%, съответно. Снимка: getty
8. Вратарският пост – четирите равенства дойдоха в период, в който Кейлор Навас се завръщаше от контузия. Кико Касийя пази при първите две ремита, а костариканецът се върна под рамката за мача с Дортмунд. Точно тогава допусна и грубата грешка за първия гол на Борусия, когато боксира една топка в тялото на Варан. Срещу Ейбар нямаше вина за гола, но си личеше, че все още не е възобновил увереността си напълно. Снимка: getty

Медиите обичаме такива термини – криза, подем, издънка. Но когато отбор като Реал Мадрид запише четири поредни равенства, няма как по друг начин да опишем представянето му освен като „криза“.

Тимът на Зинедин Зидан започна ударно сезона. Пет поредни победи във всички състезания, изравни рекорда на Барселона от 16 поредни успеха в Примера, но не успя да го подобри.

Последва 1:1 срещу Виляреал у дома и оттам нещата тръгнаха надолу. Реал не успя да победи и Лас Палмас, дойде и ремито срещу Дортмунд в Шампионската лига, а в последния кръг „белия балет“ позволи на Ейбар да си тръгне с точка от „Бернабеу“.

Сега Зизу има на разположение почти две седмици, по време на прекъсването за националните отбори, в които да умува над решение и излизане от кризата.

В галерията търсим причините за лошата игра на Реал в последните две седмици.