Ако вярваме на световните класации, от скандинавците може да се учим как да бъдем щастливи, от испанците - как да въртим успешен ресторантьорски бизнес, а за воденето на качествен живот трябва да се обърнем към Канада.
Държавата, която по нашите географски ширини свързваме предимно с клишетата за кленовия сироп и безграничната учтивост, тихомълком постави три от градовете си сред 10-те най-добри места за живеене по света.
Торонто, Ванкувър и Калгари са сред лидерите в подреждането на най-добрите градове за живеене според класацията на Economist Intelligence Unit за 2023 г. И челните им позиции не са изключение.
Като превъртим подреждането на британския сайт Economist в годините назад, е лесно да се забележи, че канадските градове следват някакъв шаблон, който редовно ги извежда до върха.
Сякаш са открили печелившата комбинация за качествен живот и я прилагат година след година, без да сбъркат.
Понеже живеем в осъзнати времена, в които разбираме как градската среда се отразява на здравето и настроението ни, е съвсем логично да се поинтересуваме:
Кои са правилните стъпки на Торонто, Ванкувър и Калгари, благодарение на които се къпят в любовта на гражданите си всяка година?
За Христо Момчилов, българин, който живее в Торонто от една година и два месеца, съчетанието включва отлично здравеопазване, множество градски паркове, разнообразна култура и четири годишни сезона.
Христо се е преместил от САЩ в Канада, воден основно от по-добрите условия за здравни грижи и ограниченията върху оръжията. И след малко повече от година живот в пределите на най-големия канадски град може да потвърди от личен опит - Торонто наистина е едно от най-хубавите места за живеене.
"А съм обиколил доста държави и континенти", казва с усмивка Христо за Webcafe.bg.
Образцовата здравна система, която го кара да стегне куфарите и да потърси по-добър живот за себе си и за съпругата си, според него е и лостът, притеглящ и други емигранти в страната.
В Канада здравните услуги са напълно безплатни, част от най-известните специалисти работят в страната, а сградите и оборудването са нови и модерни. Осезаем плюс е и здравното досие, което властите изготвят на пациентите.
Всяко изследване, всеки преглед, всяко лекарство се вписват в общ файл, до който различните лекари, независимо от експертизата си, има достъп. От подобна рутина неизбежно се носи усещане за подреденост и организираност, което от само себе си успокоява пациентите.
Не е за подценяване и олекотената процедура за преглед и прием в болница. Отворените врати, в които размерът на здравната осигуровка не е поставен като летва за прекрачване на прага, успокоява стотици хиляди хора в Канада.
Никой не се тревожи, че не може да си позволи времето на лекаря и никой не се страхува, че едно по-сериозно лечение ще го доведе до фалит.
Как да не се живее качествено при тази предразполагаща основа?
Освен правителствената политика по отношение на здравеопазването, Ванкувър, Калгари и Торонто споделят и друго общо качество, което по всяка вероятност ги поставя топ 10 на най-добрите градове за живеене - природната красота.
Избраният от Христо Момчилов Торонто се намира на около час път с кола от Ниагарския водопад, където българинът може да се наслади на едно от най-внушителните природни чудеса на планетата.
Отделно от това мегаполисът предлага големи паркове за разходка и каране на велосипед, както и места, където може да се любувате на околната среда. Истински оазиси в градска среда, където да забравите, че живеете в град с над 2 милиона жители.
Условията за бягство сред природата са причината, поради която Ванкувър и Калгари също не слизат от основната десетка на индекса за качествен градски живот.
Огромният "Стенли парк" във Ванкувър е с площ от 405 хектара и заради размерите си е определян като "зеленото сърце на Канада".
Част от дърветата в парковата гора са на няколко хиляди години, а на територията му са разположени игрища за голф, тенис, велоалеи, детски площадки и летен театър. Все възможности за активност на открито, за която е научно доказано, че подобрява качеството на живот.
В близост до Ванкувър има няколко плажа, а ако се качите на кораб и влезете навътре в океана, ще може да наблюдавате китове.
Калгари също не изостава в природните дадености. В YouTube канала си Must Canada двойката Матю и Карла Бейли споделят, че това, което най-силно ценят в града, е близостта до планината и реката.
Тази близост им позволява да карат ски през зимата, падъл борд през лятото и да държат нивата си на допамин високи през цялата година.
И в Калгари има големи паркове, предразполагащи хората да излизат на открито и да се радват на четирите годишни времена, вместо да стоят затворени вкъщи.
В Канада, подобно на България, сезоните са четири с разликата, че лятото е по-хладно (максималните температури не надминават 35 градуса), а зимите са по-снежни.
За Христо Момчилов обаче масивните преспи не са проблем. Напротив, те събуждат носталгията по детството в България, с обилните количества от сняг, които са натрупвали само за часове.
Сега изживява тази радост в Торонто - деветият най-добър град за живеене според световната класация на Economist Intelligence Unit за 2023 г..
И ако няма как да копираме стила на живот там на 100%, може поне да разучим градските тайни отдалеч и да помислим как да ги приложим в бъдеще на местна почва.