За малко хора думата визионер може да бъде употребена, без да звучи пресилено.
И все пак Стив Джобс беше именно това - смел визионер, който промени безапелационно света на ежедневните технологии, които носим в джоба си. Роден на 24 февруари 1955 г., той изглежда предопределен да преобръща представите за всичко - компютри, телефони, таблети, слушалки...
Мнозина до ден-днешен хвалят "магическото мислене" на Джобс, но витаят и съмнения дали именно този гениален ум не се оказва убиецът на Стив.
Животът на основателя на Apple се променя завинаги през 2003 г. Лекарите трябва да му направят скенер, за да установят дали не страда от камъни в бъбреците, но вместо това откриват "сенки" в панкреаса. След допълнителна доза изследвания се оказва, че медиците имат добра и лоша новина, които да съобщят на предприемача и семейството му.
Прегледите потвърждават песимистичните прогнози, че "сенките" всъщност са злокачествено образувание - рядък тип рак на панкреаса. Уолтър Исааксон, биограф на Стив Джобс, уточнява пред Bloomberg обаче, че е имало и добра новина за Джобс и тя е, че навременна операция е давала почти 100 процента гаранция за излекуване.
Причината е, че състоянието на предприемача е било рядко срещано в медицината, но за сметка на това подобен тип туморни образувания растат бавно и това ги прави по-лесни за третиране. С други думи, пред Джобс има всички изгледи да преодолее рака и да продължи с визионерската си дейност.
Той обаче отсича: "Не искам тялото ми да бъде отваряно и насилвано по този начин!".
Исаксон посочва, че бизнесменът лично му е казал тези думи, след което е заявил, че ще се обърне към алтернативни начини на лечение, защото "тялото му е истински храм". По мнение на биографа именно тук "магическото мислене" на Стив му изневерява и го подвежда да игнорира проблема или поне да го приема за по-маловажен, отколкото е.
И така, вместо да се реши на незабавна операция, Джобс се обръща към методи като специална диета, която нарича "фрутарианство". Менюто му не само е изцяло веганско, но и се състои почти изцяло от плодове. Към тях веднъж на ден той прибавя ядки, семена и зърнени култури, както и изобилие от морковен сок.
Освен това предприемачът гладува - понякога за ден-два, но понякога и дни наред. Исаксон отбелязва, че Стив се е придържал към този режим, даже и когато здравето му чувствително се влошава.
В същото време Джобс започва да отделя изключително много време, в което изучава будистките практики. Той започва да вярва, че "фокус и простота" - своеобразното мото, което движи Apple - е и ключът към оздравяването. Твърди, че критиките на околните заглушават "вътрешния му глас" и така нарушават душевния му баланс.
По мнение на медицинските специалисти така Джобс не само губи ценно време, но и потенциално утежнява състоянието си.
Доказателство за подобно твърдение е актьорът Ащън Къчър, който влиза в образа на Стив през 2013 г. във филма "Джобс". За да влезе в ролята на предприемача пълноценно, Къчър минава на вече споменатата плодова диета с литри морковен сок на ден.
Една вечер актьорът се събужда с режещи болки в гърба, които го изстрелват към спешното отделение. Пред CNBC той уточнява, че в болницата откриват, че страда от панкреатит.
Оказва се, че обилните количества плодове и сок от моркови натоварват неимоверно панкреаса, който отговаря за контрола над нивата на глюкоза в кръвта. Все пак когато Къчър попада в болницата и обяснява какво се е случило, медиците не са напълно сигурни дали "фрутарианството" само по себе си е достатъчно, за да доведе до проблеми с панкреаса.
Исаксон обаче посочва и друг аспект от поведението на Джобс през онзи период - той просто е вярвал почти напълно сляпо на интуицията си. Подведен от будистките постулати и идеята за вътрешен мир и баланс, Стив смята, че прави всичко необходимо, за да се излекува по чудодеен начин.
Факт е, че основателят на Apple губи девет месеца, които най-вероятно са били от решаващо значение за живота му.
След тези девет месеца лекарите установяват, че Джобс вече има множество разсейки. Налага се и спешна трансплантация на черен дроб, която допълнително съсипва организма му. Исаксон споделя, че неведнъж е чувал бизнесмена да казва, че съжалява за решението си да забави операцията.
Към края на живота си според биографа Стив е говорил почти само за едно нещо - живота след смъртта. Исаксон допълва, че бизнесменът се е шегувал, че затова не обича да слага големи бутони за включване и изключване на устройствата Apple - защото не иска да мисли за живота по такъв начин.
Никой не може да каже със сигурност колко още щеше да живее Джобс, ако се беше съгласил незабавно на конвенционално лечение.
Почитателите на предприемача обаче до ден-днешен не смятат, че той се е провалил в последните години в живота си. Те просто са убедени, че един толкова гениален ум в областта на бизнеса и технологиите няма как да е сбъркал толкова сериозно и в други житейски ситуации.