България от над 70 години може да си няма цар, но от над 3 десетилетия си има граф. Само един, поради което кажете ли "Графа", шансът човекът отсреща да не разбере за кого говорите е много малък.
Владимир Ампов вече е оставил отпечатък на музикалната сцена у нас и не е необходимо човек да се определя като негов фен, за да е чувал - и дори да си е тананикал или припявал - хитове като "Невидим", "Дим да ме няма" или "Drama Queen".
Малко български изпълнители се радват на такава масова разпознаваемост, особено когато не са продукт на димитровградската певческа школа.
Тази популярност не е плод само на талант и липсата на "страх от бачкане", но и на продуктивност и склонност към експерименти с различни жанрове, която му помага да достига до все по-различни аудитории. Да излезе извън границите на поп музиката, в която по подразбиране мнозина го поставят... но не и той.
"Специално за рок музиката бих казал, че не съм попър. Тя [музиката] е форматирана в момента и доста по-така звучи... По-скоро тя е завоалиран рок", обяснява го Графа, докато ни гостува в подкаста "Първа страница".
Ако някой го е слушал скоро на живо, знае за какво говори. С бандата, с която свирят на концерти вече повече от 5 години, успяват да придадат на добре познати от радиото парчета един "тежък, по-модерен начин" на звучене.
"И странното е, че започват да идват и все повече хардкор фенове на моите концерти, което е много странно. И започват да идват и много мъже!", разказва на мен и Темз Арабаджиева преди да се разсмее, след което допълва за онези, които може би не са наясно с факта: "Защото моята аудитория е предимно женска."
Със сигурност не е нужно преди цяло пълнолетие време човек да е слушал замечтано "Искам те", за да оцени днес звученето на "Домино". Това важи и за харесващите по-тежка музика, които въпреки богатството от жанрове в рока и метъла, традиционно са по-скептични и натоварени с предразсъдъци, когато става дума за друга музика.
Да се озовеш на живо изпълнение на Графа - както на мен ми се е случвало - може да е едно отварящо очите преживяване за всеки рок фен. Както той сам посочва, бандата, съставена от музиканти с широк музикален кръгозор, успява да направи така, че написаната от него музика да звучи много по-ударно.
А в канала на продуцентската му компания "Монте Мюзик" в YouTube може да бъде открит и кавър на "Домино" от Бамби Никифоров - поредното доказателство за това колко харесва рока.
И това е напълно обяснимо и идва още от тийнейджърските му години.
"През 90-те години грънджът и алтърнативът бяха супер актуални и беше задръстено да правиш денс музика, каквато аз правех", смее се той и посочва, че много негови приятели са му се подигравали, че прави такива парчета.
Ампов още в средата на 90-те сформира първата си рок банда - "Зелен хайвер", но тя не просъществува дълго (със сигурност не е заради името, не, не, не). Това обаче показва, че още в онези ранни години на музикалната му кариера има желание за подобни "експерименти и завои".
Това личи до ден-днешен с всички споменати колаборации - с изпълнители като NDOE, Wosh MC, FEEL, Белослава, Искрата, а съвсем наскоро и с цигуларя Веско Ешкенази за нова версия на песента "Ванилия". Разнообразието очевидно ще е налице е в албума, по който Графа работи в момента, след вълна от творческо вдъхновение през лятото. Песните в албума ще са "много различни", а налице ще е и това рок вдъхновение.
Няма как да е иначе с оглед на това, че през последните 2 години Влади е отделил много време на свиренето на китара. В подкаста може да чуете искрената радост в гласа му, докато разказва, че бандата му е подарила ревербератор. Това, което не е в записа, е разказът му как понякога вади китарата и докато чака в колата си, за да се упражнява или да изпробва идеи.
Изпълнителят Графа, подобно на всички ни, може да е имал тежки моменти от началото на пандемията досега, но сега звучи зареден с енергия. Продуцентът Влади Ампов обаче е минал на заден план. Питаме го за продуцентството, защото през годините "Монте Мюзик" беше стартова площадка за немалко изпълнители.
"Това бяха романтични години, в които имах надеждата и някакви романтични представи, че продуцирането е много сладко нещо. То е сладко до един момент - в който продуцентът не е виновен винаги за случилото се", разказва със смях Ампов в "Първа страница".
Когато с Магдалена Сотирова са създали компанията, са искали именно да помагат на други изпълнители и да предават нататък това, което знаят за музикалния бизнес. През годините обаче научават много за самите себе си, а и за хората като цяло, като впечатленията невинаги са положителни.
Графа обаче предпочита да се фокусира върху доброто и изтъква, че работата като продуцент е била "хубав експеримент" и му е донесла ценни уроци.
"Допреди това си мислех и аз като изпълнител, че продуцентът е много важен и че всичко зависи от него и че ако нямаш добър продуцент не можеш да си успешен изпълнител", посочва Ампов и подчертава, че това въобще не е така.
"За да си успешен изпълнител, трябва ти самият да знаеш какво искаш да направиш. Ти самият трябва да си двигател и не можеш да чакаш някой да ти измисли песен, да ти снима клипа, да те накара да отслабнеш, или да тренираш, или да пееш, или да свириш. Ти ако нямаш мотивацията да си по-добър всеки път, значи не си за тази професия", допълва Графа.
По думите му в тази професия оцеляват силните и трудолюбивите, хората с характер. И това е така не само у нас, но и по света, където психическото напрежение може да бъде дори още по-голямо. Но как се справя той с всичко това?
"Имам някакъв баланс в себе си, който успях да усъвършенствам през годините. И да, самосъхранявам се повече, не се виждам със случайни хора, стесних кръга си от приятели. Може би това е една от причините", споделя изненадващо искрено. Това, по думите му, го прави "малко или повече вълк единак", но същевременно му помага да се съхрани, вместо да се разпилява както преди.
Тези проблеми - и мерките за справяне с тях, са познати на всички, които са били подложени на напрежение в своята сфера на работа. Понякога обаче е лесно да се забрави, че лицата от екрана или радиоефира преживяват същото. На Графа, който на живо прави впечатление с това колко земен е, подобни чисто човешки предизвикателства не са чужди.
Признава, че в един момент, докато се е занимавал с продуциране, е достигнал до бърнаут, тъй като е приемал лично успехите или неуспехите на изпълнителите в "Монте Мюзик". Прегарянето довежда до това да не се чувства добре и физически, както и до неизбежното - да няма никакво свободно време.
Днес обаче е на по-добро място.
"Затова съм щастлив, че това вдъхновение от лятото, за което говоря, което усетих и се появи, ми даде някаква светлина и в момента съм зареден. И поне до май месец има какво да правя", с усмивка отбелязва той.
Нова музика ще има. Експерименти със стиловете - също, със сигурност и китара - тези две години на учене и упражнения не са били напразни.
А ние стискаме палци и за още по-рок звучащо парче.
Целият разговор с Влади Ампов - Графа в подкаста "Първа страница" можете да чуете тук: