Сити, Арсенал, Ливърпул или Вила? Има и джокер в битката за титлата - PGMOL FC

Сити, Арсенал, Ливърпул или Вила? Има и джокер в битката за титлата - PGMOL FC Снимка: Getty Images

Битката за титлата в Англия е великолепна, а на средата на сезона имаме три ярко изразени конкуренти, вероятно и четири, ако идеалистите и оптимистите у нас надделеят и приемем, че Астън Вила ще поддържа ритъма на Арсенал, Ливърпул и Манчестър Сити.

Тези трите "коня" очевидно са там, за да тичат до края. Но - и това е едно много голямо "но", в битката за титлата се намесва един скрит джокер, който може да има решаваща роля. И вече я има, ако гледаме само сблъсъците на водещите отбори.

Можем да ги наречем PGMOL FC - Футболен клуб Professional Game Match Officials Limited, или казано иначе - това е отборът на съдиите. Тези на терена и тези в стаите с мониторите. Тяхното непостоянство, необяснимите им на моменти решения и дразнещите опити да стават главни герои в мачове, което са на път да се превърнат в класики без тях, са основна характеристика на един сезон, който като футболно съперничество може да е най-драматичният във Висшата лига от десетилетия.

Да разгледаме какво е влиянието им, като няма да се връщаме към всяка грешка през сезона. Във всеки мач са по няколко, но да речем, че тук се концентрираме само върху битката на върха. Ясно е, че в тази лига всеки мач е сложен, но е ясно също така, че претендентите за първото място имат най-големи проблеми, когато срещат отборите от елитния ешелон в нея - да кажем, първите 7-8 тима. Точно в тези мачове намесите на реферите, наклонили везни и "пренасочили" точки, са твърде много.

Ето само избрано от намесите на "отбора" на PGMOL FC в тази битка за титлата.

Манчестър Сити - Фулъм 5:1, четвърти кръг

Наглед - какво толкова пък е станало тук, ще кажете. Типичен пример за абсурдно решение - ето това. И то в ключов момент.

При 1:1 в добавеното време на първото полувреме Сити поведе с гол на Аке, при който имаше футболист в поне двуметрова засада, току пред вратаря на гостите. Категорично той не само пречеше на стража, а и посегна да играе с топката... Но голът е признат, незнайно как, след преглед на ВАР. 2:1 в края на полувремето.

Астън Вила - Кристъл Палас 3:1, пети кръг

Незнайно как, но в мача се играят над 10 минути добавено време, а в тях Вила печели точките. Първо Дюран изравнява в 87-ата за 1:1, а дълбоко в добавените минути е отсъдена доста спорна дузпа, от която Дъглас Луис прави 2:1. После идва и трети гол.

Арсенал - Тотнъм 2:2, шести кръг

Арсенал поведе с 2:1 от изключително спорна дузпа, каквато ни убеждават от месеци, че не бива да се свири по английските терени. Ромеро е с гръб, ударът е отблизо и топката среща ръката му.

Челси - Астън Вила 0:1, шести кръг

Преди победния гол на Оли Уоткинс домакините остават с 10 души след доста съмнително изгонване на Густо, дошло заради намеса на ВАР и директен червен картон. Решение, което подлуди Почетино.

Тотнъм - Ливърпул 2:1, седми кръг

За този мач се изговори вече може би всичко. Два червени картона за гостите, и двата - доста леки... Но те бледнеят пред отменения напълно редовен гол при 0:0 за Ливърпул, който дори бе видян като редовен от хората на ВАР, но по някаква причина те и реферът Саймън Хупър не успяха да го признаят. Абсурд, довел до най-големия скандал досега през сезона.

Арсенал - Манчестър Сити 1:0, осми кръг

По невероятен начин реферът Майкъл Оливър спестява втори жълт картон на Матео Ковачич от гостите още в първия половин час, а е спорно дали още първото му нарушение не е за директен червен. Арсенал печели и ситуацията поне не оказва пряко влияние върху резултата. Но това не я прави по-малко скандална.

Ливърпул - Евертън 2:0, девети кръг

Ливърпул не успява да пречупи гостите дълго, въпреки че в последните секунди на първото полувреме Евертън остава с 10 души за два жълти картона на Йънг - справедливо показани.

Но също толкова справедливо е втори жълт да получи в средата на втората част Конате от "червените" (при 0:0), а това не се случва... И после Ливърпул с 11 бие десетте от Евертън с два гола на Салах. Първият е от дузпа, която по-скоро е реална, но пак не и безспорна.

Манчестър Юнайтед - Манчестър Сити 0:3, десети кръг

Да, Сити доминира и печели заслужено. Но - да, първият гол идва от изключително лека дузпа, отсъдена за задържане, каквито виждаме по десетина на мач. Неслучайно Тен Хаг е бесен.

Нюкасъл - Арсенал 1:0, 11-и кръг

Голът на Нюкасъл е толкова спорен, че анализаторите се чудят кое точно от трите нарушения, които мислят, че виждат в него, да изтъкнат. Топката е на ръба да е излязла с целия си обем в аут, преди да бъде центрирана - но няма нито едно повторение, доказващо категорично това. При центрирането има изблъскване на Габриел в гърба от нападателя на домакините, а и май има засада. Няма доказателства и за тези явни и очевидни грешки, ни обяснява PGMOL FC, което означава, че голът е признат. Отново скандал с огромни размери и избухване на Артета, който нарече всичко това "позор".

Тотнъм - Челси 1:4, 11-и кръг

Не пряко с отношение към титлата в сегашния прочит, може би, но... Тогава Тотнъм водеше в класирането и с победа отваряше аванс от три точки. Домакините завършиха мача с девет души, но може да се каже, че около изгонванията нещата са приемливи.

За сметка на това двубоят се превърна в гротеска с около 10 спирания да се гледат моменти на ВАР само първото полувреме, което продължи безкрайно. Ритъмът бе накъсан, футболът - тотално убит, а тъжната гледка показа още веднъж как PGMOL FC става главен герой в спектакли, където няма място.

Челси - Манчестър Сити 4:4, 12-и кръг

И този мач, който бе шедьовър за неутралния зрител, остави привкус на нещо, което не бива да се случва. Сити поведе от дузпа, напомнила тази срещу Юнайтед седмици по-рано. Меко казано - странна.

Манчестър Сити - Тотнъм 3:3, 14-и кръг

Още едно безумие. При 3:3 в добавеното време Холанд се пребори в центъра за топката, реферът (отново същия Хупър от Спърс - Ливърпул) даде ясен знак за авантаж, норвежецът пусна дълъг пас зад защитата и Грийлиш излизаше сам срещу вратаря. И тогава странно защо дойде сигнал за нарушението секунди по-рано! Последва поредното извинение от този вече основен играч PGMOL FC - този път към Сити.

Кристъл Палас - Ливърпул 1:2 и Астън Вила - Арсенал 1:0, 16-и кръг

Слагаме ги заедно, защото има връзка.

В ранния мач за деня Ливърпул обърна в края, след като Аю бе изгонен с два жълти картона в 75-ата минута. Бяха леки и е ясно защо домакините бяха ядосани. Но те пък поведоха от една от най-странните дузпи през сезона. Първо за нарушение, което бе трудно видимо - контакт по ходилото на нападателя, а второ - отсъдена около две минути след като играта бе подновена и се водеше вече в други части на терена.

Куриозно, същата вечер Вила удари Арсенал с 1:0, а в мача имаше ситуация, огледална на дузпата за Палас. Но тя не бе отсъдена за гостите, след като подобно нарушение бе извършено срещу Жезус.

Непостоянство в чистия му вид.

Ливърпул - Арсенал 1:1, 18-и кръг

Каквото и да си говорим за ситуацията с Йодегор, ясно е - това е много повече дузпа от поне 10, свирени за какви ли не рикошети, изстрели от упор или положения, в които защитниците просто няма къде да си дянат ръцете. Още една изключително ключова ситуация, а играеха първият срещу втория, при победа Ливърпул минаваше Арсенал на върха.

Евертън - Манчестър Сити 1:3, 19-и кръг

И веднага - контраст и непостоянство. Сити получи дузпа при 1:1, от която поведе, за игра с ръка на Онана при изстрел от упор. Ръката му бе вдигната далеч от тялото, да - но как скачаш да блокираш удар "с ръце в джобовете"?

Арсенал - Уест Хем 0:2, 19-и кръг

При 0:0 гостите вкараха първия гол в мача в 13-ата минута при спорни обстоятелства. Така и никога няма да разберем дали топката излезе в аут с целия си обем, преди Джаръд Боуен да я върне към Томаш Сучек, който я вкара. Отново (както и в Нюкасъл, пак срещу Арсенал) нямаше камера, която докаже категорично дали това е така, или решението на терена - че не е излязла, е правилно. А това, в 2023-та и при инвестициите в технологиите, а и като цяло в тази милиардна индустрия, наречена "Висша лига", е доста смущаващо.

Обяснение пак се намери, както всеки път.

Но този допълнителен отбор става все по-влиятелен и не се знае кой ще е следващият, който ще понесе коварните му удари "от засада". Или от "ВАР засада".

Както се казва - следва продължение, въпреки че този филм започна доста да ни омръзва.