Ден за историята за Арсенал: 16-годишен счупи рекорд на Сеск, а 17-годишен вкара два

Феновете на Арсенал вероятно ще запомнят датата 25 септември 2024 година, тъй като се случиха наистина паметни неща.

Тийнейджърът Итън Нванери вкара първите си голове за Арсенал при успеха с 5:1 над Болтън, който прати "топчиите" в четвъртия кръг на турнира за Купата на лигата.

17-годишният нападател записа първия си мач като титуляр и първо отбеляза на празна врата след центриране на Рахийм Стърлинг, преди да се възползва от грешка в отбраната на Уондърърс и да търкулне топката под плонжа на вратаря на гостите Люк Саутууд.

Двата гола на Нванери дойдоха, след като той вече беше участвал в откриването на резултата от Арсенал още в 16-ата минута с центриране, което Скот Арфийлд не успя да изчисти, а Деклан Райс се разписа необезпокояван.

"Може да се каже, че той играе с увереност, вяра и разбиране какво трябва да прави на терена - каза мениджърът на Арсенал Микел Артета, чийто отбор ще се изправи срещу играещия в Чемпиъншип Престън на неговия "Дийпдейл" в следващия рунд. - Във времето си с първия отбор той винаги изпреварва очакванията и заслужава да получава минути."

Аарън Колинс вкара почетния гол за Болтън в 53-тата минута след брилянтна контраатака и лиши друг тийнейджър на Арсенал - Джак Портър, от "суха" мрежа в двубой, в който вратарят постави рекорд.

На 16 години и 72 дни той стана най-младият титуляр в мач за първия отбор на "артилеристите", сваляйки от върха Сеск Фабрегас, който бе в стартовите XI през октомври 2003-та също в двубой за Купата на лигата срещу Родъръм.

Портър е четвъртият избор на Артета под рамката на вратата, но испанецът бе принуден да прибегне до услугите му.

Първо титулярът Давид Рая отпадна от сметките заради контузия на бедрото, а лятното попълнение Норберто Нето не беше на разположение, след като вече участва в надпреварата с Борнемут, който държи правата му. Третият вратар на лондончани Томи Сетфорд също беше аут заради травма.

"Казахме му вчера и той беше над седмото небе - заяви Артета след мача в сряда. - Това е голяма стъпка, голямо събитие, но той реагира наистина добре. Джак беше спокоен, а за това му помогнаха и неговите съотборници. Какъв рекорд само!"

След изтощителното дерби с Манчестър Сити във Висшата лига в неделя мениджърът реши да даде почивка на няколко от титулярите си и пусна млад отбор с Портър на вратата, Джош Никълс (18) като краен бранител и Майлс Луис-Скели (18).

За Нванери и двата му гола вече стана дума, а други двама тийнейджъри - Малдини Качури и Исмеал Кабия - също записаха първия си мач при мъжете, влизайки от пейката.

Опитът на Райс и Жоржиньо в средата на терена и качеството на Сака и Стърлинг по крилата се оказаха достатъчни за младоците на Арсенал да се разгърнат и да покажат таланта си.

С оглед на натоварения график, ротациите и приносът на тийнейджърите може да се окаже решаващ в преследването на първа титла в Премиършип от 21 години насам.