Може би това е капитанът, който Манчестър Юнайтед заслужава, но не и капитанът, от който отборът се нуждае.
Бруно Фернандеш едва ли ще задържи лентата за постоянно след изпълненията си при катастрофалната загуба с 0:7 от Ливърпул - и все по-малко хора са на мнение, че заслужава да я носи.
Голяма част от критиките за шокиращия провал са насочени именно към португалския национал, оставил ужасни впечатления не само с играта си, но и с цялостното си поведение на "Анфийлд" в неделя.
Съмнения относно ролята му на капитан съществуваха и преди, но лентата се задържа на ръката му, тъй като Хари Магуайър продължава да е първи капитан, но загуби титулярното си място и прекарва сезона на пейката.
Очаква се защитникът да напусне отбора през лятото и мениджърът Ерик тен Хаг ще трябва да избере нов първи капитан - но това едва ли ще е Фернандеш.
Говори се, че дори някои от съотборниците на плеймейкъра са възроптали от държанието му срещу Ливърпул, а фенове, анализатори и всякакви странични наблюдатели са безмилостни към него.
По време на най-тежката загуба на Юнайтед във Висшата лига, Фернандеш прекарваше времето си да хленчи и да се тръшка, целият свят му беше крив и той роптаеше срещу съотборници и съдии.
Докато постоянно ръкомахаше недоволно, предполагаемият лидер на тима забравяше да се връща в защита, а Ливърпул унищожаваше методично Юнайтед на контраатака.
След последния съдийски сигнал Бруно се насочи право към тунела и не му хрумна, че може поне да благодари на онези гостуващи фенове, които не си бяха тръгнали по-рано и изтърпяха унижението докрай. Наложи се Рафаел Варан да подсеща съотборниците си да покажат уважение към своите привърженици.
Още няколко конкретни епизода с участието на Фернандеш ожесточиха критиките към него.
28-годишният халф се строполи театрално през второто полувреме и се хвана за лицето, макар че беше леко ударен от Ибрахима Конате, и то в областта на гърдите. Реферите не обърнаха особено внимание на симулацията му.
В доста моменти Фернандеш вдигаше безпомощно ръце или започваше да се разправя със съдията Андрю Мадли по време на игра, когато се очакваше от него да се съсредоточи върху собственото си представяне и да опита да поведе целия тим.
Към края изглеждаше, че съвсем демонстративно той отказва да гони противниковите футболисти с топката.
Някои даже го упрекнаха, че е поискал да бъде сменен в последните минути, защото ръкомахаше към скамейката - но се оказа, че просто е питал в коя зона да играе след рокадата при излизането на Маркъс Рашфорд и влизането на Антъни Еланга.
Двама бивши капитани на Манчестър Юнайтед, Гари Невил и Рой Кийн, не спестиха остри думи към Бруно в студиото на Sky Sports.
"Езикът на тялото му днес беше направо безобразен", заяви Кийн. "Много талантливо момче, пък и е капитан, но този език на тялото, цялото ръкомахане, отказът да се връща в отбрана, няма как после в съблекалнята останалите да са доволни от него".
Фернандеш беше упрекнат и за една ситуация, при която побутна страничния рефер Адам Нън. Даже някои поискаха да бъде наказан за постъпката си.
Bruno Fernandes Crying vs. Liverpool pic.twitter.com/0eFyx6OCKh
— CF Comps (@CF_Compss) March 6, 2023
От Футболната асоциация обаче потвърдиха, че няма да взимат мерки за инцидента, тъй като арбитрите не са го вписали в доклада си.
Поне по тази точка на Фернандеш ще му се размине. Проблемът е, че не му се случва за първи път да изнервя собствения си лагер с подобни изблици.
Засега няма индикации, че Тен Хаг ще разжалва Бруно още преди края на сезона, но ситуацията може бързо да се промени, особено ако той не си вземе бележка, а негативните резултати се натрупат.
Все пак в тежки моменти е нормално отборът да разчита на своя капитан да вложи енергия в нещо градивно и да вдъхнови останалите. Още по-важно е да го прави именно играч като Бруно, ползващ се със статута на един от най-важните в тима.
Не може да се отрече, че когато е във форма, Бруно е на много високо ниво и през този сезон също е така. Португалецът е на второ място по голове и по асистенции сред "червените дяволи", беше ключов при няколко големи победи - над Манчестър Сити, Барселона и Тотнъм.
А ако разгледаме целия му период на "Олд Трафорд" от януари 2020 г. досега, едва ли ще намерим по-постоянен и значим футболист в Юнайтед за тези три години.
Но капитанската лента е нещо по-различно и по-особено, свързана е не само с футболна класа, а и с определени черти на характера. Званието "капитан" няма как да бъде съчетано с това нехайство, което демонстрира Фернандеш.
Щом е така, какви са алтернативите за капитан на Манчестър Юнайтед?
Всъщност такива не липсват. Ако приемем, че Магуайър вече няма как да се наложи и е извън сметките, Маркъс Рашфорд е естествен кандидат като юноша на клуба, доказал отдадеността си на Юнайтед, превърнал се във водещ играч и демонстрирал лидерски качества не само на футболния терен, но и с каузите си извън него.
Каземиро пък отскоро е в отбора, но преобрази халфовата линия и с огромния си опит почти веднага си извоюва лидерски статут. Все още има какво да се желае от английския му, но в интернационалната съблекалня на Юнайтед има и по-важни неща от езика.
Давид де Хеа също е възможен избор като най-отдавнашния футболист на тима, последния оцелял от ерата на сър Алекс Фъргюсън и един от символите на Юнайтед вече над десетилетие.
Говори се и за вариант опитният Рафаел Варан да вземе лентата, тъй като отдавна се е проявил като сериен победител на клубно и национално ниво, а особено през последните месеци доказа и важността си за Юнайтед.
До момента Ерик тен Хаг неведнъж показа смелост и взе и доста по-тежки решения от това да отнеме лентата на Фернандеш. Той не се колебаеше да наказва дори звездите като Кристиано Роналдо и Маркъс Рашфорд, когато те нарушат вътрешните правила.
След тежките загуби по-рано през сезона от Брентфорд (0:4) и Манчестър Сити (3:6), нидерландецът не се притесняваше да взима мерки и да предприема промени. Нищо чудно да го направи и сега.
Ако превърне случая с Бруно в пример, той ще отправи ясно послание към следващите капитани - че от тях се очаква едно тотално различно отношение на терена.