Религията и по-точно православното християнство е изключително важна част от пропагандата на руския президент Владимир Путин.
А един от най-силните рупори на тази пропаганда е патриархът на Москва и цяла Русия - патриарх Кирил, чието истинско име Владимир Гундяев.
Той неведнъж е попадал в медийното полезрение на западните медии с изказвания като това, че "човешките права са ерес", и със заплахите си към църковни служители, които свидетелстват за изключително луксозния му начин на живот.
Не е учудващо, че последните обръщения на патриарх Кирил са предимно в подкрепа на войната с Украйна, която според него е отпор на изгнилия Западен свят.
При последното си послание към миряните Кирил Московски заяви, че руснаците трябва да се сплотят около своите лидери, защото властта в Русия е установена от Бога институция, която ръководи обществото.
Освен това патриархът благослови руските войници в Украйна и определи мисията им като "цивилизационна борба срещу западащия Запад".
Ако оставим настрана абсурда, при който висш християнски богослужител подкрепя военни действия, има и два други огромни проблема с поведението на патриарх Кирил.
Първо, той има влияние не само в Русия, но и в целия източен православен свят. И второ, да се намали това влияние далеч не е толкова лесно, колкото да се забрани вноса на смартфони и дизайнерски дрехи.
Кирил Московски е от личностите, които открито говорят за налагането на "Руския свят" в Източна Европа и които отричат държави като Украйна да са суверенни.
Той обаче официално няма яхта, която да му бъде конфискувана на някое европейско пристанище, или частен самолет, чиито полети да бъдат забранени. За сметка на това премахването на Руската православна църква от основания в Женева Световен съвет на църквите може да се окаже трудоемка задача.
Теологът Дитрих Бонхофер посочва пред "Политико", че е неприемливо религиозен лидер вместо да осъжда насилието, да го подстрекава и да го определя като свещен поход срещу Запада.
Това, както уточнява Бонхофер, въвлича света и в културна и религиозна война.
Затова той изпраща десетки писма в Европа и САЩ, в които се опитва да лобира Руската църква да бъде изключена от църковния съвет в Женева. Идеята за момента се подкрепя от твърде малко представители, сред които епископът на Кентърбъри и някои православни епископи в епархии в Северна Америка.
Премахването на Москва от Световния съвет на църквите ще бележи още една крачка към нова Студена война и отделянето на Русия от останалата част от света, затова все още въпросът се дискутира предпазливо.
Това са взаимоотношения, които не са били напълно прекъсвани дори и по време на Студената война от XX век, но патриарх Кирил като че ли прави всичко възможно да изгори тези мостове.
Бонхофер припомня, че самият начин, по който Кирил Московски е избран за патриарх въпреки връзките му с КГБ, е достатъчно скандален. Главата на руската църква категорично отказва да признае независимостта на украинската православна църква и продължава да смята, че тя трябва да се подчинява на Москва.
"Всички гледат Путин и си мислят, че той е коренът на всяко зло. Но това всъщност е Кирил, който определя дневния ред на президента, защото е много близък до него. Той е папата на Путин", посочва друг теолог на име Стефан Романов.
Според него именно патриарх Кирил е идеологът на крайната патриотична и свръхрелигиозна линия, която Кремъл следва от години, и стои зад постулати като "духовната обединеност на Изтока" и "метафизичното значение на Русия за света".
Папа Франциск също говори все по-открито за щетите, които Кирил Московски и думите му нанасят, особено след инвазията в Украйна. Папата вече няколко пъти призова патриарх Кирил "да не използва езика на политиката вместо този на Христос".
Бонхофер на свой ред заявява, че истинската цел на евентуално отлъчване на руската църква е промяна в светогледа на патриарха.
"Като християнин аз вярвам в покаянието и в изкуплението. Не е задължително схизмата да е завинаги", уточнява той.