Южна Корея е доста добро място за практикуване на лекарската професия. Поне от гледна точка на това, че страната е със сравнително ниска осигуреност с медици и доста добро заплащане.
Тоест по-малко конкуренция и доста добра заплата - средно близо 200 000 долара на година за лекар в болница.
Данните обаче сочат, че медиците в страната са прекалено малко - едва 2,6 на 1000 души.
За сравнение - в България например на 1000 души се падат 4,3 лекари. При един от лидерите в това отношение в света - Австрия, съотношението е 5,5 по данни на Организацията за икономическо сътрудничество и развитие (ОИСР) от 2022 г.
В страни като Индонезия, Южна Африка и Индия, на 1000 души се пада под един лекар, а средно за страните от ОИСР на 1000 души има 3,7 лекари.
Затова и властите в Сеул от години опитват да осигурят повече доктори, което обаче среща сериозна съпротива сред вече практикуващите, особено специализанти и млади лекари. Последният обявен план на правителството да се увеличи броят на обучаващите се за професията беше посрещнат с бойкот.
Около 6400 лекари и стажанти от големите болници са подали оставки в началото на седмицата в знак на протест срещу опитите да се осигурят повече кадри в здравната система.
Общо 1300 от тях изобщо не са се явили на работа, сочат данните на здравното министерство на Южна Корея, цитирани от Ройтерс.
В големите лечебни заведения в страната работят около 13 000 лекари специализанти, като проблемът може да стане доста сериозен.
Здравната система в Южна Корея се състои от предимно частни структури - 90 на сто от болниците са частни търговски дружества, а голяма част от лечението се плаща през застраховки.
Работещите там са добре платени - средната заплата на специалист е близо 200 000 долара според данните на ОИСР. Самонаетите лекари пък имат доход от близо 300 000 долара.
"Повече лекари значат по-голяма конкуренция и намален доход - затова те са против предложението за увеличение на броя на лекарите", коментира експертът по обществено здраве от Националния университет в Сеул Сунман Куон, цитиран от Би Би Си.
Особено голям е проблемът с младшите лекари, които са основна част от работещите в спешните отделения, и също отказват да се явят на работа.
Засега властите предупреждават, че протестите може да доведат до забавено лечение. Някои болници са преминали към промяна на графиците за операции и планов прием на пациенти. Правителството нареди на лечебните заведения да преминат към телемедицина, на обществените болници - да увеличат операциите, както и отваряне на военни клиники.
"Дълбоко разочаровани сме от ситуацията и отказа на специализиращите лекари да работят", коментира зам. министърът на здравеопазването Парк Мин-су. Той предупреди, че правителството може да прибегне до юридически мерки, за да накара медиците да се върнат на работа.
Законът в страната позволява на властите да отнемат правата за практикуване на професията в случаи на протести, при които е застрашено функционирането на здравната система.
Това не е първият опит за подобна реформа, и работещите лекари, особено младшите, не за пръв път се противопоставят.
През 2020 г. плановете за по-голям прием в медицинските университети бяха приети по подобен начин - 80 на сто от младите лекари обявиха стачка.
Правителството обаче няма особен избор и продължава с опитите да увеличи броя на практикуващите медици. Южна Корея е с изключително ниска раждаемост и бърз темп на застаряване на населението, които изисква и по-адекватна на нуждите здравна система.
Смята се, че към 2035 г. ще има недостиг от 15 000 лекари.
Подобно на повечето страни, Корея има проблем и с осигуряването на здравни грижи в отдалечените райони, и с липсата на медици в някои специалности като педиатрия, акушерство и спешна медицина за сметка на по-добре платените дерматология и пластична хирургия.
В опит да ограничат последствията, управляващите предложиха ръст на приема в медицинските училища с 2000 места годишно от 2025 г. Увеличението е сериозно - понастоящем приемът годишно е малко над 3000 студенти.
Това среща високо одобрение сред обществото - 76% от хората подкрепят подобна мярка, но съпротивата от страна на медицинските специалисти е огромна.
Според Корейската медицинска асоциация ръстът на практикуващите ще доведе до ограничение на средствата, които се осигуряват от здравните застраховки.
Освен това наличието на повече лекари не гарантира попълване на недостига в определени специалности. По-големият прием и брой на лекарите може да доведе до ненужно лечение заради по-голямата конкуренция и съответно - до повече разходи за лечение.
При предния опит за налагане на същата мярка - през 2020 г. - благодарение и на пандемията от коронавирус, съпротивата на практикуващите лекари успя, и приемът в медицинските университети не беше увеличен.
"Не е лесно да се предвиди кой ще надделее сега", коментира специалистът по обществено здраве Куон.
Той отбелязва, че опитите за реформа се отразяват доста добре на рейтинга на президента Юн Сок Йол.
От другата страна обаче е сериозната опасност от пълномащабни стачки, които да спрат работата на здравната система.
Лесно решение няма - и това го знае всяка страна, която опитва да променя здравеопазването си.