Британският софтуерен милионер Майк Линч е изчезнал след потъването на суперяхта по време на буря край бреговете на Сицилия, съобщават световните агенции.
59-годишният Линч, наричан от пресата в родината си "британския Бил Гейтс", е основател на корпорацията Autonomy.
Той е един от шестима души, изчезнали в морето при потъването на 56-метровата яхта Bayesian в ранните часове на понеделник близо до Портичело, Палермо.
На борда на морския съд е имало общо 22 души, включително 10-членен екипаж. От тях до момента са спасени 15 души, сред които има и едно дете. Съпругата на Линч също е сред спасените.
Осем души са настанени в болница за лечение на нараняванията им.
Извън това едно тяло е изплувало от морето.
Според изявление на местните власти на крайбрежния град Багерия, където се координира операцията по спасяването на хората от яхтата, районът е бил ударен от силна буря и торнадо около час преди потъването на яхтата.
Издирването на изчезналите в бурята хора продължава, като в него са включени група водолази, моторна лодка и хеликоптер.
Информация на "Би Би Си" показва, че яхтата е собственост на Revtom - фирма, регистрирана на остров Ман. В последния годишен отчет на компанията, подаден през април, законният собственик на Revtom е посочен като Анджела Бакарес, съпругата на Линч.
Bayesian е построена от италианската корабостроителна фирма Perini Navi през 2008 г. Тя има 11,51-метрова мачта и може да развива скорост до 15,5 възела, според сайта Boat International.
Майк Линч е едно от големите имена в британския бизнес. Неговата компания Autonomy е сред големите играчи на пазара за корпоративен софтуер, преди да бъде закупена през 2011 г. от Hewlett-Packard (HP) в сделка за 11,1 млрд. долара.
Година по-късно обаче HP обвини британеца в умишлено завишаване на стойността на Autonomy, за да повиши цената на сделката.
Той прекара 13 месеца под домашен арест, преди през юни тази година да бъде оправдан окончателно по всички 15 обвинения за измами.
Линч е носител на Ордена на Британската империя, а през 2011 г. е включен в съвета по науката и технологиите от тогавашния премиер Дейвид Камерън. Член е на Кралската академия по инженерство от 2008 г. и на Кралското дружество от 2014 г.