Малко неща са по-впечатляващи от това да видиш големи морски бозайници в естествената им среда. Гледката на косатки, гърбати китове, кашалоти или финвали е спомен за цял живот.
Наскоро Португалия забрани на туристическите турове за наблюдение на морски бозайници да се доближат до едно от най-желаните за наблюдение животни - косатките. Това се наложи след серия нападения над лодки в последните години, като в три от случаите животните дори потопиха плавателните средства.
Това обаче не е единственото крайбрежие на Европа, където може да се наблюдават китове и косатки.
Тук ще опишем кои са останалите места, където е има организирани подобни турове, а вероятността да видите морски бозайници е голяма, както и кога е най-вероятно да ги видите.
Преди това обаче се налага да уточним, че наблюдението на диви животни е като "лова" на Северното сияние - 100% гаранция няма, защото това е природа, но все пак на съответните места вероятността може да е доста голяма и с малко късмет човек може да изпълни мечтата си.
Тарифа в Испания - на Гибралтарския проток - се слави като едно от най-добрите места за наблюдение на китове и делфини в Европа. Това е най-южната континентална точка на Европа и на само 14 км от брега на Африка.
Тази специфика прави мястото идеална сборна точка за няколко вида морски бозайници, а местните агенции с такава сигурност гарантират, че ще видите поне един от тях, че обещават безплатен тур, ако при първия не сте видели китове и делфини.
Животните, които може да се наблюдават с тур от Тарифа, са делфини, китове гринди - и двата вида живеят в тези води целогодишно. В летните месеци в района има и косатки, кашалоти и финвали.
Косатките например мигрират, привлечени от пика на сезона за улов на риба тон в тези води. В тесния проток рибарите пускат примамки за тон, рибата се събира и обядът за косатките е почти директно сервиран.
Това е и една от причините да има косатки и по южното атлантическо крайбрежие на Португалия - край бреговете на Алгарве - те пътуват към Гибралтарския проток.
За момента Испания не е забранила туристическото наблюдение на косатки, въпреки че нападения са регистрирани и в техни води. Турове се организират от март до октомври, но косатки, според агенциите, могат да бъдат видени от юли до септември.
Вероятността да видите делфини и китове гринди наистина е огромна, но имайте предвид, че гринди не са толкова големи - между 4 и 6,5 метра. Въпреки името си, те са от семейството на делфините.
За сравнение неговият най-голям представител - косатките, са от 5,5 до 10 метра на дължина. Гърбатите китове достигат до 15 метра, финвалите - цели 22 метра.
От Португалия пък най-често се организират турове за наблюдение на делфини, включително от столицата Лисабон, както и от популярните курорти Албуфейра, Лагуш и Портимао.
Испания и Португалия обаче имат и острови насред Атлантика, и те също се смятат за едни от най-добрите места за наблюдение на китове.
От Канарските острови най-доброто място за целта е Тенерифе и близкият по-малък остров Ла Гомера. Там има колонии от делфини, китове гринди и дори кашалоти, които обитават тези води целогодишно.
През зимата има шанс, макар и малък, да бъде видян син кит - най-голямото животно на планетата. Това е времето, когато китът минава през тази част на океана, мигрирайки към по-топли води за размножителния си сезон. Същото важи и за сейвалите.
Португалските Азорски острови също предлагат възможност да се наблюдават делфини, китове гринди, кашалоти и т.нар. лъжекосатки, които също са вид делфини. Макар и по-рядко са наблюдавани и сини китове, финвали, сейвали и китове минке, известни и като малък ивичест кит. Сезонът за наблюдение е от април до октомври.
Мадейра предвид местоположението си също е чудесно място за турове, а водите наоколо са обитавани от подобни видове бозайници.
На север обаче е малко по-различно. Най-добрите места за наблюдение на китове в тези част на Европа са Норвегия, Исландия и Ирландия.
Западното крайбрежие на Ирландия е на Атлантическия океан и това също предлага възможности за наблюдение на китове. Турове се предлагат от Балтимор в южната част на страната и на островите Бласкет, близо до Дингъл.
Тук вече навлизаме във водите на гърбатите китове. Те могат да бъдат наблюдавани и от двете места както и китове минке, финвали, делфини, гигантски акули и тюлени.
Сезонът е от май до февруари, но мигриращите гърбати китове може да бъдат наблюдавани за по-кратко - от лятото до февруари.
Норвегия и огромното ѝ крайбрежие също имат репутация на добро място за наблюдение на китове. Едно от най-известните места за целта е близо до островите Лофотен - разположенията на 200 км северозападно град Анденес. Оттам може да се наблюдават косатки, гърбати и минке китове, гринди, както и кашалоти, при това с доста висока вероятност - там също обещават безплатен втори тур при неуспех при първия.
Официално сезонът за наблюдение е от края на октомври до средата на март, но повечето от видовете може да се видят и през лятото.
Друго място за наблюдение на китове е Тромсьо - от ноември до края на януари може да се видят косатки и гърбати китове.
Още едно чудесно място е Исландия. Идеалното време за целта е от април до края на септември, когато турове се предлагат по цялото крайбрежие. Плюсът на наблюдението през лятото - освен по-топлото време и по-дългите дни, е и че в морето може да се видят кайри, които са в района на острова от април до средата на август. От пристанището в Рейкявик турове има целогодишно.
През юни е най-голяма вероятността за наблюдение на сини китове, но на север - с тръгване от Хусавик. Северната част е любима и на гърбатите китове, които са там през лятото и есента.
Косатките идват край западната част - Снефелнес, а периодът е от февруари до юни. Минке, гърбати и гринди китове могат да се наблюдават през лятото и есента.
Имайте предвид, че повечето турове се правят в откритите води на океана, където може да е доста бурно и ветровито. При вълнението с опасни стойности, те няма да се състоят, но дори и по-малки вълни може да ви се сторят доста неприятни и дори плашещи. Ако нямате опит с подобни пътувания задължително си носете медикаменти срещу морска болест.