Ако сме на прага на Третата световна война, то Илон Мъск държи да знаете, че той няма да е виновен за нея.
В началото на войната в Украйна бизнесменът с гордост предостави системи за сателитен интернет Starlink, защото в противен случай източните част на страната щяха да останат офлайн. Конфликтът обаче явно продължава по-дълго, отколкото Мъск е предполагал, и затова той предприема обрат.
На 12 февруари бившият астронавт на НАСА Скот Кели пише в Twitter, че Украйна отчаяно се нуждае от Starlink и предприемачът трябва да удължи поддръжката ѝ, защото това е въпрос на оцеляване и на загуба на невинни жертви.
Отговорът на Мъск е, че Starlink е гръбначният стълб на Украйна, особено на фронта, но той не би позволил ескалация на конфликта, която да доведе до трета световна война.
С това Мъск оправдава решението си да ограничи достъпа на украинците до сателитната система и да деактивира използването на широколентовата интернет връзка.
You’re smart enough not to swallow media & other propaganda bs.
— Elon Musk (@elonmusk) February 12, 2023
Starlink is the communication backbone of Ukraine, especially at the front lines, where almost all other Internet connectivity has been destroyed.
But we will not enable escalation of conflict that may lead to WW3.
В допълнителни коментари той подчертава, че Starlink е създаден за ползване от частни потребители, а не за военни цели, и че не иска чрез неговите сателити да бъде отправен удар към Русия.
Решението на Мъск не е съвсем изненадващо, след като през октомври миналата година бизнесменът се оплака от цената, която SpaceX плаща, за да предоставя безплатен интернет на Украйна.
За 2022 г. компанията е платила около 100 млн. долара, за да поддържа функционирането на Starlink в нападнатите региони. Мъск дори лансира идеята цената на интернета и на сателитите да се покрие от американските данъкоплатци, но предложението му срещна масово недоволство и беше оттеглено.
Така в края на октомври 2022-ра той заяви: "М*йната му, ще продължим да помагаме на Украйна безплатно!".
А сега Илон Мъск обвинява Скот Кели, че вярва в "медийна пропаганда", и добавя, че "леви активисти ни изглежда ни водят към Трета световна война".
Бизнесменът уточнява още, че в Украйна Starlink се използва по начини, за които никога не е бил предвиден. Все пак той настоява, че се опитва да вземе правилното решение, което в случая е изключително трудно от морална гледна точка, и че за момента сателитните услуги не са напълно прекратени.
По време на пресконференция във Вашингтон от 8 февруари президентът на SpaceX - Гуин Шотуел - също звучеше по-скоро раздвоена.
Тя каза, че компанията е горда да предоставя помощ на Украйна за борбата ѝ за свобода, но системата Starlink се използва за дейности, които не са залегнали при създаването ѝ. Шотуел смята, че ако сателитите се използват за комуникация - това е напълно приемливо.
В случая обаче те влизат и в употреба за конкретни военни действия, като президентът на SpaceX дава пример, че интернетът от тях влиза в употреба за контрол над дронове за унищожение.
Гуин Шотуел не говори за пълното спиране функционирането на Starlink, а по-скоро за ограничаването на дейността на територията на Украйна.
Коментарите на Мъск и Шотуел предизвикаха силно възмущение в Киев. Съветникът на Володимир Зеленски - Михайло Подоляк - написа в Twitter, че компаниите трябва да решат дали са на страната на Украйна и правото на свобода, или на страната на Русия и правото да завземаш територии.
Украинският министър на дигиталната трансформация - Михайло Федоров - допълва пред "Политико", че за момента няма проблем с работата със Starlink, който спасява хиляди животни дневно.
Докато Мъск се чуди как точно да постъпи със своя сателитен интернет, проблемите му в Twitter продължават. Той разгневи потребителите в социалната мрежа, след като неговите туитове започнаха да се показват приоритетно дори и на онези, които не го следват.
След това "Си Ен Ен" съобщиха, че рекламните приходи за Twitter са спаднали с повече от 60% за периода от октомври до януари. 625 са компаниите, които вече отказват да работят с платформата, като в това число попадат Coca-Cola, Unilever и Wells Fargo.
Въпреки това Мъск се надява Twitter да приключи 2023 г. без финансови загуби.