От "Топ Гън" до "Близнакът" - Джери Брукхаймър за това как се създават хитове

От "Американски жиголо", през "Флашданс", "Топ Гън" и "Ченгето от Бевърли Хилс" до "Лоши момчета" и "Карибски пирати" – от вече пет десетилетия продуцентът Джери Брукхаймър променя начина, по който гледаме филми.

Сега, с най-новия си проект "Близнакът" (Gemini Man), той има намерение да покаже най-висшата си идея до момента: такава, с която да промени гледането на кино за следващите 50 години. Поговорихме с продуцента, оглавяващ продукции за милиарди долари, за да разберем повече за неговото влияние върху Холивуд и да се опитаме да разберем някои от тайните на работата му, позволили създаването на редица блобкъстъри.

Не, че той изобщо гледа на това, което прави, като на работа, разбира се.

С "Близнакът" – екшън, в който героят на Уил Смит се сблъсква със свой по-млад клонинг - Брукхаймър се опитва да подкрепи бъдещето на филмите, като дава на режисьора Анг Лий ("Тигър и дракон", "Животът на Пи") възможност да разшири границите на това, което е възможно на големия екран.

"Опитахме се да тласнем напред нов начин за това как публиките преживяват киното, като снимахме и прожектираме филма с повече кадри в секунда и с подобрено 3D, което води зрителя по-близо до действието на екрана отколкото някога преди е било възможно", обяснява Брукхаймър.

Продуцентът знае какво е да работиш с едни от най-доказаните режисьори в киното днес. Нещо повече – именно той дава на някои от тях, като Майкъл Ман ("Крадец") и Майкъл Бей ("Лоши момчета", "Скалата", "Армагедон"), първият им голям пробив в киното. Освен това е работил и с двамата братя Скот – Ридли (по "Блек Хоук") и Тони (по "Топ Гън"), както и с наскоро номинирания за "Оскар" Пол Шрейдър.

Добре знае колко важно е да се довериш на талантите, с които работиш дори когато става въпрос за предприемане на риск.

"Изисква се огромно количество смелост да направиш това", казва Брукхаймър за това да се довериш на новата визуална технология, използвана, за да се превърне "Близнакът" в успех. "Защото никой не може да те убеди, че ще сработи, включително и Анг. Той ще каже "Мисля, че ще се получи" и ти трябва да вярваш в един режисьор, печелил "Оскар", че ще го направи. И той успя".

Героят на Уил Смит в "Близнакът" се изправя срещу свой по-млад клонинг. Снимка: Forum Film

Предприемането на рискове е свързано и с друг важен момент в киното – нуждата от промяна.

"Винаги трябва да еволюираш", казва Брукхаймър за това как се е задържал на предните редици на индустрията вече близо 50 години. "Доверяваш се на материала и на хората, с които работиш, и с Анг направихме точно това".

Някога еволюцията е означавала да дадеш на пренебрегвани режисьори на музикални видеоклипове ключовете към холивудското царство и създаването на блокбъстъри. Днес означава Брукхаймър да подкрепи невероятно амбициозния план за дигитално създадена по-млада версия на Уил Смит.

"Трябва да създадеш нещо, което визуално да е различно. Опитваме се да направим така, че нашите филми да изглежда уникални и вълнуващи, като наемаме правилните таланти, които допринасят с този елемент към [филмите]".

Брукхаймър има око не само за талантливи режисьори, но и за потенциални звезди в актьорския бранш – сред примерите не е само Уил Смит, но и имена като Еди Мърфи и Джони Деп. В кариерата си продуцентът е взимал под крилото си непознати актьори и ги е превръщал в звезди, или е показвал непознати страни на вече добре познати лица. Добър пример е Джони Деп – никой не очаква, че той е подходящ да играе пират на голям екран, но актьорът изненадва всички, създавайки образа на капитан Джак Спароу.

Що се отнася до звездата на "Близнакът" – Уил Смит, той е познат най-вече от телевизията като забавния"свеж принц от Бел-Еър" преди Брукхаймър да го превърне в кинозвезда.

"Гледам на себе си като на някой, който вдъхновява хората; който има таланта да познава таланта", коментира продуцентът.

В крайна сметка обаче най-важни остават зрителите.

"Моят дълг е към публиката, те са онези, на които сме роби. Загрижени сме за това, което мислят за работата ни", обяснява Брукхаймър. Той редовно прави предварителни прожекции на филмите си, за да е сигурен, че зрителите няма да са объркани от това, което е на екрана.

"Показахме предварително "Близнакът". Направихме промени. Винаги го правим, за да създадем нещо, което да те накара наистина да искаш да отидеш да го видиш и да му се насладиш."

Продуцентът все пак вярва и в ролята на инстинкта при създаването на филми – вътрешното усещане, че дадена личност или история ще успее да осъществи контакт с публиката. За постигане на това е важно какъв е главният ти герой. Блокбастърите, по които Брукхаймър е работил, са пълни със запомнящи се персонажи, които остават в историята на киното – от Аксел Фоли в "Ченгето от Бевърли Хилс", през Маверик в "Топ Гън" до капитан Джак Спароу в "Карибски пирати". Такава е била целта и в "Близнакът".

"Това е приключенският филм на мислещия човек. Става дума за един наранен герой и как той се справя с тази травма и как я преживява", обяснява продуцентът.

Героят на Уил Смит е застаряващ убиец, който в края на кариерата си е принуден да се изправи срещу най-неочаквания противник - самия себе си. Става дума за по-млад клонинг, способен да предвиди всеки негов ход.

Режисьорът Анг Лий и Уил Смит на снимачната площадка на "Близнакът". Снимка: Forum Film

Но за връзката "персонаж-зрител" много важно е и доколко историята носи емоции.

"[Филмът е] много емоционален в края, в развръзката си", казва Брукхаймър за "Близнакът". "И това е тръпката за мен – да гледам как публиката се просълзява или преживява този катарзис."

Продуцентът вярва в задачата да помогнеш на публиката да се откъсне от всекидневието си или да й дадеш възможност на зрителя да преживее пътешествие отвъд всичко, през което някога е преживявал.

"Искаме зрителите да не мислят за всички проблеми, които имат в живота си днес. Има множество неща, които се случват по света, и искаме просто да ги абсорбираме чрез киноекрана", казва Брукхаймър.

Без значение колко хитове е продуцирал през годините, той не е загубил погледа над това, което върши и фактът, че работата не е работа, когато я обичаш толкова, колкото той обича своята.

"Не е работа! Баща ми работеше. Това, което аз върша, не е работа. Имаме лоши дни, когато нещата не се развиват по начина, по който искаш, но не сме мозъчни хирурзи. Не е въпрос на живот и смърт. Забавно е да работиш с креативни хора и да развличаш зрителите", споделя продуцентът.

А той определено знае как да постигне това. Все пак когато всичко друго се провали, не трябва да се страхуваш от зрелището. А блокбастърите на Брукхаймър са създали някои от най-незабравимите образи в киното – от сцената от "Пърл Харбър", в която зрителят проследява падането на бомба от нейната гледна точка, до приземяването в Лас Вегас от "Въздушен конвой". С "Близнакът" продуцентът планира да надмине тези моменти.

"Има феноменални екшън сцени [в този филм]. Имам предвид, правят неща при каскадите, които те карат да се питаш: "Как е възможно някой да направи подобно нещо?". В края има бойна сцена, която просто те кара да кажеш "Боже мой!"

За да се постигне нещо подобно, е нужно голямо посвещение на работата. Брукхаймър обича да работи с хора, които се отдават напълно на това, което правят. По думите му седемдневната работна седмица на режисьора на филма – Анг Лий, би изненадала всеки. Лий, като всеки друг режисьор, с който продуцентът е работил, "отделя цялото това време и усилия за всеки един отделен детайл". Същото прави и актьорът в главната роля – Уил Смит.

"Някои от актьорите, с които съм работил, между отделните дубли се прибират в караваните си; няма как да им пука по-малко. Но Уил е ангажиран с всеки един аспект на изпълнението си и със сценария. Той се труди много усърдно и наистина иска да успее".

Самият Джери Брукхаймър има какво да каже за успеха. Едва ли някой някога си е представял колко успешен ще е самият той. Самият Брукхаймър не го е очаквал. Поглеждайки назад, съветът му към по-младото му Аз ще бъде да не си поставя ограничения.

"Мисля, че [съветът ми към по-младото ми Аз] ще бъде "Следвай мечтата си". Живея живот, който съм огромен късметлия да имам. Трудно ми е да погледна назад и да кажа какво бих направил по различен начин, защото изживявам мечтата си. Само да си в този бизнес и обграден от таланти – просто е страхотно да си част от всичко това."

"Близнакът" с Уил Смит тръгва по кината в България от 11 октомври на 3D+ in HFR, 2D, IMAX и 4DX.

Новините

Най-четените