Ако питате местните, журналистите са само повод за тревоги и съмнения - щом идват, значи се е случило нещо лошо в квартала, което те ще раздухат до небесата. И все пак не е като да няма какво да се отрази там - през последните напрежението в квартал Коневиц в Лайпциг, а изблиците на насилие покрай левите протести в града стават все по-забележими.
А остатъците от последната барикада, построена от колички, матраци и пейки, стоят като знаме на последния протест срещу джентрификацията на квартала, а и на самия град.
Като цяло Лайпциг има репутацията на убежище за алтернативната крайно лява сцена в Германия, а сегашната кауза на анархисти, комунисти и нео-леви е борбата срещу бързата и според тях твърде бързата трансформация на града.
И макар трансформацията да върви към по-хубави блокове и апартаменти, обновяване и т.н., недоволни има. Когато такива неща се случват, наемите започват да растат главоломно, докато заплатите си остават същите. И твърде много хора се оказват на улицата, принудени да си търсят някъде другаде жилище в града.
До момента, в който хората просто не осъзнаят, че евтините наеми са започнали да привършват сериозно...
Така и първият уикенд на септември беше посрещнат в квартал Коневиц блокиран и барикадиран. Протестът беше достатъчно сериозен, за да бъдат ангажирани и силите за борба с безредиците, като в крайна сметка барикадите бяха разбити. Това обаче провокира вълна от протести в много други части на града, където мнозина излязоха, за да демонстрират натрупания гняв.
Имаше някои тревожни сцени - замеряне на полицаи с камъни, бомбички, а запалени кофи с боклук и хвърляне на боя и бомбички по нови преустроени сгради. Стигна се, разбира се, и до сблъсъци с полицията, като един полицейски бус беше засилен по нанадолнище, предизвиквайки катастрофа с друга кола на органите на реда.
Снимката на двата полицейски автомобила беше използвана от местните медии като знак за "лявото насилие" в града, излязло "извън контрол".
Според властите в провинция Саксония за трите дни на протести на терен са били разположени общо 1300 служители, 20 от които са били ранени при сблъсъци. Поне 52 души са били арестувани, а при още редица случаи са били започнати производства спрямо "неизвестен извършител".
В списъка с престъпления, извършени по време на безредиците, се включват палежи, тежки телесни повреди и "опасна намеса в въздушния трафик" - твърди се, че някой се е опитал да заслепи пилот на полицейския хеликоптер с лазарче.
А това вече доведе и до журналистическото внимание и недоволните от това местни. За мнозина от тях медиите се интересуват от Коневиц, само когато "няколко кофа за боклук биват запалени". За тях темата с насилието е силно преувеличена от медиите, които не обръщат внимание на реалните проблеми на квартали като този.
Далеч по-дипломатична и сговорчива е Джулиан Нагел - представител на Коневиц и още няколко квартала на Лайпциг в провинциалния парламент на Саксония от листата на Левицата.
"Концентрацията на медиите върху Коневиц не е съвсем подходяща", казва тя. По думите ѝ други части на Лайпциг демонстрациите са били мирни, а на много места с блокади, полицията дори не се е наложило да използва сила.
За Нагел и други местни политици и активисти в града вниманието от няколко нощи на безредици замъглява истинския проблем - намаляването на достъпните жилища, влошено от спекулациите с имоти и последващата маргинализация на най-уязвимите части на обществото.
"Много хора, особено в двата големи града на Саксония, са засегнати от тези проблеми. Докато наемите им растат, доходите им не", смята тя. Според нея е "подигравка", когато консервативни политици като премиера на провинция Саксония Михаел Кречмер пренебрегват този проблем и единствено осъждат насилието.
И докато Нагел е на мнение, че моментът с насилието действително е преувеличен, много консервативни политици в града са на точно обратното мнение - действията на левите екстремисти в Лайпциг твърде често биват пренебрегвани и омаловажавани.
Според Михаел Вайкерт - общински съветник от Християндемократическия съюз - обвинява кмета на Лайпциг - социалдемократа Буркхард Юнг, че позволява на групи като антифа и различни други анархисти да правят, каквото си искат, за остане на власт.
По думите му кметът е прекалено снизходителен към левите активисти, което ги кара да мислят, че екстремното им поведение е приемливо.
Друг съветник на ХДС - Сабине Хейман - е на мнение, че тази толерантност към лявото насилие е част от политиката на Лайпциг от 30 години насам.
"Тази среда винаги се е възпитавала, за да има аналог на десните екстремисти", коментира тя пред DW. "От наша гледна точка това не е правилният отговор - просто да накараме двете крайности да реагират едни срещу друг и да се надяваме, че средата на това е центърът."
Лайпциг, университетски град с 600 000 души, има уникална политическа демография.
Други германски градове, по-специално Хамбург и Берлин, имат големи, твърди леви сцени, но за разлика от тях, Лайпциг няма статута на град-провинция. Така че кметът Юнг няма толкова власт над полицията, колкото неговите колеги в столицата или в Хамбург.
Паралелно с това самата провинция Саксония - една от най-консервативните германски области и едно от гнездата в страната с най-сериозно насищане на крайнодесни настроения.
Там властите винаги са имали по-голяма воля за реакция спрямо левите радикали и това си личи от факта, че Лайпциг е единственото място в Германия, където полицията е създала работна група за борба с левия екстремизъм - "SoKo LinX".
"От години Лайпциг е обременен с леви престъпления", коментира говорител на полицията в Саксония пред DW. По думите му те са едни от най-редовните и най-чести престъпления в града.
В момента работната група разследва около 230 престъпления. Повечето от тях са палежи, имуществени щети и нарушаване на мира, но има и известни случаи на насилие - миналия ноември например една жена, работеща за строителна компания с проект в Коневиц, беше пребита в собствения си дом от двама маскирани мъже.
Полицията третира случая като престъпление от омраза с крайнолява мотивация, въпреки че някои леви активисти твърдят, че политическият мотив на атаката далеч не е толкова очевиден, колкото властите си мислят.
Това, в което няма никакво съмнение, е, че за хората в Лайпциг ръстът в цените на наемите се е превърнал в основен проблем и грижа.
През последните 10 години в някои квартали на града се наблюдава повишение на наема с 50%. Само в Коневиц ръстът на наемите се е увеличил с 44% спрямо 2010 г.
И тук, както в много други германски градове, строителните компании реновират много стари сгради, за да ги направят по-хубави и по-скъпи. Много от живеещите там обаче не могат да си позволят новите наеми, което ги кара да напуснат жилища, в които са живели години наред.
Десните политици изтъкват, че и доходите на домакинствата са скочили с около 34%, но това определено не може да се каже за младите, които тепърва си стъпват на краката, самотните възрастни или мигрантите, както посочва Роман Граболе от местната организация "Лайпциг за всички".
За Щефан Кахе, собственик на култовия клуб за града Distillery, намиращ се в изоставена пивоварна, реновирането също се оказва заплаха.
През последните 25 години той е наемател на мястото, но сега е принуден да се изнесе, защото собствениците на сградата са решили, че искат на нейно място да поставят луксозни апартаменти. За него насилието по протестите е напълно излишно - както от демонстранти, така и от полицаи.
"Това няма нищо общо с това, че сме леви. Това е просто насилие. Просто сляпо, глупаво насилие. Ако ме питате, това има много общо с интелигентността", коментира тъжно той.