Въпреки че X (бивш Twitter) е наводнен от проблеми, Илон Мъск реши, че има време да мисли и за други интернет платформи.
Бизнесменът има отколешни проблеми с Wikipedia, като неведнъж е заявявал в профилите си в социалните мрежи, че безплатната енциклопедия е пълна с дезинформация и непроверени факти.
На 22 октомври пък, отново в X, той се зачуди защо енциклопедията непрекъснато моли своите потребители за дарения, след като, по негово мнение, не са ѝ необходими толкова много средства, за да оперира.
Без да дочака отговор, Илон Мъск написа и следващ туит с предложение - ще даде 1 млрд. долара на Wikipedia, ако се прекръсти на Dickipedia.
В доста свободен превод това би означавало онлайн енциклопедията да се прекръсти на "К*рpedia" - нещо, което със сигурност би зарадвало предприемача, който не само никак не харесва платформата за знания, но и гледа на нея като на конкурент на Х на полето на информацията (и дезинформацията).
I will give them a billion dollars if they change their name to Dickipedia https://t.co/wxoHQdRICy
— Elon Musk (@elonmusk) October 22, 2023
"Крушката си има опашка" и в този случай. На 20 октомври компанията за прозрачност в медиите и интернет платформите NewsGuard публикува доклад, според който верифицирани акаунти в Twitter/X са сред топ разпространителите на фалшиви новини за конфликта между Израел и Хамас.
Един от съветниците към NewsGuard e Джими Уейлс - съосновател на Wikipedia.
Заключенията на доклада, в чието изготвяне е участвал и Уейлс, са в рязко противоречие с твърденията на Мъск, че X е сред сайтовете с най-достоверна информация за военните действия в Ивицата Газа.
И предприемачът е решил да отговори по своя си начин - с хапливи нападки.
Той пише, че Wikipedia се крепи на "йерархична структура" и по тази причина е "подчинена на пристрастията на редакторите си с висок рейтинг".
Думите му веднага бяха подкрепени от други потребители в X, според които статиите в енциклопедията се редактират от ботове и тролове и отдавна е невъзможно да се отсее истината от грешната информация.
От Wikipedia и фондацията, основала сайта - Wikimedia Foundation, изчакаха един ден, за да оповестят своя официален отговор.
В писмо до PCMag оттам уточняват, че Wikipedia е единственият от десетте най-посещавани сайта в света, зад който стои неправителствена организация.
Приходите на фондацията за 2022 г. са 154 млн. долара, а разходите са 146 млн. долара, предимно за хостинг и за промени по инфраструктурата на платформата.
Немалка част от тези пари отиват, за да може енциклопедията да остане безплатна и да не показва реклами на посетителите си.
Официалната позиция на Wikipedia завършва с ценно напомняне - сайтът не се продава.
Така или иначе Илон Мъск не дава вид на човек, който сериозно е тръгнал да купува точно онлайн енциклопедия.
А и си има достатъчно грижи в X, особено след като обяви намеренията си да го прави платен и да го спре за европейските потребители.