Няма никакво съмнение - последните 18 месеца са изключително интересни на пазара на инвестиционното злато.
Цената на благородния метал не спира да расте и непрекъснато чупи рекорди.
В началото на март бе отбелязан ръст с 8% спрямо предишните пикови стойности, достигнати в края на 2023 г. Растежът продължи и в април, като цената постигна рекорд от 2259 долара за една унция на 1 април.
Десет дни по-късно вече говорим за 2356 долара за унция, а най-високата стойност досега е отбелязана на 17 юли - 2483.06 долара.
Търсенето е огромно в глобален мащаб и дори можем да говорим за истинска златна треска.
Какви са причините за всичко това?
В исторически аспект икономическа и геополитическа нестабилност винаги са оказвали влияние върху пазара на ценните метали. Конкретно златото е считано за устойчив и надежден актив, на който винаги може да се разчита в несигурни времена.
Геополитическата несигурност оказва влияние, но има и други фактори, включително умерено висока инфлация в световен мащаб и в същото време забавен икономически растеж след COVID-19 пандемията, който на много места все още е близък до рецесия.
Допълнително държавите от групата БРИКС и особено китайското правителство активно купуват злато, което също оказва влияние върху скока в цената му, имайки предвид, че то представлява ограничен като количество ресурс.
Не на последно място остават и очакванията към американския Федерален резерв (Фед), че скоро ще започне драстично да намалява лихвените проценти.
Високите лихвени проценти винаги са насрещен вятър за златото като нелихвоносен актив.
"От четвъртото тримесечие на 2022 г. златото вървеше устойчиво нагоре, но след април се случи изключително рязък скок, който стана по-рано от очакваното и бе изненадващ за всички, защото се оказа, че Фед няма да намаляват лихвите толкова много, колкото се очакваше първоначално", обяснява експертът Грегъри Шиърър от J.P. Morgan.
По думите му доларът също е сравнително силен в момента, което най-често е противопоказно за увеличаването на цената на златото. Обикновено тя се увеличава при спад на американската валута.
Все пак Шиърър прогнозира нови рекорди.
"Цените на златото се очаква да се стигнат средно 2500 долара за унция до края на 2024 г. и 2600 долара през първото тримесечие на 2025 г. с голям риск това да стане и по-рано", отбелязва Шиърър.
Той отчита тенденцията за дедоларизация на все повече икономики и засилената покупка на ценния метал от централните банки - най-вече Китай, Индия, Сингапур, Бразилия, Турция и други.
Според данни на World Gold Council в рамките на последните две години централни банки по света са придобили над 2160 тона злато - 1030 през 2023 г. и исторически рекорд от 1135 тона през 2022 г.
Най-големият купувач е Китай, като златните резерви на местната централна банка се увеличават постоянно през последната година и половина. Според анализ на Goldman Sachs ръстът на покупките от страна на Пекин се дължи на обръщането на резервите от долари в злато и конфронтацията със САЩ.
От казаното дотук разбираме, че инвестицията в злато изглежда особено примамлива за всички.
То винаги представлява стабилен актив, който рядко преминава през резки флуктуации в цената си. Когато стойността на традиционните активи намалява, златото често се движи в обратна посока или остава стабилно.
По тази причина винаги може да се разчита на него за диверсификация на инвестиционното портфолио за повече сигурност.
То е застраховка срещу инфлацията, но в никакъв случай не трябва да се приема като спекулативен инвестиционен инструмент, посочват експертите.