Британската кралица Елизабет II направи рядко извънредно обръщение към нацията по повод кризата с коронавируса, в което отправи благодарности към медиците, служители и доброволците, грижещи се за борбата със заразата, както и към всички британци, които си стоят по домовете, за да не я разпространяват.
Макар традиционно всяка Коледа кралицата прави обръщение към населението, това е едва петият път, в който тя отправя апел към нацията извънредно. Други подобни пъти са били при войната в Персийския залив през 1991 г. и при смъртта на принцеса Даяна през 1997 г.
В записано предварително видео в Бъкингамския дворец Елизабет II отправи послание за силата на единството като най-добро решение в борбата срещу кризата, а речта ѝ беше насочена преди всичко към това да вдъхнови британците и да ги накара да се чувстват обединени и горди пред лицето на заплахата от вируса.
За разлика от традиционните коледни обръщения, в неделния ѝ апел можеха да се видят кадри на работници от здравната служба, доставчици, войници и граждани.
Самата реч е гледана от над 23 млн. души по различните британски телевизии.
"Заедно ще се справим с тази болест и искам да ви уверя, че ако останем единни и решени, ще я преодолеем", каза тя в телевизионно обръщение и заяви, че се надява през следващите години всички да се гордеят от начина, по който са отвърнали на това предизвикателство.
Ето я и цялата реч на кралица Елизабет II към британците:
"Говоря ви във време, което знам, че ни изправя пред все повече предизвикателства. Време на разрив в живота на нашата страна, който донесе мъка на някои, финансови затруднения на мнозина и огромни промени в ежедневието за всички нас.
Искам да благодаря на всички от Националната здравна организация, които работят на предна линия, както и на здравните работници, и на тези, които изпълняват основни роли за обществения живот, продължавайки безкористно да изпълняват ежедневните си задължения извън дома в подкрепа на всички нас. Сигурна съм, че нацията ще се присъедини към мен, за да ви увери, че това, което правите, се цени и всеки час от вашата упорита работа ни доближава до завръщане към по-нормални времена.
Искам също така да благодаря на тези от вас, които си остават у дома, като по този начин помагат да защитят уязвимите и предпазват много семейства от болката, която някои вече изпитваха, губейки близките си. Заедно се справяме с тази болест и искам да ви уверя, че ако останем единни и решителни, ще я преодолеем.
Надявам се през идните години всеки да може да се гордее с това как отговорихме на това предизвикателство. А тези, които идват след нас, да кажат, че британците от това поколение са били толкова силни, колкото и всички останали. Че атрибутите на самодисциплината, на тихата добронамерена решителност и на грижата за ближния все още характеризират тази страна.
Гордостта от това кои сме не е част от нашето минало, тя определя нашето настояще и нашето бъдеще.
Моментите, в които Обединеното кралство се събира, за да аплодира своите здравни работници и хората от основните сектори, ще бъдат запомнени като израз на нашия национален дух, а негов символ ще бъдат дъгите, рисувани от деца.
В рамките на Общността на нациите и по целия свят видяхме затрогващи истории за хора, които се събират, за да помогнат на другите, било то чрез доставки на хранителни колети и лекарства, грижа за съседите или промянва в бизнеса, така че да се подпомогнат усилията за справяне с извънредното положение.
И макар че самоизолирането на моменти може да е трудно, много хора от всички вероизповедания откриват, че тя дава възможност да забавим, да направим пауза и да се отдадем размисъл, молитва или медитация.
Това ми напомня на първото обръщение, което направих през 1940 г. заедно със сестра ми. От Уиндзор ние като деца говорихме на децата, които заради собствената им безопасност бяха евакуирани от домовете им и изпратени далеч. Днес, отново, мнозина ще преживеят болезненото усещане за раздяла с близките си. Но и днес, както и тогава, ние знаем дълбоко в себе си, че това е правилното нещо.
Макар и преди да сме се сблъсквали с предизвикателства, това е различно. Този път се присъединяваме към всички държави по целия свят в това общо начинание, използвайки големия напредък на науката и нашето инстинктивно милосърдие, за да лекуваме. Ще успеем - и този успех ще принадлежи на всеки един от нас.
Трябва да се успокояваме с това, че макар да ни остава още да изтърпим, ще се завърнат по-добри дни: отново ще бъдем с приятелите си; отново ще бъдем със семействата си; ще се срещнем отново.
Но засега изпращам своите благодарности и най-топли пожелания на всички вас."
Според данните на британското правителство в страната има регистрирани 47 806 случая на коронавируса и близо 5000 смъртни случая, което я прави една от най-тежко засегнатите страни в Европа.