По-голямата част от гражданите на страни членки на Европейския съюз, които искат да останат да живеят във Великобритания след Брекзит, ще могат да направят това като кандидатстват за новия „статут на уседналост”.
На тези, които кандидатстват за оставане във Великобритания, след като страната напусне ЕС, няма да им бъде отказвано заради „дребни подробности”, а хората, които оценяват техните кандидатури, ще имат възможност да взимат решение по своя лична преценка.
От вътрешното министерство на Обединеното кралство посочват, че очакват „по-голямата част от заявленията да бъдат приети”.
В случай, че кандидатурата им бъде отхвърлена, гражданите на Европейския съюз ще имат правото да обжалват решението.
Британското правителство вече е изпратило технически документ на Европейската комисия като част от преговорите по напускането, в който се посочва, че новата система ще е бърза, евтина и удобна, като за нейния дизайн е използвано мнението на нейни потенциални ползватели.
„Ясно заявихме, че гарантирането на правата на гражданите на страните от Европейския съюз е наш основен приоритет в преговорите”, коментира Дейвид Дейвис, държавен секретар по въпросите за напускане на ЕС. „Тези хора допринасят за нашата икономика и общество и ние не искаме това да се промени вследствие на решението ни да напуснем Европейския съюз”, допълва той.
Той посочва, че преговорите в тази насока напредват, за да се гарантират правата както на гражданите на Великобритания, които живеят в континентална Европа, така и на гражданите на други страни, които са избрали да живеят в кралството.
Ето и основните идеи на британското правителство за кандидатстващите за оставане в страната:
- да дадат на гражданите на страните от ЕС предостатъчно време да кандидатстват за статут на уседналост. Това ще стане с 2-годишен гратисен период, след като страната напусне Съюза;
- минимизират се документите, които кандидатите ще трябва да предоставят, а същевременно работещите с тези документи ще могат да се свързват с кандидатите за изчистването на дребни неясноти и проблеми;
- кандидатстването ще струва не повече от изкарването на британски паспорт;
- решенията дали един или друг кандидат да бъде одобрен ще са базирани изцяло на изискванията посочени в Споразумението за излизане от ЕС, като няма да има откази поради други критерии;
- кандидатите ще имат право да обжалват, ако молбата им за статут получи отказ;
- ще се въведе дигитална и удобна система за кандидатстване;
- няма да се изисква от кандидатите да имат широкообхватна здравна осигуровка или да предоставят пръстови отпечатъци;
- процесът по кандидатстване ще е по-прост и евтин за тези, които вече имат документи за постоянно местожителство;
В документа също се посочва, че кандидатите за статут ще трябва да удостоверят дали са съдени и ще бъдат проверявани в базите-данни за сигурност на Обединеното кралство. Целта на това е да се опази страната от тези, които „се възползват от гостоприемството на страната, за да извършват сериозни престъпления”.