Доналд Тръмп ясно показа, че не умее да приема лесно загуби. Още когато преброяването на гласовете от президентските избори в САЩ започна да накланя везните в полза на опонента му, демократа Джо Байдън, настоящият американски президент прибегна до доброто старо американска мантра - съди ги до дупка и оспорвай.
На места това беше логично с оглед малката разлика в полза на Байдън. На други беше просто акт на безсилие, както показаха неуспешните съдебни искове. През това време обаче юридическият екип на Тръмп, воден от бившия кмет на Ню Йорк Руди Джулиани, не спря да хвърля в общественото пространство обвинения за изборни измами и дори тежки конспиративни теории, които уж са довели до победата на кандидата на демократите.
Сидни Пауъл обаче отиде твърде далеч - или твърде надълбоко - в полето на конспирациите, дори за вкуса на Тръмп и компания.
Консервативният активист и бивш федерален прокурор накара мнозина да вдигнат вежди, когато на пресконференция на 18 ноември изкара изборите в САЩ зловещ заговор с хакнати машини, гласували мъртъвци, венецуелски президент и "комунистически пари". А въпреки някои сходни по дух изказвания на Джулиани и компания, екипът на Тръмп се видя принуден да се дистанцира от Пауъл.
Но какво толкова казва тя, което да отблъсне дори най-близкия кръг на президента?
Като за начало активистката без доказателства заяви, че системите за електронно гласуване в САЩ са прехвърлили милиони гласове на кандидата на демократите Джо Байдън. Пауъл коментира, че информацията за алгоритъма, способен на такава подмяна, ѝ било споделена от "експерти по математика", които обаче отказва да назове поименно.
Тази си теория разви и в шоуто на Ръш Лимбо, като там допълни, че според нея тези машини могат да бъдат хакнати и от "15-годишен".
Тя твърди още, отново без доказателства, че софтуерът за гласуване в САЩ е създаден с насоките на Уго Чавез - покойният президент на Венецуела, с цел да бъдат подправяни избори в латиноамериканската държава в негова полза.
Добави и друга популярна конспирация в някои кръгове, защитаващи Тръмп - за това, че "мъртви хора" масово са гласували на изборите. Доказателства към това твърдение отново не бяха представени.
Може би границата обаче беше премината, когато си позволи да нападне политици от републиканците. Пауъл коментира, че има основание да вярва в изборна измама в спорния щат Джорджия. Закани се с този случай, по думите ѝ с "библейски пропорции", да "взриви" щата. Стигна дотам да каже, че губернаторът на Джорджия - републиканецът Брайън Кемп и секретарят на щата - Брад Рафънспергър, също републиканец, трябва "да си отидат", защото според нея им е било платено да участват в измамата.
Чужда сред свои
Изказванията на Пауъл доведоха до това в неделя, 22 ноември, от адвокатския екип на Тръмп да излязат с официална позиция, в която се разграничават от нея. Становището на Джулиани и адвокатката Джена Елис е, че Пауъл практикува "нейно си право" и тя не е част от официалния екип на настоящия президент, нито пък е личен адвокат на Тръмп.
Самият той обаче по-рано през ноември я посочи като един от неговите "прекрасни адвокати и представители", когато стана ясно, че борбата за президентския вот ще включва и съдилища и оспорване на резултати.
Ролята на Сидни Пауъл сред адвокатите на Тръмп обаче не беше особено ясна, тъй като тя не се е явявала пред съда по който и да е от над дузината съдебни искове, заведени от екипа на президента с намерение да бъдат оспорени изборите, посочва "Ню Йорк Таймс". И въпреки това тя се оказа след "елитният ударен отряд", както Елис описа адвокатите на Тръмп по време на злополучната пресконференция. Нещо повече, дори стана едно от лицата му със своите бомбастични изказвания.
Коя всъщност е Пауъл?
Крайната подръжничка на Тръмп е от щата Северна Каролина и започва юридическата си кариера като асистент федерален прокурор в Тексас. Склонността ѝ да вярва в конспирации не е нещо ново - още през 2014 г. издава книга, която има за цел да "разкрие Дълбоката държава".
Пауъл обаче привлича погледи към себе си едва през 2019 г., когато се заема със защитата на първия съветник на Тръмп по националната сигурност Майкъл Флин, когато той първо призна, че е излъгал ФБР, а после се отказа от тези свои думи.
Именно пламенната ѝ защита за Флин я превърна в чест гост в радио и телевизионни шоута от десния спектър.
Още тогава, възползвайки се от интереса към себе си, Пауъл използва медийните си изяви, за да обърне внимание на конспиративната теория QAnon - онази, според която Тръмп се бори с кабал от сатанисти педофили.
Сега обаче се стигна до крайните ѝ, лишени от доказателства изказвания, които уязвяват и без това спорните позиции на адвокатите на настоящия американски президент. Конкретно твърденията ѝ за Джорджия идват на фона на това, че победата на Байдън в щата беше потвърдена след повторно преброяване от републиканеца Рафънспергър, секретар на щата.
И въпреки дистанцирането на екипа на Тръмп от нея, тя не се отказва - напротив, коментира, че има намерение сама да продължи да оспорва вота там.
Дори без Джорджия обаче предимството на Байдън в Избирателната колегия, която ще посочи следващия американски президент, вече е доста сериозно. Не, че това спира Тръмп и неговият екип да продължават с опитите си да оспорят резултатите или поне да сеят сред поддръжниците си съмнения за легитимността на вота.
Самият Руди Джулиани няколко пъти излезе с твърдения за изборни измами, които според него са наклонили везните в полза на Байдън.
Той също замеси Венецуела, но сегашния президент на страната - Николас Мадуро. Според изказана от Джулиани теория гласове за изборите в Щатите са били броени в Германия и Испания, включително от хора, свързани с венецуелския държавен глава.
Сред твърденията му са, че машините, използвани при гласуването, са собственост на демократи, намеквайки с това, че е имало пристрастия при броенето. Компанията "Доминиън Воутинг" обаче е безпартийна и изцяло американска, при това е правила дарения в насока както Републиканци, така и Демократи. BBC посочва, че това не е необичайно за подобни компании, които лобират пред правителствата за обществени поръчки по този начин.
Междувременно дори запаленият поддръжник на Тръмп Крис Кристи, губернатор на Ню Джърси, нарече адвокатският екип на президента "национален срам", а водещият от симпатизиращата на настоящия държавен глава Fox News Тъкър Карлсън коментира, че когато е притиснал Сидни Пауъл, тя не е можела да защити конспирацията, за която говори.