И Румъния, и Полша отказали въздушен коридор на Русия

След отказа на България да предостави въздушното си пространство на Русия, руското министерство на извънредните ситуации е съгласувало нов маршрут за полетите до Сирия, съобщи агенция Фокус, позовавайки се на РИА Новости.

По данни от министерството в петък руски хуманитарен самолет е доставил в Сирия повече от 20 тона хранителни продукти, включително месни и рибни консерви, сгъстено мляко за деца и одеала.

Обратният рейс на самолета е върнал в руската столица 56 души, сред които граждани на Русия, Беларус, Украйна, Сирия.

"Днес ние завършихме извънредна хуманитарна операция по превоза на граждани на Русия, ОНД и други страни, пожелали да напуснат територията на Сирийската арабска република. Беше извършен рейс за доставка на хуманитарна помощ в град Латакия", обясни заместник-директорът на департамента за международната дейност на министерството Александър Томашев.

"Особеностите на този рейс бяха такива, че от утрото имахме готовност директно да излетим, и бе съгласуван определен маршрут, но, час преди излитането, ръководството на България ни отказа коридор, ето защо ни се наложи при взаимодействие с МНвР на Русия спешно да организираме нов маршрут и да съгласуваме полета, като минем встрани от България. Тов бе направено достатъчно бързо и с неголямо закъснение самолетът се приземи в Латакия", твърди още руският държавен служител.

В петък официалният говорител на МнВР на България Бетина Жотева съобщи, че България "отказва да издаде разрешение на полет в своето въздушно пространство на руски самолет във връзка с късно подадена заявка.

"Отказът на коридор за прелитане на руския самолет с хуманитарна помощ през България беше едно обикновено процедурно решение", коментира по-късно Бетина Жотева пред Нова телевизия.

"Нотата за искане на разрешение дойде в последните часове на работния ден на 14 октомври с искане за прелитане на 16 октомври. Към тази нота предложението беше, че нататък ще се кара хуманитарна помощ, а на връщане ще се кара дипломатически персонал. Действително има закон и трябва да се съобразяваме с него", заяви Жотева.

Тя уточни, че трябва да има пет дни предварителна заявка, но това не е спазено и автоматично е даден отказ.

"Изобщо нямаше никакъв сигнал за спешност в тази нота, думата евакуация също не съм я виждала. Това беше едно обикновено процедурно решение. Много е важно, че нашите северни съседи румънците отказаха това трасе за същия самолет", подчерта Жотева.

Тя посочи, че Полша също е отказала да даде коридор.

"Когато ние взехме нашето решение, румънската страна вече беше отказала, така че, по която и да е причина, щеше да бъде трудно на този самолет да лети точно по това трасе. Първо трябва да премине през Румъния", допълни Бетина Жотева.

Новините

Най-четените