Германия не е променяла позицията си спрямо българското членство в Шенген. Това става ясно от писмо на германското вътрешно министерство до "Дойче Веле".
Текстът на писмото противоречи на казаното от вътрешния министър Цветан Цветанов след петъчното заседание на вътрешните министри от ЕС в Брюксел. Според него само Франция запазва съмненията си по отношение на България и продължава да държи на политически критерии като борба срещу корупцията, а Берлин бил променил мнението си.
Берлин продължава да застъпва позицията, че България ще влезе в Шенген, когато изпълни не само техническите условия, но и постигне значителен напредък в борбата срещу корупцията и организираната престъпност, както и при реформата в правосъдието. Това става ясно от писмото на германското вътрешно министерство в отговор на въпрос на „Дойче Веле".
Мерило за искания напредък ще бъде мониторинговият доклад на Европейската комисия през юли, казва един от говорителите на министерството.
В този смисъл промяна в германската позиция след срещатата на вътрешните министри от ЕС от края на миналата седмица няма.
"Условието за реформа в правосъдието и ефективна борба срещу корупцията остава", потвърди и един от говорителите на германското вътрешно министерство в телефонен разговор с „Дойче Веле".
По време на срещата на вътрешните министри Германия е предложила изработване на механизъм за поетапно присъединяване към Шенгенската зона.
Според добре осведомени източници в Брюксел Берлин признава, че осъществяването на тази идея няма да е технически лесно, но пък подчертава, че промените в механизма на прием в Шенген се налагат от политическа гледна точка.
Германия е била подкрепена от Франция, Швеция и Австрия.
Според източници от Брюксел Германия е направила това предложение в рамките на дебати по въпроса колко трудно би било изключването на дадена държава от Шенгенското пространство, ако тя нарушава правилата му.