Малко неща са по-приятни от хубав хотел. Чисто, подредено, с готова обилна закуска. Предразполага към релакс и най-хубавото е, че някой друг се грижи за това, докато ние си почиваме.
Този някой обаче има няколко предупреждения към гостите. Далеч не всичко е толкова чисто и гарантирано излъскано, както си мислите, споделят именно хората, от които зависи поддържането на стаите - камериерките.
Обикновено смяната на тези служители на хотелите е 8-часова, и за това време те трябва да почистят поне 15-20 стаи, но според мястото за настаняване и натовареността на сезона те може и да са повече. Това означава, че на стая се падат по 20-30 минути в най-добрия случай.
За това време трябва да се почисти, да се оправят леглата, да се сменят чаршафите и кърпите, да се подредят разхвърляните вещи, да се вземе боклукът и т.н. Което означава, че за някои неща не остава време и там може дори се пропусне дезинфекцията.
Тук описваме предметите и местата в хотелите, които цитираните камериерки в Америка и Австралия нe биха докоснали за нищо на света, защото сами знаят, че не успяват да стигнат до тях. Твърденията на дамите, работили на Запад, не бива да се приемат като общо правило и чиста монета. Ясно е, че чистотата зависи и от големината и "звездите" на даденото място за отсядане.
По-големите хотели имат стриктни протоколи за чистота, каквито не могат да се очакват - и дори изискват - в семеен хотел, в който работят само двама души например.
Но ето за какво е хубаво да имате едно наум в по-непретенциозните места за отсядане:
Кафе машина
Кафе машините и каните за топлене на вода обикновено се чистят повърхностно - с бързо напръскване с препарат и изтриване, обяснява пред сайта Well and Good бившата камериерка Тара Ричардсън.
Причината е, че за повечето хотели по-важно е как изглеждат нещата в стаите, а също и работата да се върши бързо.
В резултат каните за кафе рядко се чистят в дълбочина и както бихме го направили вкъщи. Което пък значи, че изобщо не е изключено в тях да има бактерии и дори плесен.
Чаши
Към машините за кафе камериерка, която дава съвети в TikTok, добавя и чашите за многократна употреба - за вода или кафе. "Обикновено те само се изплакват на мивката в банята", твърди потребителката @_sourqueen.
Не са ни давали веро, нито сме събирали чашите, за да се пуснат през миялна машина, обяснява и Ричардсън.
Разследване на Ей Би Си Нюз в 15 хотела в САЩ преди години дори установи, че 11 от тях дори не са махнали мръсните чаши от стаите за новите гости.
Освен това и при разследването стана ясно, че изплакването и подсушаването с кърпа - вместо смяната на чашите, е обичайна практика.
Одеяла и покривала за легло
Повечето хотели, казва Ричардсън, не сменят и чистят одеялата често. "Там където работех, това се правеше само ако има видими петна. Иначе одеялата и покривалата за леглата се перат веднъж годишно", обяснява тя.
Същото твърди и камериерката от TikTok. "Разкарайте тази гадост от леглото си в момента, в който влезете в стаята и не я слагайте отново", съветва тя. Жената също твърди, че покривала и одеяла се перат един път в годината, освен ако по тях няма видими следи от, хм, човешки телесни течности.
Освен това само по време на годишното "дълбоко почистване" се перат матраци и завеси.
Не се ужасявайте прекалено - чаршафите поне се перат при всяка смяна.
Кърпи и халати
За някои гости нова, чиста, колосана кърпа всеки ден е част от почивката, а за други да се пере нещо, което използвано само няколко пъти, за да си избършеш ръцете, е енергийно безобразие.
Е, самите хотели мислят същото - че няма нужда да пилеят ресурси, за да перат кърпи, хавлии и халати, които не са чак толкова мръсни. От години в доста хотели от всякакви категории е практика гостите да бъдат насърчавани да ползват едни и същи кърпи, като изрично оставят на пода тези, които искат да бъдат сменени.
"Винаги са ни казвали да не ги сменяме, ако не изглеждат мръсни - за да не се похабят прекалено бързо и да не се товари излишно пералното помещение", обяснява и Ричардсън.
Webcafe.bg разговаря с човек с няколкогодишен опит в хотелиерския бранш в България. Според него основен фактор за чистотата е и какви са камериерките - има както стриктни такива, така и по-немарливи.
Той обаче посочва, че на местата, на които той е работил, винаги се е държало на чистотата - хавлиените кърпи са били сменяни и изпирани редовно. С други думи, твърденията за отношението към кърпите не бива да се приемат като общовалидно правило, защото не са.
Спа ваната
Бившата камериерка от Куийнсланд, Австралия Даниел Морис споделя пред Best Life, че е чистила доста спа бани. "На всеки няколко седмици пускахме специален почистващ разтвор, с който се премахва наслоена мръсотия. Това, което излизаше, е отвратително - обикновено натрупани мазнини и масла от кожата на хората, заедно с всичко останало", казва тя.
Затова камериерките препоръчват да си носите поне дезинфекциращи кърпички, когато отсядате в хотел, и да почистите за всеки случай всичко, до което ще се докосвате.
"Не всички хотели са гнусни, а и не камериерките са виновни за това - правим това, което ни се казва", допълва потребителката в TikTok. Тя самата също доста внимава, когато отсяда в хотел. Но поне не се е отказала от тези места за настаняване, което може би е обнадеждаващо.