След кръга

Скандали, червени картони, Моуриньо vs. Венгер - епизод №15. Първа загуба за Сити, Марсиал и Марес отново бележат и още...
Челси – Арсенал 2:0
Дербито предизвика страхотни реакции навсякъде, не само заради съперничеството между Моуриньо и Венгер. „Това, което стана, е абсолютно неприемливо” срещу „За мен – той е играч на мача. Игра, както трябва да се играе в такъв двубой”. Това са думите на двамата мениджъри за спорните ситуации с Диего Коща и за изгонването на Габриел. Моуриньо този път нямаше претенции към съдиите, които си вършиха работата по изключително непрофесионален начин, оставяйки Коща на терена и позволявайки сблъсъка между него и играчите на Арсенал да продължи, след което Габриел не сдържа нервите си и бе изгонен. Въпреки тази ситуация, Челси контролираше играта през пълните 90 минути и взе заслужена победа. Слабостта в атаката на „артилеристите” донесе първата чиста мрежа на „сините” през сезона, но въпреки победата, Челси все още е 15-и с едва седем точки.
Суонси – Евертън 0:0
Един от двубоите, които очаквахме с голямо нетърпение, разочарова откъм голове. „Лебедите” не успяха да се разпишат за втори пореден път през сезона и за първи път у дома. За Евертън – това бе второ поредно нулево равенство като гост. Въпреки двете нули, положения в мача не липсваха. В добавеното време Кевин Миралас бе изгонен с директен червен картон само две минути и 16 секунди, след като се появи в игра и няма да бъде на разположение на Роберто Мартинес в следващите поне три мача.
Стоук Сити – Лестър 2:2
„Лисиците” пак го направиха. Лестър вече има шест спечелени точки от губеща позиция. След прекрасния обрат от 0:2 до 3:2 срещу Астън Вила у дома предишния кръг, Лестър отново взе нещо, след като губеше с 0:2. Рияд Марес отново бе звездата за „лисиците”, отбелязвайки от дузпа и подавайки за второто попадение на Джейми Варди. Боян и Уотърс дадоха комфортен аванс на „грънчарите” през първата част, но Стоук не успя да удържи преднината си. Двата отбора пропуснаха още няколко чисти положения и можехме да станем свидетели на поне половин дузина положения.
Борнемут – Съндърланд 2:0
След слабото начало на сезона, Борнемут взе седем точки от последните си четири двубоя. Новаците започват да се приспособяват към Висшата лига, а голът на Мат Ричи за 2:0 бе изключителен красавец. Съндърланд доказа, че ще бъде един от отборите, които ще се бори за оставане в лигата. Два гола до деветата минута, след което „черните котки” просто нямаха отговор и записаха четвъртото си поражение в Лигата.
Нюкасъл – Уотфорд 1:2
„Свраките” отново загубиха – за трети пореден път. Нюкасъл все още е без победа, а и бе доминиран от Уотфорд в двубоя на „Сейнт Джеймсис Парк”. Одио Игало отбеляза четвъртото си попадение за сезона и отново е основната фигура в състава на Уотфорд, както беше през миналия сезон. „Свраките” играха по-добре през второто полувреме, но слабостта пред гола им коства точката в този мач.
Астън Вила – Уест Бромич Албиън 0:1
Саидо Бераино не удържа на обещанието си да не играе повече за УБА и по-добре за него и за „дроздовете”. Младият нападател донесе нови три точки за тима си с първото си попадение за сезона, а УБА е без поражение в последните си три двубоя. Това пък бе втора поредна загуба за Вила и отборът на Тим Шерууд е само на точка над опасната зона.
Манчестър Сити – Уест Хем 1:2
„Девет точки от първите три гостувания – звучи като мечта, не като план” – Славен Билич бе изключително честен след изненадващия успех на неговия тим. „Чуковете” победиха последователно Арсенал (2:0), Ливърпул (3:0) и сега – Манчестър Сити в първите си три двубоя далеч от дома през сезона. Уест Хем спря победната серия на „гражданите” на пет и се изкачи до третото място в класирането. Това бе второ поредно поражение за Сити, след като загуби от Ювентус в Шампионската лига през седмицата. Кевин де Бройне отбеляза дебютния си гол за вицешампионите, но липсата на Давид Силва оказа голямо влияние. За тима на Мануел Пелегрини предстоят три поредни гостувания – на Съндърланд, на Тотнъм и на Борусия (Мьонхенгладбах) в Шампионската лига. „Чуковете” пък ще гостуват на друга изненада този сезон – Лестър. Там може да очакваме страхотна битка и сблъсък на двама играчи, които правят страхотно впечатление – Рияд Марес и Димитри Пайе.
Тотнъм – Кристъл Палас 1:0
Новото попълнение Хьонг-Мин Сон донесе успеха за „шпорите” и тимът на Маурисио Почетино е без загуба в последните пет кръга, след загубата на старта от Манчестър Юнайтед. Това е и трети пореден успех за Тотнъм във всички състезания. Палас пък допусна второ поредно поражение с 0:1 след загубата от Манчестър Сити.
Саутхемптън – Манчестър Юнайтед 2:3
Антони Марсиал се превръща в централна фигура за „червените дяволи”. Младокът отбеляза втория и третия си гол за Юнайтед, като се превърна в единствения футболист под 20 години, който се разписва на три пъти в първите си два двубоя във Висшата лига. Давид де Хеа отново направи няколко невероятни спасявания, за да съхрани трите точки за Юнайтед. С победата, тимът на Ван Гаал излезе на втората позиция, на две точки от лидера Сити, а победата бе още по-сладка за мениджъра на Юнайтед, като дойде срещу Роналд Куман, с когото имат дългогодишна закачка – още от времето, когато работеха заедно в Аякс.
Ливърпул – Норич 1:1
Ливърпул продължава да се дъни на всички фронтове. Тимът на Брендън Роджърс е без победа в последните си пет двубоя във всички турнири, като взе едва две точки от последните си четири срещи във Висшата лига. Дебютният гол на Дани Ингс за „червените” не стигна за нищо повече от точка, и то на „Анфийлд” срещу новака Норич. Въпреки завръщането в игра на Фелипе Коутиньо и Даниел Стъридж, атаката на мърсисайдци все още не работи, а Брендън Роджърс продължава да настоява на системата с трима в защита, която очевидно не работи.

Няколко неща привлякоха вниманието след края на шестия кръг.

Диего Коща предизвика нов скандал, който засенчи дори съперничеството между Жозе Моуриньо и Арсен Венгер. Португалецът записа нов успех над Арсенал, но скандалът на терена бе по-коментиран.

Манчестър Сити пък допусна първо поражение във Висшата лига, дни след като загуби от Ювентус в Шампионската лига.

„Червените дяволи” изглежда, че навлизат във форма и вече са само на две точки зад градския си съперник, благодарение на великолепното представяне на Антони Марсиал в атака и на Давид де Хеа на вратата.

В галерията може да видите какво се случи в изминалия кръг на Висшата лига мач по мач.