В Русия се разказват бомбастични истории за онзи период от живота на Владимир Путин, в който той е бил в Източна Германия.
На настоящия руски президент се приписват конспирации, водени от КГБ, секретни връзки с вездесъщото Щази и дори организиране на политически убийства. Възможно е обаче Путин да е бил по-скоро чиновник, отколкото руски еквивалент на Джеймс Бонд.
Официалната версия гласи, че Путин е в Източна Германия през 80-те години на миналия век на топ секретна мисия, възложена му от КГБ. Повечето време младият руски офицер прекарва в Дрезден, откъдето успява да снабдява крайнолеви терористи в Западна Германия с оръжия.
В докладите на Щази обаче на този ловък шпионин са посветени едва няколко страници, в които се споменават баналности - поздрави за рождени дни, присъствие на вечери за чиновници и т.н.
Затова възниква въпросът дали Путин всъщност не е извършвал скучна административна дейност, на която от германското разузнаване са решили да не обръщат особено внимание, и дали не е пребивавал в Източна Германия само заради по-добрите условия за живот.
За последното свидетелстват думи на бившата му съпруга Людмила Путина.
В интервю от 2000 г., публикувано в книгата "От първо лице", посветена на Владимир Путин, Людмила си припомня, че животът в ГДР е много по-различен от този в СССР.
"Улиците бяха чисти. Прозорците се миеха всяка седмица. Успяхме да спестим достатъчно, за да си купим кола", разказва Путина. Тя уточнява, че германците, които са част от немското разузнаване, получават повече от руските агенти, но все пак руснаците живеят охолно в Източна Германия.
Владимир Усолцев, също бивш агент на КГБ, обяснява за същата книга, че Путин също се възползва от немския начин на живот - пие точно определена марка бира и непрекъснато поръчва дрехи по последна мода.
Според Хорст Йемлих, главен секретар на последният шеф на Щази, описва Владимир Путин като човек с второстепенна роля в КГБ, на когото се поверяват дребни поръчки и задачи.
За "Шпигел" Йемлих уточнява, че е виждал Путин да подписва някои молби до руското Министерство на държавната сигурност, но истински важните въпроси са се решавали от началниците на младия агент в СССР.
Един от колегите на настоящия руски президент, който е бил в съседен офис в сградата, която КГБ използва в Дрезден, има сходни впечатления. Той споделя, че Путин правел впечатление на "пълен конформист", чиято основна работа включвала пресяването на безброй молби за посещения на Руснаци в Западна Германия.
В доказателство на думите на Йемлих и на втория мъж идват и архивни кадри, на които присъства и бъдещият руски държавен глава.
На немалко от тях той е изтикан на заден план и изглежда плахо и неуверено, докато пред него са редица мъже, които сякаш заемат по-високи позиции. Ерих Миелке, който е начело на Щази преди разпускането на разузнаването, пък съвсем откровено казва за Путин, че по онова време "никога не е чувал за този човек".
Краят на пребиваването на Путин в Германия също не е особено бляскав и отново свидетелства, че той не е бил топ агент на КГБ, а по-скоро човек без особено право на глас.
"Би Би Си" припомнят датата 5 декември 1989 г. Берлинската стена е паднала преди няколко седмици и сега граждани на Дрезден се насочват към централата на Щази и тази на КГБ, която се намира отсреща. Путин предупреждава тълпата, че той и колегите му са въоръжени.
Това отказва германците, но агентът продължава да се опасява от нахлуване и метеж.
Затова той звъни към Кремъл с молба да бъдат изпратени танкове в защита на сградата, но оттам получава отрицателен отговор. Без изрични нареждания Путин не може да реагира по никакъв начин, а от Москва долита само тишина.
Когато тълпата го пита какъв е и защо говори толкова добре германски, той отговаря лаконично, че е преводач към разузнаването, като за "Би Би Си" свидетел признава, че руснакът е изглеждал крайно разтревожен.
Според друга версия пред централата на КГБ въобще не е имало хора, а дребен мъж с намусено изражение е гледал случващото се пред Щази...