Байер Леверкузен е лидер в Бундеслигата след 14 кръга. "Аспирините" имат аванс от четири точки пред Байерн Мюнхен, който е с мач по-малко.
Най-големият въпрос, който стои пред отбора на Чаби Алонсо е дали ще успее да се отърве от прякора Неверкузен?
Откъде идва този прякор и какво означава?
Интересното е, че в Германия Байер е по-известен като Вицекузен, а не като Неверкузен. Първото идва от факта, че Байер не просто не печели нищо, а когато е битката за трофей, винаги остава втори.
Докато второто название идва директно от английския език и заигравката с думата "никога" (never).
Вицекузен може да не е толкова известно, но е по-правилно в случая на Байерн.
Прякорът се роди през сезон 2001/02, когато Байер водеше в Бундеслигата два кръга преди края на сезона, след което игра финали за Купата на Германия и в Шампионската лига.
Във всички турнири Байер трябваше да се задоволи с второто място и сребърните медали.
На 4 май 2002 г., под ръководството на 34-годишния Матиас Замер, Борусия Дортмунд стана шампион . Само няколко седмици по-рано, на 14 април, изглеждаше сякаш "жълто-черните" са загубили всякакви шансове за титлата, след като загубиха с 0:1 от Кайзерслаутерн.
Преднината на Байер тогава скочи на пет точки, въпреки че тимът от Леверкузен бе завършил наравно с Хамбургер в същия кръг.
Оставаха само три кръга до края. Изоставането на Дортмунд изглеждаше твърде сериозно за наваксване. Но Байер даде всичко от себе си, за да се провали.
"Аспирините" паднаха в два от трите мача (1:2 от Вердер и 0:1 срещу Нюрнберг), докато Борусия спечели всичките си двубои до края, за да отмъкне короната под носа на Димитър Бербатов и компания.
Точно така, по онова време в редиците на Леверкузен бе и българският нападател. Рекордьорът по голове за националния отбор бе преминал в Байер през януари 2001-ва, а през сезон 2001/02 вече се утвърждаваше като важна част от тима.
Берба наниза 16 попадения в общо 41 мача във всички турнири през онази кампания, но те не стигнаха за нито един трофей.
На 11 май Шалке спечели Купата на Германия. Именно Бербатов даде аванс на Байер във финала, но след това Леверкузен инкасира четири безответни гола. В 67-ата минута резултатът бе 1:1, а до 85-ата бе набъбнал до 4:1 в полза на "кралскосините".
Улф Кирстен направи резултата малко по-поносим за Байер в края, оформяйки крайното 4:2.
Три дни след финала в Германия дойде този за европейската купа. Съперник на Леверкйузен и Берба беше кралят на Европа Реал Мадрид.
Двата отбора си размениха по едно попадение рано-рано през първата част чрез Раул и Лусио, след което дойде магнетичният гол на Зинедин Зидан в края на първата част.
В заключителните секунди на двубоя появилият се като резерва Икер Касияс на мястото на контузения Сезар Санчес на два пъти спаси удари на Бербатов, като в първия случай извади топката точно от гол линията с крак.
Байер влезе във финала на Шампионската лига като аутсайдер. Въпреки че по пътя си отстрани Ливърпул и Манчестър Юнайтед, това бе трофеят, който най-малко се очакваше да спечели през сезона.
За никого нямаше да е изненада, ако Байер бе направил домашен дубъл и бе загубил финала в Европа от Реал. Най-вероятно и никой, освен феновете на "аспирините" и тези на Реал, нямаше да помнят двубоя.
Загубата от "кралете" обаче се превърна в изключително болезнена за играчи и привърженици на Леверкузен, тъй като бе трета поред. От мечтан в рамките на само няколко дни сезонът на Байер се превърна в кошмар.
Историята можеше да се превърне в истинска катастрофа година по-късно. През следващия сезон от претендент за титлата Байер бе на крачка от това да изпадне от Бундеслигата.
Михаел Балак и Зе Роберто не издържаха след каръшкия сезон и напуснаха "БайАрена". По едно време отборът имаше цели седем контузени защитници, треньорът Клаус Топмьолер бе уволнен по средата на сезона, когато Байер бе в зоната на изпадащите.
Според изпълнителния директор Райнер Калмунд "аспирините" така и не са успели да се отърсят от шока от края на предишната кампания. Трагедията от май 2002-ра беляза целия следващ сезон на тима.
Не само ужасният сезон 2001/02 е причина Байер да бъде известен като Вицекузен. Истината е, че Леверкузен никога не е печелил Бундеслигата, най-доброто му класиране е второ място.
Шалке 04 също не е печелил титлата в ерата на Бундеслигата и исторически има повече втори места (7 срещу 5), но "кралскосините" са седемкратен шампион на Германия преди създаването на новия формат на първенството.
Друга причина за прякора са многото сребра, събрани в кратък период от време. Байер остана втори в първенството през 1997, 1999, 2000 и 2002 г. Четири пъти в рамките на шест сезона.
Още едно второ място бе добавено към тях през сезон 2010/11.
Всъщност, трофеите в историята на Леверкузен са Купа на УЕФА през 1987/88 и Купата на Германия през 1992/93. Оттогава Байер има пет втори места в Бундеслигата, пет загубени финала и нито един трофей.
Веднага след края на сезон 2001/02 дойде време за Световното първенство. В състава на Германия за мондиала в Япония и Южна Корея имаше цели петима играчи на "аспирините": Балак, Оливър Ньовил, Карстен Рамелов, Бернд Шнайдер и Ханс-Йорг Бут.
В Германия имаше опасения за шансовете на Бундестима и проклятието на Леверкузен да не се пренесе върху националния отбор. Във фазата на директните емилинации Германия победи с по 1:0 Парагвай, САЩ и домакините от Корея с по 1:0, като всички голове бяха отбелязани от играчи на Байер - два за Балак и един за Ньовил.
Заради натрупани картони обаче Балак пропусна финала, а Рамелов, Шнайдер и Ньовил трябваше да се задоволят с още един сребърен медал, след като Германия загуби финала от Бразилия с 0:2.
Истински Вицекузен.
Сега, повече от 20 години по-късно феновете на Байер жадуват най-накрая да видят любимците си да триумфират с титлата в Германия, а най-големите им надежди са свързани с революцията на Чаби Алонсо.