Бетеловият орех - плодът на бетеловата палма - е едно от малкото греховни удоволствия, които в Тайван са законни.
Малкият плод се дъвче, след което носи силни приливи на енергия, има събуждащо и ободряващо действие и лесно води до пристрастяване така, както никоя енергийна напитка не може да го стори.
Въпреки това в Тайван се продава в специални будки.
Те са ярко осветени с неонови лампи, примамват с пъстра палитра от цветове и имат закачливи названия.
По-любопитна е гледката в будките - млади, привлекателни жени по бельо или в предизвикателни костюми, които продават бетеловите орехи.
@半山GALLERY
— 朱韵和 (@zhu0588) January 30, 2023
槟榔美人(Betel Nut Beauties)(1/3)
Magda Biernat波兰摄影师
记录了台湾各地路边槟榔摊引人注目的现象。在台湾城市和郊区的街道上,这些灯火通明的小屋出售一种由阿卡棕榈树的果实制成、用槟榔叶包裹的温和兴奋剂。在南亚被称为paan,一般被翻译为“槟榔”。工作人员几乎都是年轻女性。 pic.twitter.com/0ZmIHkuVer
Наричат ги "Бетеловите красавици" и тайванката Констанце Хан си припомня как като по-малка ги е възприемала като участнички в предварително режисирано шоу.
За Dazed Хан разказва, че феноменът се появява през 60-те години в Тайван, когато консуматори на бетелови орехи са предимно шофьорите на камиони.
За да са още по-изкушени шофьорите, собствениците на магазинчетата наемат млади и много красиви жени, които да гарантират мъжката клиентела.
Бетеловите орехи може и да са позволени и в съседни на Тайван държави, но "Бетеловите красавици" са изцяло тайвански феномен. Задачата на жените е да срежат ореха на две и да добавят щипка гасена вар, която спомага за по-бързото и по-силно абсорбиране на активните съставки на плода.
Продавачките си имат строго зададени цели колко плодове трябва да продадат за една вечер.
Дори и сега, в XXI век, в Тайван има десетки хиляди будки за продажба на бетелови орехи.
За да покриват целите си, те боядисват косите си в ярки цветове, носят определен тип грим, разсъбличат се по дантелено бельо или напротив - обличат се в ученическа униформа например.
"Най-важното в тази работа е външният вид", убедена е една от продавачките. За "Си Ен Ен" тя уточнява, че въпреки, че стъклените магазини малко напомнят на Квартала на червените фенери на Амстердам, "Бетеловите красавици" проституират изключително рядко.
Повечето от жените не напускат будките си или ги напускат, само за да подадат орехите на клиентите си в камиони и коли. Въпреки това те изглеждат странно в една иначе консервативна култура като тайванската.
Констанце Хан обяснява, че огромният процент от продавачки на бетелови орехи са с висок морал и подхождат отговорно към работата си.
Да се превърнат в "Бетелова красавица" за много млади момичета е лесен начин да изкарат пари.
Те получават по около 700 долара на месец и бонуси, ако са облечени предизвикателно.
Властите в Тайван не пренебрегват съществуването на будките и техните служителки. В някои области на страната има въведен специален дрескод, който не позволява на продавачките да показват твърде много от гърдите, корема и краката си.
Освен това консумацията на бетелови орехи спада сериозно, защото тайванците са все по-запознати с опасностите от плодовете, най-вече риск от рак на гърлото и устната кухина. В страната вече има достатъчно безопасни заместители на бетеловия орех като кафе и енергийни напитки.
Затова и Констанце Хан подозира, че "Бетеловите момичета" и всичко около тях са явление, което е на път да изчезне завинаги.