Горещото лято вече стана традиционното време, в което от Samsung представят горещите си нови сгъваеми смартфони.
Не е учудващо, че както при Motorola, така и при Samsung премиерите на сгъваеми устройства се очакват с най-голямо нетърпение. И двата бранда са пионери в областта и будят най-сериозно любопитство какво точно ще покажат в една и без това интересна ниша.
Тази година от Samsung избраха събитието им да премине под диктовката на френския шик. От поканите до музикалното оформление - всичко в премиерата беше тематично оформено около Париж и Франция.
От по-голяма доза френска елегантност се е възползвал най-вече Samsung Galaxy Z Fold6.
Смартфонът вече е по-тънък и по-лек, като това се усеща в момента, в който взех устройството в дланта си. Онова чувство, че Galaxy Z Fold е съставен от два смартфона, слепени в едно, вече е напълно изчезнало.
На негово място се настанява усещането за един много по-удобен за боравене телефон.
От Samsung са подобрили стъкленото покритие на вътрешния дисплей и технологията на пантите, освен това леко са разширили външния дисплей до 6,3 инча.
Вътрешният дисплей е AMOLED и е 7,6 инча. Компанията премахва по-широките черни кантове около екрана и той е доста близо до размерите на съвсем приличен таблет. Колкото до онази черта, която се вижда в напълно разгънато положение - да, там си е и няма изгледи да стане напълно невидима.
Samsung Galaxy Z Fold6 има потенциала да допадне дори на потребители, които иначе отписват сгъваемите смартфони.
Със сигурност големият дисплей е незаменим при определен тип дейности.
При представянето Samsung показаха как служи на мобилния гейминг, но ми се струва, че на архитекти, графични и интериорни дизайнери например този широк и ярък екран (малко по-ярък от този на предшественика му от пета серия) ще бъде повече от полза.
Ъпдейтите са малко по-малко в по-дамския Samsung Galaxy Z Flip6.
Тук отново е 3,4-инчовият външен дисплей - Flex Window, както го наричат Samsung - с който могат да се контролират почти всички функции в смартфона. В разгънато състояние екранът е 6,7 инча и ако не гледам прекалено много сгъвката в средата, мога да реша, че държа съвсем обикновен смартфон.
При Flip-a най-голямата новост е, че в полусгънато положение може да се използва и като преводач в реално време благодарение на изкуствения интелект.
На външния дисплей се изписват репликите на един език, а на вътрешния - на друг.
В полусгънато положение може да се борави със смартфона и с други цели, най-вече за снимане без ръце - опция, подпомогната и от нов Auto Zoom. И, да, това си е по-скоро дамски телефон, който според мен няма да стои и да се чувства удобно в мъжка длан.
И двата смартфона вече работят съвместно с и са подпомогнати от Google Gemini AI.
Това означава, че са налични приятни функции като Circle to Search. С репликата "Hey, Google" изкуственият интелект е насреща за търсене, писане и обобщаване на бележки, писане на съобщения и преводи.
Освен това вече работи с 16 езика и от Samsung обещават тази база тепърва да се разширява.
ИИ анализира потребителското поведение във всяко едно отношение и на негова база създава съобщения, които пасват на тона на потребителя. Помага и за редактиране на снимки и създаване на изображения от нулата.
И двата сгъваеми смартфона ще са налични на пазара след 24 юли.
Заедно с тях бяха представени и нов Samsung Galaxy Watch 7, Galaxy Watch Ultra и Samsung Galaxy Ring.
За момента няма изгледи смарт пръстенът да бъде наличен в България, колкото и интересно да звучи. По отношение на смарт часовниците пък имаме нова форма на дисплея, все по-близка до правоъгълник, както е при конкуренцията от Apple и Huawei, и нови по-сигурни каишки и верижки.
Акцентът и на двете устройства си остава върху следене на здравето, като сега с изкуствения интелект се създават и модели за подобряване здравословното състояние - активност, спорт, сън, спорт и тонус.
Пристигат и новите Samsung Galaxy Buds3 с изцяло променен дизайн.
Брандът загърбва бъбрековидната форма (или форма на бобче, ако ви е по-удобно) и преминава на слушалки с удължение. Целта е слушалките да предоставят качествен звук, независимо от поставянето си и независимо от формата на ушния канал и ушната мида.
___
Цената на Galaxy Z Fold6 започва от 4 609 лв., а на Galaxy Z Flip6 от 2 579 лв.
Цената за Galaxy Buds3 Pro е 489 лв., а за Galaxy Buds3 е 349 лв.
Цената на Galaxy Watch Ultra 47mm LTE е 1 369 лв., а на Galaxy Watch7 започва от 619 лв.