Паметта играе съществена роля в нашето ежедневие.
Тя ни позволява да разбираме света около нас и съответно да се адаптираме към промените в него. Използваме я непрекъснато и във всеки един момент.
И ако тя има своето значение дори за дребните ежедневни неща, то какво остава, когато говорим за работата?
В свят, в който постоянно сме заливани с информация, може да се окаже изключително трудно да бъдем в крак с всички динамични промени. Добавяме и факта, че голяма част от работещите и без това вече жонглират с твърде много задачи във всеки един момент и ще стане ясно защо добрата способност за запаметяване е основно професионално умение.
Независимо дали сте на пазара на труда, или управлявате собствен бизнес, добрата работна памет ще ви помогне да увеличите производителността си и ще ви позволи да поемете по-предизвикателни и сложни проекти.
За да можете да подобрите това си качество обаче, преди всичко трябва да е ясно как паметта работи.
Общата платформа на Webcafe.bg и Money.bg за кариерни съвети, която свързва талантите с бизнеса.
Учените от Харвардския университет определят три основни етапа в целия процес - закодиране, съхраняване и извличане.
Закодирането се отнася до това как научаваме и разбирате информацията. Когато придадем емоции и смисъл на нещо конкретно, е по-вероятно да го запомним и да си го припомните по-късно.
Съхранението е свързано с количеството информация в мозъка, къде се намира тя и колко дълго ще се задържи в двете хранилища - за краткосрочна и дългосрочна памет. От своя страна извличането се отнася до начина, по който достигате до нашите помени.
Тук някъде се крие тайната на добрата и ефективна памет.
Така, както в приказката за Хензел и Гретел двете деца оставят трошички по пътеката, за да намерят обратния път до дома, по сходен начин човек може да прави същото, така че по-лесно да помни.
Затова една от най-старите техники е така нареченият метод Лоци, който е използван още от ораторите в древна Гърция и Рим, за да изнасят речи, без да използват бележки.
При тази техника най-напред се запаметява някакво познато място с всички елементи, които го съставят. Например, може да се използва стая или апартамент и разположението на мебелите и стаите вътре.
След това, за да запамети нещо, в своето въображение човекът "преминава" поетапно през всички места и им разпределя на ум по един предмет, име, задача или каквото и да е друго, което трябва да бъде запомнено.
Така се изгражда визуална мисловна картина, с която се свързват местата в стаята и отделните обекти. Извличането им в паметта се постига чрез мисловна "разходка" из пространството, с което паметта се активира и в нея се извиква търсеното.
Това е метод чрез визуална асоциация, който работи при хора, чиито съзнания работят по-добре чрез концептуализацията на изображения.
На сходен принцип обаче могат да се използват асоциативни подходи чрез звуци, миризми, вкусове друго нещо, което е вече добре познато.
Например бихте могли да обвържете дълъг списък за пазаруване или задачи за отмятане с любима мелодия от песен.
Изследване от 2015 г., публикувано в медицинския журнал Memory and Condition, показва, че емоционалната обвързаност, която изграждаме с определени мелодии, наред с честотата, с която слушаме музика по принцип, правят така че да ни е много по-лесно да запомним текст на песен, отколкото неща, учени с часове в училище.
Ако включите и римуване, техниката става още по-ефективна.
Друг широко препоръчван подход за запаметяване е чрез накъсване на информацията на малки, логически свързани единици, които са лесни за разбиране.
Например, когато изучавате чужд език, можете да учите по-голям брой думи дневно, ако ги групирате в съзнанието си на битови предмети, животни, професии или други. Ако пък пазарувате, може да разделите списъка с покупки по щандовете в магазина.
Чрез запомняне на малки парчета информация, с течение на времето в съзнанието се формира по-голям набор от информация, който по-лесно може да бъде привикан, когато е необходимо.
Доброто старо повтаряне също е вариант.
От университета по здравни науки "Свети Агустин" във Флорида твърдят, че повторението на глас или в писмен вид на една и съща информация работи безотказно за нейното съхранение в дълготрайната памет. Това допълнително се подпомага, ако я разпределяте на по-малки "порции" и я повтаряте в продължение на повече време.
Все пак от университета препоръчват да се води балансиран начин на живот чрез здравословно хранене, повече сън и упражнения и по-малко стрес, за да се увеличи капацитета на паметта ви.
Можете също така да поддържате ума си в добра форма чрез различни игри за тренировка на мозъка, така че да подобрите още повече мисловните умения и краткосрочната памет.
Приемете тренировката на ума като игра, в която можете да измислите свои собствени правила и техники, които да са най-удобни за вас.
А колкото по-добри станете в това, толкова по-добри ще бъдете и на работното си място.
--
"Твоето БЪДЕЩЕ" се реализира в партньорство с ProCredit Bank, Cargotec, Experian, Cetin, LIDL, Първа инвестиционна банка, UNIQA Software Service, Flutter, Kaufland, Credissimo, Entain.