Едва ли Кшищоф Пьонтек можеше да мечтае за по-добра първа седмица в Милан след трансфера си при "росонерите" от Дженоа.
Полският голмайстор класира тима си за полуфиналите на турнира за Купата на Италия, отбелязвайки и двете попадения при успеха с 2:0 срещу Наполи, а след това донесе и точката на Милан при визитата на Рома в Серия "А" в късното неделно дерби.
И в Милано, и в Рим Пьонтек отпразнува попаденията си, правейки "пистолети" с двете си ръце.
Това се превърна в негова запазена марка още в Дженоа, а тифозите на "грифоните" го поздравяваха по този начин, когато го видеха по улиците на града или в заведение.
Находчиви търговци дори започнаха да продават различни артикули с жеста на голмайстора: тениски, спално бельо и т.н.
Неофициалният бранд на Пьонтек се пръкна съвсем случайно, а ето и историята.
Малко след преместването му в Италия, тифозите започват да наричат Кшищоф "bomber" заради скоростта му и безпощадния му голов нюх.
Но на полски думата се използва в съвсем друг смисъл, най-вече за стрелец.
"В родината ми "bomber" съвсем не се използва за нападател, който опъва редовно противниковите мрежи. Затова реших да правя този жест и да стрелям след всеки мой гол", разкри футболистът в интервю за Il Secolo XIX.
Така Пьонтек си спечели нов прякор - Пистолеро, който е доста по-универсален и разбираем и за сънародниците му.
Любопитното е, че още преди 8 години Дженоа трябваше да има своя полски снайперист, след като Роберт Левандовски бе на косъм от трансфер на "Мараси".
Юридическият отдел на "грифоните" вече беше изпипал докрай договора му, на който оставаше единствено да се положи подпис, но в последния момент нападателят и агентите му решиха да поеме към Борусия Дортмунд.
Отпечатаният контракт на Лева още се пази в канцеларията на клуба, за да напомня за пропуснатия в началото на десетилетието шанс и да стимулира служителите да не се допускат нови грешки.
През миналото лято обаче в Дженоа не се провалиха и пребориха конкуренцията на Уест Хем и още няколко клуба, за да вемат Пьонтек от Краковия.
"Главният изпълнителен директор ми показа договора на Роберт. Вероятно преди медицинските прегледи ме настантиха в същия хотел, в който и Левандовски преди осем години. Но тази история по никакъв начин не ме караше да се чувствам напрегнат. Въпреки че е доста забавна.
Когато Роберт вече редовно бележеше в Шампионската лига, треньорът ми в Заглембе ми показваше видеа с играта му и ме караше да се уча от него.
И аз наистина се усъвършенствах, наблюдавайки как играе той. Затова когато се събрахме заедно в националния отбор, изпитах странно усещане. Изведнъж можех да говоря с този страхотен играч!
Попитах го почти всичко, което ме интересуваше: за режима, за отработването на някои игрови елементи, за общите му виждания за футбола. За мен това е важен опит. Надявам се да не съм му досадил", заяви Кшищоф преди няколко месеца.
Интересът му към рутината на Лева изобщо не е случай. Той, подобно на Роберт, активно тренира във фитнеса и търси оптималното съотношение на мускулната маса и бързината.
"Силата е едно от оръжията ми. Изпълнявам всяко упражнение много внимателно и постоянно се опитвам да подобрявам техниката си. И дори и да не бях футболист, все пак щях да ходя във фитнеса, защото наистина ми харесва. Но за мен е важно да не прекалявам. Плюс това, два дни преди всеки мач, аз се стремя да релаксирам напълно. Дори не играя компютърни игри, за да не натоварвам главата и очите си и да не се преуморявам", разкрива голмайсторът.
Признава, че футболният му манталитет се променил напълно през 2017 г. като играч на Краковия.
Преди това бил припрян и преживявал трудно несполуките си на терена. Треньорът му Михал Пробеж обаче го накарал да промени коренно мисленето си: "Станах по-внимателен, по-търпелив, по-спокоен. Натрупах увереността, че мога да отбележа в 70-ата, 80-ата или дори в 90-ата минута. И нещата ми потръгнаха", разказва нападателят.
През април 2018 г., когато все още Пьонтек бе напълно непознат извън пределите на Полша, Пробеж е бил убеден, че му предстои страхотно бъдеще.
"Ако някой откаже да даде 4-5 милиона евро за Кшищоф сега, ще трябва да се бръкне за 30 малко по-късно. Някога казах същото за Левандовски. Стискайте палци Пьонтек да успее. А що се касае за тези, които отказаха да го вземат за жълти стотинки от Полша - те ще съжаляват дълго", прогнозира треньорът.
Няколко месеца след това Дженоа плати 4.5 милиона евро за Кшищоф, а през януари го продаде на Милано за 35. Думите на Михал се сбъднаха!
В Серия "А" нещата му потръгнаха страхотно. Защо - Пьонтек обясни подробно пред полското издание Przeglad Sportowy през октомври: "Огледайте се наоколо. Красота! Есента дойде, но тук е топло. Храната е невероятна. Всичко е супер - климат, начин на живот, обстановка. Първоначално ми беше трудно да се адаптирам към тяхната сиеста, когато градовете сякаш умират за няколко часа, но се настроих, че в тези часове не можеш да си купиш нищо. Няма нито едно нещо, от което да се оплача."
Тифозите на Милан след привличането му в отбора - също.