История: Преди 9 години играч на Ливърпул отнесе първата глоба за туит след дерби с Юнайтед

Всички си спомняме колажа с Хауърд Уеб, нали?

В навечерието на дербито между Ливърпул и Манчестър Юнайтед на „Анфийлд“ в неделя, нямаше как да не се сетим за тази ситуация.

Точно преди девет години ФА наложи първата глоба за туит. Отнесе я Райън Бабел, който тогава играеше за Ливърпул, след като пусна съдията Хауърд Уеб във фланелка на Юнайтед.

През януари 2011-а Бабел бе част от тима на мърсисайдци, който загуби с 0:1 от Юнайтед в мач от третия кръг на ФА Къп.

Това бе първият мач на Кени Далглиш след завръщането му след уволнението на Рой Ходжсън. Юнайтед поведе рано, благодарение на точно изпълнена дузпа от Райън Гигс, а през второто полувреме Стивън Джерард бе изгонен.

Решението на Уеб доведе до множество критики от страна на феновете на Ливърпул, а Бабел избухна в Twitter, пускайки снимка на Уеб във фланелка на „червените дяволи“, към която написа: „И това е най-добрият съдия? Това е посмешище.“

Впоследствие холандецът се опита да се поправи. „Съжалявам, ако някой е приел снимката, която публикувах, сериозно. Това беше емоционална реакция след загуба във важен мач“, написа Бабел, както и „Съжалявам, Хауърд Уеб!“. Но беше твърде късно.

Холандецът бе глобен с 10 хиляди паунда от ФА, а шефът на комисията Роджър Бърдън заяви: „Социалните мрежи и сайтове, включително Twitter, трябва да се считат като част от публичното пространство.

Всички потребители трябва да са наясно, че както ако направят изявление под някаква друга форма в медиите, техният коментар ще достигне до огромна аудитория. Те носят отговорността за казаното.“

Това не е първото подобно провинение на Бабел. Вече 33-годишният атакуващ футболист, който в момента играе като отдаден под наем в Аякс, беше скастрен, но само на клубно ниво, когато се оплака в Twitter, че е оставен извън състава „без обяснение“, докато беше част от Стоук Сити.

Манчестър Юнайтед гостува на „Анфийлд“ в неделя от 18:30 часа българско време. Въпреки че има бездна от 27 точки между двата тима, „червените дяволи“ са единственият отбор, който успя да вземе нещо в сблъсък с Ливърпул от началото на сезона – при равенството 1:1 през октомври.