Американското правителство е поискало от китайските собственици на TikTok да продадат акциите си, в противен случай ще бъде наложена общонационална забрана на популярното мобилно приложение.
За това съобщава първо The Wall Street Journal, като информацията е потвърдена за BBC от служители на TokTok. Все още няма официален коментар от страна на Белия дом или представители на компанията, стояща зад мобилното приложение с над 100 милиона потребители в САЩ.
Администрацията на президента Джо Байдън вече наложи забрана за инсталиране на TikTok на служебни устройства. Същото направиха и някои щатски администрации, както и правителството на Канада и институциите на Европейския съюз.
Това би бил първият случай, при който федералното правителство повдига въпроса за общонационална забрана, въпреки че в Сената вече се разглежда такъв законопроект, подкрепен от Демократическата и Републиканската партия.
Причината за всичко са дългогодишни притеснения, че мрежата представлява потенциална заплаха за националната сигурност на Щатите и средство за шпионаж, следене и събиране на лични данни.
Забрана на цялата територия на САЩ обаче би представлявала сериозно правно предизвикателство. Предшественикът на Джо Байдън - Доналд Тръмп, се опита да блокира TikTok през 2020 година, но действието беше спряно от съда.
Сега очевидно се предприема друг ход.
Според информациите на WSJ Комитетът по чуждестранни инвестиции в Съединените щати (CFIUS), който наблюдава рисковете за националната сигурност, единодушно е препоръчал, че TikTok трябва да си намери нов собственик.
В момента това е компанията ByteDance. Около 60% от нейните акции са притежавани от глобални инвеститори, 20% от служители и 20% от основателите ѝ. Притесненията са свързани най-вече с китайските акционери и техните връзки с режима в Пекин.
Говорител на TikTok е потвърдил за BBC, че действително е имало контакт с CFIUS.
Според него приложението прави всичко възможно да отговори на притесненията на институциите и ще продължи да инвестира в мерки за защита на данните. В този смисъл смяната на собствеността не решава евентуален проблем с националната сигурност, тъй като това няма да промени потока и обработката на данните.
"Най-ефективният начин да се отговори на опасенията за националната сигурност е чрез прозрачна, базирана в САЩ защита на американските потребителски данни с надзор от трети лица, проверка и верификация. Действия, каквито вече внедряваме", твърди представителят на TikTok.
Сред другите мерки е така нареченият "Проект Тексас".
Той представлява прехвърляне в САЩ на цялата база данни на американските потребители, като тя ще се управлява от трета страна - гигантът в областта на системите за управление на бази данни Oracle.
Следващата седмица изпълнителният директор на TikTok Шоу Чю ще се яви пред американския Конгрес на изслушване. Тогава вероятно ще има и повече яснота по целия случай.