Ваня Стамболова втора в Европа, другите се провалиха

Ваня Стамболова втора в Европа, другите се провалиха Снимка: БГНЕС

Ваня Стамболова записа най-доброто класиране за България на европейското първенство по лека атлетика в Барселона, след като спечели сребърен медал в бягането на 400 метра с препятствия. Времето на Стамболова - 53,82 секунди е и нов национален рекорд в тази дисциплина.

Българката изостана на старта, но в последните 50 метра успя да догони и изпревари три свои съпернички, което я изведе на втора позиция на финала. Титлата спечели рускинята Наталия Антюх с 52,82 секунди - най-добър резултат в Европа за сезона и рекорд на шампионатите на Стария континент, а бронза взе Пери Шейкс Дрейтън (Вбр) с време 54,18 секунди.

"Много съм разочарована. Съжалявам, че не спечелих титлата, защото смятам, че имам сили. Трябваше да бъда по-близо до Антюх, за да мога да я атакувам по-добре във финалните метри. В последните 100 метра е моята сила. Слабият старт е моя слабост, която не успях да преодолея", заяви Стамболова след финала.

Доброто представяне на Стамболова в Барселона се оказа приятното изключение от слабото представяне на българите на европейското първенство по лека атлетика.

В петък до финала в своите дисциплини не успяха да стигнат тримва българи - Георги Иванов (гюлле), Николай Атанасов (скок на дължина) и Венелина Венева-Матева (скок на височина). Иванов остана 22-и от 27 човека в квалификациите с постижение 18,28 метра. Атанасов записа три поредни неуспешни опита, а Венева-Матева се класира 22-а от 26 участнички с резултат 183 см. Квалификационната норма в състезанието на Венева-Матева беше 192 см и беше покрита от 12 нейни съпернички.

Националният ни рекордьор в овчарския скок Спас Бухалов също не успя да прескочи квалификациите в Барселона - с резултат 5,30 метра той се класира 25-и от 29 човека.

В бягането на 200 метра Йордан Илинов завърши последен в серията си, след като бяга с контузия в петата и остана на малко над 1 секунда от победителя в серията Крисчън Малкълм (Вбр). Българинът постигна 21,65 секунди, а Малкълм - 20,63. Интересното е, че най-доброто време, постигано от Илинов е 20,65, което му даваше шанс да продължи напред на европейското първенство.

В тройния скок при жените в квалификациите след три неуспешни опита отпадна Петя Дачева, а другата българка Андриана Бънова се класира 18-а с 13,95 метра, като за финала се класираха първите 12 - от финалистките най-слабият резултат бе за рускинята Алсу Моргозина - 14,07 м.

Преди това Ивет Лалова и Инна Ефтимова не успяха да стигнат до полуфиналите в бягането на 100 метра, след като и двете завършиха на шесто място в сериите си. От 32 участнички в тази дисциплина Лалова беше класирана 18-а, а Ефтимова, която се оказа, че е бягала с контузия в дясното бедро, остана 26-а.

В скока на височина при мъжете Виктор Нинов не успя да стигне до финала, след като остана 15-и от 27 човека, а най-добрият му опит беше 2,23 метра. Със същия резултат на финал отиде Силверстър Беднарек (Полша), който го постигна във втория си опит, а Нинов - в третия и така остана извън последната група. Нинов обясни, че е все още не се е възстановил от травма в глезена, което се е отразило на представянето му.

Със сигурност, след края на европейското по лека атлетика в Барселона, сравнението между постиженията на българите и тези на най-добрите на Стария контитент, ще даде по-точна представа за изоставането ни, а може би и за причините за това.