Държавите в Европа може да се окажат затрупани от случаи на коронавирус и недостиг на болнични легла с апарати за обдишване, ако не се вземат спешно мерки срещу разпространението на заразата. За това предупреждават от Европейския център за профилактика и контрол върху заболяванията (ECDC), цитирани от Ройтерс.
ECDC също така отправи предупреждение да не се разчита на летните горещини да спрат разпространението на COVID-19. Според цитирано от тях изследване, коронавирусът най-вероятно няма да намали заразността си, нито силата си в по-горещи и по-влажни условия.
"Няма индикации, че новият коронавирус SARS-CoV-2 ще покаже отчетлива зимна сезонност, както другите човешки коронавируси в Северното полукълбо", се казва в доклада на ECDC. Изследването им се базира до голяма степен върху предварителни анализи от поведението на вируса в Китай.
В данните се вижда, че той запазва високите си нива на възпроизводство дори в тропически райони с висока влажност като Сингапур и Гуанши.
Досега това беше една от основните надежди за държавите, намиращи се в Северното полукълбо - че по-благоприятните атмосферни условия ще спрат или поне ще забавят разпространението на вируса.
Тези данни се потвърждават и от Световната здравна организация (СЗО). Според изказване на говорителя на организацията Тарик Язаревич не може да се говори за забавяне във вирулентността или затихване на новия коронавирус в зависимост от разпространението му по света в сравнение с щама, развил се в Ухан.
"В момента не виждаме никакви индикации, че вирусът се променя значително при своето влияние върху хората в зависимост от региона. В зависимост от страната и региона, се променят само мерките, предприети от правителствата, а също така и възможностите на здравните системи да се справят със ситуацията", коментира Язаревич.
Затова и от ECDC предупреждават да се вземат навременни мерки за изолиране и карантиниране на всички заразени, спазване на дистанция по време на работа и затваряне на училища. В противен случай държавите може да се окажат в ситуация на недостиг на легла и апарати за обдишване на пациенти.
ECDC също така промени оценката си за риска от коронавируса за възрастните хора и хора с хронични болести в Европа от "много висок" на "висок". За останалите хора беше запазена оценката за "умерена" опасност.
Данните на Европейската служба показват, че вирусът издържа до 3 часа във въздуха, до 4 часа върху медни повърхности, до 24 часа върху картон, и до 2-3 дни върху пластмаса и неръждаема стомана, като с напредването на времето заразността му отслабва постепенно.
В момента по света има над 450 хил. заразени с коронавируса и над 20 хил. загинали.