"Няма как да ти изпаднат от ушите."
Това чувах да обясняват колеги, когато за първи се запознах лично с новите слушалки Huawei FreeClip. Гледах ги с леко повдигната вежда, въртях ги в ръката и си мислех: "Как пък няма да ми паднат от ухото?".
Голяма част от живота ми е преминала в практикуването на всякакви спортове и винаги съм държал да имам със себе си добри слушалки, които да ми предлагат качествен звук и най-вече да бъдат удобни.
През годините съм пробвал различни модели и малко са били тези, които да отговорят на очакванията ми. Или ще бъдат твърде скъпи, или пък ще правят компромис със звука или дизайна си - тоест ще падат лесно или ще убиват.
Затова може да се каже, че приех като един вид предизвикателство да пробвам Huawei FreeClip - да тествам слушалките в различни условия и да разбера доколко наистина са леки и удобни за различни видове динамични физически активности.
Но първо - негово величество дизайнът. Кутийката е с познатата за Huawei форма и матово покритие, което не лови никакви отпечатъци и се усеща доста удобно в дланта.
Имаме магнитно затваряне на кутийката, както и магнитен захват на слушалките вътре в нея. Дотук нищо невиждано. Интересното идва, когато погледнем самите Huawei FreeClip.
Те са с така наречения "отворен" дизайн, т.е. не се налага да влизат навътре в ушния канал.
Погледнати отстрани приличат по-скоро на моден аксесоар или клипс обеца и са доста нестандартни в сравнение с всеки друг познат модел, в което всъщност се крие и голяма част от чара им.
Стоят еднакво добре на спортни дрехи, както и на по-официално облекло, ако ще се използват за бизнес разговори по телефона.
Не се слагат като обичайните слушалки. Вместо това се закрепват от двете страни на ухото благодарение на своя специален C-Bridge дизайн от три сегмента, който е резултат от 3-годишни разработки на Huawei.
Задната част е наречена Comfort Bean и има формата на бобче, за да захване ухото от външната страна.
Acoustic Ball от своя страна представлява говорителят, който се плъзва леко във вътрешната страна на ухото.
Между двете части стои така нареченият C-Bridge. Той е гъвкав и служи за връзка между двете половинки.
Като усещане слушалките са повече от комфортни. Тежат по-малко от 6 грама и след около 5-10 минути буквално можех да забравя, че нещо стои на ушите ми. Huawei FreeClip са там, работят, но по никакъв начин не причиняват дискомфорта, който познаваме от други модели.
Как обаче се държат, ако ги подложим на натоварване? Oпределено не им го спестих.
Скачане на въже, бягане на пътека и упражнения с подскоци не се оказаха предизвикателство за FreeClip. Стоят си на мястото и дори не ги усещам, че са на ухото ми.
Пробвах с йога сесия. Е, не точно аз пробвах, но пък за сметка на това набрах впечатленията и от някой друг. Резултатът бе същият. Слушалките стоят като залепени, докато в същото време музиката и фонът се чуват ясно и позволят пълно потапяне в йога.
Докато правех спринтове и бягах на стадиона навън пък отбелязах и едно друго предимство на Huawei FreeClip - отвореният дизайн не позволява пълна изолация от случващото се наоколо.
Тъй като слушалките не запушват ушния канал, те позволяват навлизането на странични шумове. В случая изобщо не е проблем и не усетих околните звуци да се бъркат с музиката, която слушам в момента.
Някои ще попитат защо липсата на пълна изолация да е предимство - идеята е да не се губи връзка с околната среда. Докато други модели използват микрофоните си, за да възпроизвеждат външните звуци, тук всичко е далеч по-естествено и не се налага да имам нещо натикано надълбоко в ушите.
Подобно нещо е особено важно за бегачи и колоездачи, които винаги биха могли да чуят приближаваща кола. Същото важи и примерно, ако пътувате в метрото. Може да останете потопени в някоя аудиокнига или интересен подкаст, без да се притеснявате, че някой ще ви прекъсне грубо, защото не сте го видели и той се е блъснал във вас.
Разбира се, беше логично и да се запитам, след като слушалките пропускат страничен шум навътре, тогава правят ли същото и в обратна посока?
За щастие системата Reverse Sound Field Acoustic прави така, че околните да не разбират каква песен съм си пуснал, освен ако звукът не е увеличен до краен предел или сам не започна пея.
Поверителността на разговорите също е гарантирана. Ако съм в метрото и приятелката ми звънне в този момент, мога да съм спокоен, че другите пътници няма да чуят с какво секси бельо е решила да ме зарадва, когато се прибера у дома.
Личното си е лично и Huawei FreeClip се справят повече от добре със сложната задача да не пропускат звук навън, въпреки дизайна си.
По отношение на качеството на музиката слушалките също не разочароват. Отново заради отворения дизайн няма как да очакваме грандиозна басова мощ, както при моделите, които запечатват плътно ушния канал. Все пак тук имаме слушалки, които де факто не се намират в ухото.
И въпреки това озвучаването е повече от задоволително, а за него помага и качественият софтуер, който работи безпроблемно с Android и iOS.
Връзката между слушалки и телефон става бързо с Bluetooth, но е далеч по-препоръчително да се използва приложението AI Life, което открива доста възможности за персонализиране, включително избор на звукови ефекти за музиката и конфигурация на движенията, с които сменям/спирам песни или управлявам телефонни разговори.
Това, което определено ми допадна е, че всички команди се изпълняват от две или три леки потупвания където и да е по слушалките, което значи, че ако искам да ги наместя, докато бягам, не рискувам да натисна нещо с някое случайно докосване. Случвало ми се е неведнъж преди и действително е доста досадно.
Друга особено голямо удобство е това, че при Huawei FreeClip няма ляво, няма дясно. Абсолютно без значение e на кое ухо ще сложа всяка от слушалките. Софтуерът автоматично се настройва в каква посока да върви звука в момента, когато усети, че слушалките са сложени.
В допълнение FreeClip имат IP54 рейтинг, което означава, че не са напълно водоустойчиви, но и няма от какво да се притеснявам, ако ме хване дъжд, докато тренирам навън или съм на поход в планината.
Заслужава си да спомена и батерията. Кутийката дава заряд до 36 часа, докато слушалките изкарват около 8 часа, което съвсем не е малко, ако прибавим и възможността за бързо зареждане. За по-малко от 45 минути успях да заредя кутийка и слушалки от 0 до 100%.
Успях ли обаче да ги накарам да паднат от ушите ми? Колкото и да ги тормозих, така и не стана.
Тези малки джаджи наистина се оказаха страхотни за спорт. А и не само.