Колкото и потенциално вероятно да звучи от екрана, глобалната пандемия от гъбички, която превръща хората в зомбита от The Last of Us, е измислица.
Това съвсем обаче не означава, че няма смъртоносни гъбички, които могат да заразят човек и да застрашат както здравето, така и живота.
А една от най-големите заплахи днес идва от вид гъби, носещи латинското наименование Candida auris.
В свой доклад Американският център за контрол на заболяванията (CDC) посочва, че инфекцията, която Candida auris предизвиква, често е смъртоносна за хора с компрометиран имунитет.
По-големият проблем идва от факта, че редица болници в САЩ, както и много други заведения за здравни грижи, биват засегнати с "тревожна скорост" от този вид гъбички.
Candida auris са вид гъбички, които се развиват като дрожди. Те са открити за пръв път в САЩ през 2016 г., но оттогава насам в редица здравни центрове в поне 28 щата на страната са регистрирани огнища на причинени от опасните гъбички инфекции, става ясно от данните на CDC.
Между 2019 г. и края на 2021 г. броят на откритите клинични инфекции, причинени от Candida auris, се е увеличил повече от тройно - от едва 476 на 1471.
Броят на асимптомните заразявания, при които някой може да носи гъбичките външно, без обаче да изпитва симптоми, също се е утроил за същия период от време - от 1077 през 2019 г. на 4040 през 2021 г.
Данните идват от нов доклад на изследователи от CDC, публикуван в списанието Annals of Internal Medicine.
Цитираните там предварителни данни за 2022 г. показват, че броят на инфекциите от Candida auris продължава да се увеличава значително - между януари и декември миналата година са отчетени общо 2377 клинични случая. През същия период има и 5754 безсимптомни скринингови случая.
Според CDC в повечето случаи Candida auris не представлява заплаха за здравите хора. Дрождите най-често не причиняват клинични симптоми при хора, чиято имунна система е непокътната, като при тях инфекцията преминава сравнително леко.
Нещата стават по-сложни, когато говорим за хора с проблеми с имунитета, както и за пациенти с имплантирани медицински устройства като катетри или порт-а-кат.
За тези уязвими групи гъбичките могат да причинят инфекции на кръвта, да предизвикат проблеми със сърцето и мозъка и да доведат до състояния, в които животът на заразения е поставен на карта.
От местния вестник Mississippi Today съобщават за огнище в щата, отговорно за най-малко 12 заразени, от които четирима са починали в свързани помежду си случаи.
От CDC посочват, че между 30% и 60% от пациентите, които развиват инфекция след заразяване с Candida auris, са починали, като оттам все пак посочват, че в голямата си част починалите са имали и други тежки придружаващи заболявания.
Сериозната заплаха от тези гъбички идва от тяхната устойчивост към голяма част от традиционните лекарства при такива инфекции.
Основните лекарства за лечение на инфекции, причинени от Candida auris, пък стават все по-малко ефективни с течение на времето. Броят на резистентните към лекарството случаи се е утроил заедно с общия брой инфекции през 2021 г. в сравнение с предходните две години, се казва в доклада на CDC.
"Бързото нарастване и географското разпространение на случаите е тревожно", коментира Меган Лиман, епидемиолог от CDC и водещ изследовател на новия доклад.
Тя смята, че здравните агенции трябва да следят по-добре гъбичките, да увеличат лабораторния си капацитет и да се съсредоточат повече върху превенцията на инфекциите.
И все пак всички тези препоръки са по-лесни за предлагане, отколкото за изпълнение.
Дрождите могат лесно да оцелеят извън човешкото тяло и затова могат да бъдат много трудни за изкореняване от местната среда. Освен това много дезинфектанти са неефективни срещу Candida auris.
Освен това този тип гъбички не се открива лесно при конвенционалните тестове, като засичането им изисква специализирани прегледи, които могат да направят диагностицирането на инфекции доста скъпо и бавно.
Първият регистриран доклад за инфекция с Candida auris при човек е в Япония през 2009 г.
Оттогава насам патогенът се е разпространил по целия свят в повече от 30 страни, а ретроспективното ДНК секвениране показва, че най-ранните човешки случаи всъщност са се появили през 90-те години на миналия век.
Притеснителното в случая е, че с напредване на времето гъбичката сякаш става все по-агресивна в завладяването на нови територии и заразяването на хора.
В един интересен паралел с The Last of Us на HBO, възходът на Candida auris може да се дължи отчасти на глобалното затопляне и климатичните промени.
Също както историята в сериала, така и в реалния свят изследванията показват, че изменението на климата увеличава риска, който гъбичките представляват за хората.
Ако не друго, експертите могат да са благодарни на шоуто, че накара много хора да се замислят колко точно голяма може да бъде заплахата от гъбичките.