Реал отстреля Барса и стъпи на върха в Ла Лига

Винисиус отбеляза ключовия първи гол след брилянтна асистенция на Кроос и доза шанс при рикошета в Пике Снимка: Getty Images

Реал Мадрид удари Барселона с 2:0 на "Сантяго Бернабеу" в Ел Класико и излезе на върха в класирането в Испания.

Голове на Винисиус Жуниор и Мариано Диас през втората част осигуриха безценна победа на "кралете", която може да се окаже решаваща за титлата през този сезон.

През първата част Реал започна малко по-активно, но положенията бяха пред Тибо Куртоа.

В 34-ата минута Артур се откъсна сам срещу белгиеца, който излезе навреме и спаси. Малко по-късно Меси беше изведен от Бускетс, успя да обработи топката и да шутира светкавично, но отново Куртоа изби.

Обещаващи атаки правеше и Реал, но липсваше последният пас, заради което реални положения пред Тер Щеген нямаше.

След почивката обаче домакините надиграха съперника и създадоха повечето интересни ситуации.

Първо Иско на два пъти беше близо до гола, но прекрасният му удар в далечния ъгъл беше спасен от Тер Щеген, а после Пике спря на голлинията негов изстрел с глава.

Шанс се откри и пред Карим Бензема, но той стреля над вратата. Резервата Брайтуайт пък създаде опасност пред Куртоа веднага след влизането си в игра, но топката беше избита след прострелния му пас.

Така се стигна до 71-ата минута. Тони Кроос изведе Винисиус в оставеното от Брайтуайт пространство, бразилецът напредна отляво и стреля.

Топката се отби в направилия шпагат Пике и подведе Тер Щеген в близкия му ъгъл - 1:0.

Само три минути след гола Лео Меси беше изведен зад защитата, но Марсело го настигна и с общи усилия с Рафаел Варан спряха атаката.

До края Барселона не успя да направи нищо кой знае какво, за да изравни, а даже получи втори гол.

В 92-ата минута резервата Мариано Диас беше оставен да напредне по десния фланг и да завърши в близкия ъгъл на Тер Щеген за крайното 2:0.

В класирането Реал вече води с 56 т. пред Барселона с 55, а успехът тази вечер дава на мадридчани предимство и в преките двубои при равенство в точките.

До края на първенството остават 12 кръга.