Дръзка атака срещу хотел в центъра на Могадишу, която прераства в 20-часова заложническа криза с осем загинали цивилни. Подобни нападения са най-често срещаните новини, когато става въпрос за една от най-бедните държави в света.
През лятото при друга атака срещу хотел в столицата загиват 21 цивилни, а други 120 са ранени. Два самоубийствени взрива на оживено кръстовище стават причина за смъртта на повече от 100 души през октомври в най-кървавия атентат от 2017 г., когато на същото място са убити над 500 души при експлозия на камион, натъпкан с експлозиви.
За тези и много други подобни кървави терористични нападения отговорност поема групировката "Ал Шабаб" - най-активният и опасен съюзник на "Ал Кайда" в Източна Африка.
Името на организацията означава "Младежта" и нейните корени произлизат от ислямисткия съюз "Ал итихад ал исламия" ("Ислямско единство"), който управлява голяма част от страната през 90-те. Това представлява коалиция от различни милитаризирани ислямистки движения, доминиращи в Сомалия през размирния период след падането на диктатурата на Сиад Баре през 1991 г.
Още тогава се зараждат и първите връзки с "Ал Кайда", тъй като Осама бин Ладен вижда потенциал за разпространение на своята радикална идеология на фона на кървава гражданската война и пълен разпад на държавността.
Някъде в началото на новия век най-радикалните фактори в рамките на "Ислямското единство" се обединяват с влиятелни духовници, като създават формацията "Съюз на ислямските съдилища" (СИД) и успяват да поемат контрола над Могадишу за няколко месеца през 2006 г.
Това е кратък успех, тъй като в края на същата година обявеният джихад срещу съседна Етиопия провокира военен отговор на християнската държава, кулминирал в интервенция и окупация на столицата.
СИД се разпада, но една основна част се оттегля на юг и се превръща в това, което днес е познато като "Ал Шабаб". Там се събират най-радикалните бивши членове на "Ислямско единство" и СИД, много от които имат опит от войните в Афганистан.
За няколко години организацията се разраства значително и днес се смята, че разполага с около 7000-12 000 активни бойци и още незнаен брой симпатизанти.
През този период се утвърждават и връзките с "Ал Кайда" - през 2012 г. ръководството на "Ал Шабаб" официално полага клетва за вярност към тогавашния лидер Айман ал Зауахири.
Съюзът между двете джихадистки организации е основан на прагматичност и споделени ценности. От една страна "Ал Шабаб" има свободата да действа напълно автономно в региона и се възползва от глобалната мрежа на "Ал Кайда", за да привлича финанси и членове от цял свят. От друга страна спомага за разпространението на идеологията на глобалната терористична организация.
На регионално ниво "Ал Шабаб" цели да установи управление, действащо в съответствие с радикален прочит на шариата, пречупен през призмата на салафитския ислям. Организацията използва религията, за да обедини различните общности, преминавайки отвъд традиционните племенно-кланови конфликти и различия.
За да изгради легитимност и да спечели подкрепа от хората, организацията се представя като алтернатива на провалената и корумпирана държавност. В местата под нейна власт предоставя социални услуги, разрешава комунални проблеми и урежда правни спорове, а за основен враг са представени всички чуждестранни сили в страната, считани за главни виновници за нейната бедност.
В районите, които контролира, "Ал Шабаб" управлява изключително строго и съгласно своята радикална интерпретация на исляма, като налага забрани на филми и музика, тютюнопушене и бръснене на бради. Прелюбодейците и крадците са считани за вероотстъпници и често получават най-тежките възможни наказания чрез убиване с камъни или ампутации.
В същото време групата забранява сътрудничеството с хуманитарни агенции и не позволява доставките на хуманитарни помощи при наличието на тежки суши през последните години.
As Trump's proposal to withdraw US forces from #Somalia gains attention, this map illustrates the current balance of forces in Somalia.
— Samuel Ramani (@SamRamani2) November 1, 2020
Notice the dominance of al-Shabab in the southern part of Somalia and its encirclement of pro-government enclaves. pic.twitter.com/tRDNe9cRUY
Групата се възползва от различни начини за финансиране, които включват събиране на различни видове данъци и такси, наред с отвличания за откуп, рекет и пиратство по натоварените маршрути водещи към Аденския залив и Червено море.
Все пак през различни международни мисии успяват да ограничат пиратството в региона, но въпреки това "Ал Шабаб" продължава да бъде изключително силна организация и да извърши атаки на територията на Кения и Уганда, които имат най-голям принос към мисията на ООН в Сомалия (AMISOM).
Това лято за първи път успя да атакува и в съседна Етиопия, възползвайки се от гражданската война там.
С цената на много усилия и жертви федералното правителство отблъсна нашествениците, но офанзивата показа до каква степен конфликтът в Тиграй отслабва цялата страна и дава възможност на джихадисти да се възползват.
Ако "Ал Шабаб" успее да се установи трайно в югоизточната част на Етиопия, това ще отвори възможности за "разливане" на насилието през границите на Кения и Уганда, застрашавайки сигурността на цяла Източна Африка.