Швейцария е страна, която обича демокрацията си и обожава референдумите. Тази им любов обаче в момента създава особени главоболия на здравния министър на страната Ален Берсет.
В момента малко под 2/3 от населението на Швейцария е ваксинирано напълно, като тези нива на имунизация са едни от най-ниските за цяла Западна Европа.
Но сега, при поредната вълна на вируса, която води до нарастване на новите случаи в геометрична прогресия, Берсет се оказва с вързани ръце, когато става въпрос за предприемане на ограничителни мерки, които да блокират разпространението на заразата.
Причината за това? Швейцария изчаква да реши на референдум дали и сегашните мерки да не отпаднат.
Още от самото начало федералното правителство в Берн се опитва да балансира между мерките за борба с разпространението на COVID-19 и изначалната ангажираност с пряката демокрация, типична за страната. В тази форма на управление правителството има на практика малко реална власт, а последната дума често попада в ръцете на населението.
Затова и в Швейцария така и нямаше въведена строга блокада, а въведените мерки позволяваха училищата да останат отворени през почти цялото време, а в нито един момент хората не бяха спирани да излизат от домовете си за разходки.
А когато през лятото случаите намаляха, властите въведоха сертификат за ваксинация, отрицателен тест или преболедуване. През септември той стана задължителен за влизане в барове, кафенета, ресторанти, кина, музеи, на спортни събития и присъствени курсове в университета.
Разбира се, не всички са съгласни.
Ваксинацията отдавна е чувствителен въпрос, особено в немскоговоряща част на Швейцария. Там убеждението, че естественият имунитет е най-добър, доведе до спад на ваксинациите срещу морбили сред децата, което пък, на свой ред, предизвика скока на случаите на морбили в цяла Европа.
Междувременно в алпийските общности има една историческата гордост от собствената им независимост, която се корени още във времената, когато планинските села са били откъснати от света всяка зима. В днешни времена тя означава, че има изначална съпротива срещу всякакви правителствени заповеди и наредби.
И така в един момент, когато сертификатът беше въведен, ковид тестовете спряха да бъдат безплатни, животът на неваксинираните стана изненадващо труден и дори излизането на бира стана скъпо удоволствие.
Правителството се надява, че мерките ще насърчат хората да се ваксинират. Вместо това обаче мнозина излязоха по улиците на протести, а кампания събра достатъчно подписи, за да оспори зелените сертификати на официален референдум.
В продължение на седмици в Берн имаше демонстрации, като при някои от тях се стигна до насилие и сблъсъци с полицията. Органите на реда дори използваха водни оръдия и гумени куршуми срещу протестиращи, опитващи се да щурмуват парламента.
На митинг в столицата на Швейцария през ноември хиляди излязоха на улицата, за да чуят редица оратори, включително и известния антиваксър Робърт Кенеди-младши, който приветства Швейцария като "последната голяма надежда на Европа". Той отново говореше за "зловещите сили", които принуждавали хората да се ваксинират, като в същото време, чрез сертификатите, въвеждали и драконовска система за масово наблюдение.
Междувременно тълпата от сгушени един в друг хора, масово без маски, ревеше одобрително. Някои носеха отличителните знаци на крайната десница, други на крайното ляво, докато по плакати се виждаше как здравният министър Ален Берсет е изобразен като дявол с орга и червена островърха опашка.
Мнозина от протестиращите вярват, че са достатъчно здрави физически, за да може вирусът да е малък риск за собственото им здраве.
И макар да се смята, че наистина по принцип младите хора е по-малко вероятно да развият сериозни усложнения, от СЗО акцентират на риска от сериозни и дългосрочни последици за здравето - т.нар. "дълъг ковид", при който част от симптомите остават и след края на болестта, а други от тях се проявяват впоследствие. Най-ярък пример за това за задъхване, проблеми със сърцето, тромбоза и други.
Въпреки това обаче съпротивата срещу зелените сертификати срещу COVID-19 принуди здравните власти да задържат налагането на по-строги мерки преди решаващия вот в неделя.
Според министър Берсет и неговите съветници в момента Швейцария има спешна нужда от мерки за ограничаване на разпространението на вируса.
Според тях националното допитване поставя страната под сериозен риск, тъй като ако сертификатът бъде премахнат, това може да доведе до сериозно забавяне на ваксинационната кампания, която тепърва начева усилията за популяризиране на третата бустерна доза. А по всичко личи, че тя ще се окаже решаваща за свободното пътуване в Европа.
Междувременно в страната нарастват както новите случаи, така и напрежението върху болниците, където няма достатъчно персонал, който да се грижи за пациентите.
Смята се, че 10% от швейцарските медицински сестри и медицински работници са напуснали работа от началото на пандемията насам.
По думите на Мишел Жиру, медицинска сестра и председател на Швейцарската федерация на медицинските сестри, постоянно се работи без почивни дни, с извънреден труд и допълнителни смени, а около 1/3 от заетите в сектора показват вече явни симптоми на прегаряне като тревожност или безсъние.
В случая обаче медицинските работници на страната също събраха подписи за свикване на референдум, този път за предоставяне на повече инвестиции и по-добри условия на труд в болниците и различните социални центрове. Така това ще е вторият въпрос, по който гласуват швейцарците в неделя.
Според социологическите проучвания до момента мнозинството на избирателите осъзнава колко важни са исканията на здравните работници - почти 70% казват, че ще гласуват "за" по въпроса с техните искания.
Що се отнася до темата за оставането или падането на зелените сертификати, засега изглежда, че мнозинството от швейцарците са настроени по-скоро да запазят мярката. Данните говорят за 60% от имащите право на глас, които биха подкрепили оставането на сертификатите.
Така че, след като гласовете в неделя бъдат преброени, здравният министър се очаква да се върне към обичайните си задачи да брои нарастващите случаи на коронавирус и да обмисля какви нови ограничения биха му помогнали да се справи с тази криза.
Може също да се наложи да отброи и около 8 милиарда швейцарски франка, които да отпусне за швейцарските медицински сестри.
Но гневът, страхът и социалното разделение, породени от пандемията, не могат да бъдат разрешени с референдум или два и демонстрациите със сигурност ще продължат в Швейцария и в цяла Европа.