Както всяка година, и този път Изложението за потребителска електроника (CES) представи интересни, любопитни и дори шантави устройства, които съвсем скоро ще бъдат част от бъдещето на новите технологии.
Без съмнение един от хитовете на последното издание се оказа хуманоидният робот Ameca, който не просто може да отговаря адекватно на въпроси и да води разговор, но и има възможността да възпроизвежда изключително сложни и реалистични лицеви експресии.
Роботът е дело на британската фирма Engineered Arts и всъщност за първи път се зашумя около него през ноември миналата година, когато се появиха видеа, демонстриращи на какво е способен. Още тогава създателите му го представиха като "най-напредналия хуманоиден робот" и "бъдещето лице на роботиката", а Ameca става хит в социалните мрежи.
"Бяхме невероятно изненадани", казва Морган Роу, оперативен директор на Engineered Arts. "За една нощ се превърна в сензация. Получихме 24 милиона гледания на една публикация в Twitter."
Истинското представяне обаче бе на CES, където и на живо се видяха възможностите на Ameca.
Тялото на робота е изградено изцяло от метал и пластмаса, а лицето умишлено е направено безполово и в неутрален сив цвят. Главата е снабдена със 17 "мускула", които контролират всяко едно движение и експресия по начин, изглеждащ толкова реалистичен, че на моменти е дори зловещо, докато наблюдавате как се усмихва, цупи или даже мръщи, ако опитате да докоснете носа му.
Идеята на Ameca е да се превърне в платформа, която да предложи идеалното тяло за развитието на изкуствен интелект.
Хардуерът и софтуерът са модулни, така че клиентите ще могат да си осигурят само глава или ръка, например, в зависимост от приложението, а всичко се създава след подробно 3D сканиране на истински хора, така че максимално точно да бъдат уловени човешките движения.
За щастие (или нещастие) Ameca все още не е нещо, което може да бъде намерено в магазина или предварително поръчано. Ще трябва да минат поне още около 10 години преди да видим подобни машини да се появяват в домовете ни като домашни помощници.
И докато хора като него работят в посока създаването на хуманоидни роботи, то на други места вече се постига напредък и в една друга област на развитието на изкуствен интелект.
Съвсем наскоро учени в Китай обявиха, че са създали робот със способността да чете мисли и да предвижда човешкото поведение с точност до 96%. Това се случва чрез следене на мозъчните вълни и разчитане на мускулната активност на тестовите субекти, които се оказали осем работници на поточна линия във фабрика.
Тестовете на устройството показват, че доброволците практически не трябва да дават устна команда или да изпълняват жестове, за да бъдат разбрани от робота, който "почти мигновено" усеща желанието им, взима необходимия предмет и го поставя на работната станция до работника.
Резултатите от цялото проучване са публикувани в китайския научен журнал China Mechanical Engineering, а самото то е проведено от експерти от "Центъра за интелигентни иновации в производството" в университета "Три клисури".
Според тях подобни роботи помощници или "коботи" имат огромен потенциал в производството, но приложението им в други сфери за сега е ограничено, тъй като "способността им да разпознават човешките намерения често е неточна и нестабилна".
За да се справят с този проблем обаче са проведени стотици часове тестове в лабораторна обстановка.
Първоначалната отчетена успеваемост е около 70%, тъй като мозъчните сигнали се оказват твърде слаби, а самите доброволци се налага да се концетрират много внимателно и да не мислят за нищо друго. С течение на времето обаче натрупаните данни от мускулната активност стабилизират процеса, така че роботът да започне да усеща намеренията много по-точно.
Все пак към момента става въпрос за резултати получени в изолирана, лабораторна среда, които могат да бъдат възпроизведени трудно в реална обстановка. Въпреки че различните сензори могат да бъдат поставени по дрехите на работника или под шапката му, пот или промяна в модела на движение, могат да повлияят на връзката с робота.
Разбира се това са проблеми, чието разрешаване е просто въпрос на време и още тестове.
А бъдещето при всички положения ще ни представи роботи, които не само ще могат да ни се усмихват, цупят и помагат вкъщи, но много вероятно и ще могат да усещат мислите ни.
"Всички сме го виждали по филмите, всички сме гледали "Аз, роботът" и "Изкуствен интелект", казва Роу. "В един момент това ще бъде реалност."