В днешното забързано и все по-дигитално ежедневие вече почти всеки човек съхранява най-важните неща от своя живот онлайн. Не става въпрос единствено и само за достъп до профила ви в някоя социална мрежа, а за работна документация, лични данни или банкова информация.
Ако не внимаваме къде кликаме, лесно можем да направим така, че неподходящи хора да получат достъп до най-важното за нас.
Затова е необходимо да се поддържа минимално ниво на киберхигиена - не само по отношение на линковете, които цъкаме, или сайтовете, които посещаваме. Нужни са и няколко други елементарни стъпки. За щастие те не изискват нито време, нито специализирани познания.
Ето как за няколко минути можете да повишите значително сигурността на личната си информация:
Обновете си антивирусната програма и уеб браузъра
На първо време е важно да имате антивирусна, ако все още нямате. На пазара има достатъчно варианти с безплатни версии, които предлагат повече от достатъчна защита.
Оттам нататък обаче тя трябва да бъде редовно обновявана, така че винаги да бъде актуална с най-новата си версия. Същото важи и за уеб браузъра, който използвате. Той също трябва да бъде редовно обновяван, за да се избегнат проблеми с работата му, както и пропуски в онлайн защитата му.
Хубавото е, че обикновено тези ъпдейти често се случват автоматично, но ако при вас не е така, е нужно да проверите сами дали софтуера е с най-новата си версия.
Използвайте мениджър на пароли
Много отдавна паролите, включващи името ви или рождената ви дата, не вършат никаква работа и днес те представляват детска игра за хакерите. Неслучайно вече почти всички сайтове насърчават потребителите си да използват по-сложни пароли.
Само че h&5Wgb!9$xT2 не се помни много лесно, нали? Особено, ако трябва да използвате 10-15 подобни за най-важните сайтове, които ползвате и наистина държите на безопасността.
Тук идва ролята на така наречените мениджъри на пароли. Това са специални програми, които безопасно съхраняват, генерират и управляват пароли, за да не ви се налага да помните разни сложни комбинации. Там по сигурен начин можете да съберете на едно място всичките си пароли и да ги използвате бързо и лесно, когато ви потрябват.
Използвайте мултифакторна защита
Това е услуга, която вече се предлага от почти всички големи сайтове и означава, че освен парола, може да се добави поне още един слой защита чрез представяне на две или повече доказателства за удостоверяване на самоличност.
Това може да е въвеждане на код, който сте получили на SMS, по имейл или телефонно обаждане, или пък да се изисква отговор на въпрос, който само вие знаете.
Включете известията за вашето онлайн банкиране
Ако нямате, няма и какво да включвате, но пък за сметка на това ще трябва да ходите до най-близкия клон на банката за най-малкото нещо. Онлайн банкирането е удобно, но пък също крие своите рискове, колкото и добре да са защитени сайтовете на банковите институции и колкото и сигурна да ви се струва вашата парола.
Затова като предпазна мярка е хубаво да използвате услугата за известия. Така ще получавате SMS или друг вид съобщение при всяка транзакция от ваша сметка и ще можете веднага да усетите, ако има нещо нередно или някой се опитва да направи паричен превод от ваше име.
Архивирайте информацията си
Ако все още нямате профил в някоя облачна услуга, сега е времето да го направите. Там можете да събирате и съхранявате всичко, което притежавате в дигитален формат. Инциденти се случват - счупва ви се телефона или пък хард диска на компютъра се разваля и губите завинаги всичко.
Не и при положение, че всичко това не е било копирано на сигурно място в някой облак или пък на външен хард диск. Така ще си възстановите информацията без проблеми.
Изключете Bluetooth-а, когато не го ползвате
Почти всяко устройство може да бъде хакнато през Bluetooth и впоследствие личната ви информация да попадне в чужди ръце. Ако няма причина да имате включен Bluetooth в момента, просто го изключете.