Денят е 28 февруари 1986 г., петък. Тогавашният шведски премиер Улоф Палме е разпуснал охранителите си и е отишъл на кино със съпругата си Лисбет, сина им Мартен и неговата приятелка.
На връщане от киното Палме и съпругата му се разхождат пет по улица в Стокхолм. Издебнати са от стрелец, който прострелва 59-годишният премиер в гърба. Палме умира на място.
В следващите 34 години неговото убийство се превръща в една от най-големите мистерии в историята на Швеция.
Демонстративното убийство на лидера на действащо правителство, при това на изпълнена с живот улица и пред очите на свидетели, е стряскащ акт. Хиляди са разпитани по случая, но властите така и не успяват да докажат без капка съмнение кой и защо е извършил престъплението. През това време се трупат конспиративни теории, които търсят причината за смъртта на Палме в неговите политически позиции.
На 10 юни обаче Кристер Петерсон, прокурор по случая "Улоф Палме", се опита да сложи край на мистерията. По думите му налице са доказателства, че мъжът, който е убил Палме през 1986 г., е графичният дизайнер Стиг Енгстьорм.
Самият Енгстрьом обаче се самоубива още през 2000 г. Както посочва и прокурор Петерсон, само съдът може да определи дали Енгстрьом наистина е виновен или не, но тъй като заподозреният вече е мъртъв, дело няма как да има.
И така случаят е приключен. Но дава ли този край усещането за завършек и справедливост, от което шведите се нуждаят?
Забуксувалото разследване, което роди мрачни конспирации
Убийството на Палме през 1986 г. е видяно от десетки свидетели, но никой не може с абсолютна сигурност да идентифицира извършителя. На местопрестъплението са открити гилзи от калибър .357 Магнум, но самото оръжие не е открито.
Месеци наред разследването не дава резултат. В крайна сметка в затвора е изпратен Кристер Петерсон - вече осъждан престъпник, когото вдовицата на премиера - Лисбет Палме, идентифицира като извършител на убийството, след като го вижда в редица с други заподозрени. Петерсон е осъден на доживотен затвор през 1989 г. По-късно обаче е освободен след обжалване поради факта, че не е установен мотив, нито е открито оръжие. Самият той умира през 2004 г.
Интересен факт е, че един от свидетелите, които са дали показания в защита на Петерсон, е Стиг Енгстрьом, днес сочен за извършител на убийството.
130 души през годините са "признавали", че са убили Палме. Полицията поради една или друга причина е отхвърлила техните твърдения.
Палме не е човек без врагове. Харизматичният лидер на шведската Социалдемократическа партия започва реформи, който не се нравят на някои собственици на бизнеси. Изказва се и срещу ядрената енергетика, а не пести критики и срещу съветската инвазия в Чехословакия през 1968 г. и американските бомбардировки в Афганистан. Сред целите на неговите словесни атаки е и режимът на апартейд в ЮАР.
Ето защо с времето се появяват различни конспирации за това кой може да стои зад атаките, а неуспехите на полицията да установят извършител в първите месеци допълнително засилват спекулациите.
Случаят привлича вниманието и на журналиста Стиг Ларшон, останал в историята най-вече с написването на "Момичето с драконовата татуировка" и останалите два романа от трилогията "Милениум". Ларшон отдава години от живота си, за да разследва случилото се с убития премиер и кои са неговите потенциални врагове.
Появяват се различни теории. Сред тях е тази, че Палме е бил убит заради позициите си срещу апартейда при операция, спонсорирана от Африканския национален конгрес.
Сред другите теории са, че причина за смъртта му е това, че е уличил шведска оръжейна фирма в използване на подкупи за подсигуряване на сделка с Индия, или фактът, че правителството му е определило кюрдската група ПКК за терористична организация. Други намесват италианска масонска ложа и дори чилийски фашисти.
Сега обаче прокуратурата официално опровергава всякакви подобни задълбочени конспирации, като хвърля вината върху един-единствен човек.
Защо Енгстрьом?
В нощта на убийството Енгстрьом е останал до късно в офиса на застрахователната компания Skandia, за която работи. Сградата се намира недалеч от мястото, на което Палме е застрелян. Знае се, че е присъствал на местопрестъплението. Разпитан е няколко пъти от полицията, но бързо е отхвърлен като потенциален заподозрян.
Сега обаче прокурорът Петерсон твърди, че описания на стрелеца напомнят за външия вид на Енгстрьом, а освен това показания на част от свидетелите се разминават с разказа на графичния дизайнер за поведението му във фаталната нощ. Той е излъгал за случилото се в моментите след убийството, като дори е твърдял, че е опитал да окаже първа помощ на шведския премиер.
За пръв път съмнения върху него хвърля журналистът Томас Петерсон. Така полицията започва да разследва възможността вече покойният Енгстрьом наистина да е извършил убийството.
През 2018 г. бившата му съпруга коментира пред вестника Expressen, че е била разпитвана от полицаи година по-рано. По това време тя е била убедена, че няма как да е виновен. По думите ѝ Енгстрьом е бил "твърде голям страхливец", който "не би наранил и муха".
Журналистът Томас Петерсон посочва в интервю, че Енгстрьом, който по време на убийството е бил на 52 години, е имал много причини да бъде ядосан. Сред тях е това, че не се е издигал в работата си, не е получавал постовете, които е вярвал, че му се полагат, нямал е семейство и като цяло - изглеждало е сякаш на хоризонта не го чака нищо хубаво.
Петерсон е на мнение, че същевременно графичният дизайнер е искал да постигне нещо "велико" и се е радвал на всяка секунда медийно внимание. Енгстрьом е бил и крайно-десен - от типа хора, които не са харесвали либерала Палме.
Изводите на прокурорите
Около решението за прекратяване на разследването остават много неизвестни. Не е намерено оръжието, с което е убит Палме, нито друго ново веществено доказателство. Разследващите, които са проверявали твърденията на Енгстрьом при разпитите, просто са стигнали до извода, че неговата версия за събитията не е достоверна.
Петерсон коментира, че Енгстрьом е действал "така, както вярваме, че убиецът би действал".
Графичният дизайнер първоначално не е бил на фокуса на разследването. Когато обаче работещите по случая се заровили в миналото му откриват значими факти - че е бил добре запознат с това как се борави с оръжия, бил е в армията и е членувал в клуб за стрелба.
В квартала си е бил част от група критици на политиките на Палме, а негови роднини разказват за негативната му гледна точка за министър-председателя. Към това се добавят разкритията за продължителни финансови проблеми и алкохолна зависимост.
Въпреки всичкo обаче разследващите все още нямат "ясна картина" за мотива на Енгстрьом да убие Палме.
Синът на Палме - Мартен, коментира пред шведско радио, че според него прокурорите са стигнали до правилния извод и са прави да прекратят разследването.
Въпросите остават
Въпреки решението на прокурорите да определят покойник за извършител на убийството - а може би и заради него - остават много неизвестни. Сегашният министър-председател на страната Стефан Льофен е определял неуспехите в разкриването на престъплението като "отворена рана" за шведското общество. Рана, която вече може би никога няма да заздравее - особено когато предоставеното решение е придружено от липсата на нови доказателства или оръжия и се сблъсква с всички конспиративни теории около гибелта на Палме.
Това, което разследващите реално са направили, е да припишат вината на Енгстрьом на база комбинираните показания от различни свидетели, включително и от самия графичен дизайнер. Така се появява и въпросът защо това не е било направено по-рано.
Енгстрьом изглежда като перфектният извършител за разследващите - починал през 2000 г. той няма как да е обект на нови разпити и продължителни дела. С определянето му за извършител този сякаш нерешим случай най-накрая бива затворен.
За шведите обаче ще остане споменът как техен министър-председател е бил лишен от живота си на една оживена улица в столицата, а повече от три десетилетия властите не са успели да разкрият истината.