Киното и телевизията винаги са били средство за пропаганда и разпространяване на разнородни социални послания. Понякога целите са користни и могат да имат неприятни последствия. В други случаи се прави опит да се "постъпи правилно". Трети филми и сериали са нещо по средата - студията "постъпват правилно", но го правят с ясната цел да изкарат пари.
Това е една от основите, върху които процъфтява политкоректността на големия и малкия екран. "Да уважим всички, за да им вземем парите" е добра холивудска стратегия. Виждаме го в сякаш насилственото налагане на образа на "силната жена", така и в настъпването на ерата на чернокожия герой.
Филмът "Черната пантера" (Black Panther) изкара над 1 милиард долара в световния боксофис и се превърна в абсолютен хит, както и в повод за расова гордост за тъмнокожите американци (което също така понаду оценките на критиците за него). Но още преди принц Т'Чала да очарова публиката с акцента си и своето "Wakanda Forever!", друг черен герой смело закрачи от комиксите на Marvel към екрана.
Става дума за Люк Кейдж (познат и като Power Man), който се появи по екраните на телевизионните зрители с няколко участия в сериали по Netflix. След успеха на другия тъмнокож супергерой по кината, Кейдж ще се завърне триумфално в стрийминг услугата с втория сезон на собствения си сериал - "Luke Cage" и вероятно ще получи повече внимание именно заради скорошните успехи на Marvel на "расовия фронт".
Първата поява на Кейдж - "героят на Харлем", беше в сериала Jessica Jones. Той е това, което можем да определим като "твърде добър човек". Винаги опитващ се да постъпи правилно персонаж, който често си пати заради добродушието си. Именно това го е вкарало в затвора, където излежава присъда за престъпление, което не е извършил. И където експеримент е направил кожата му непробиваема, защото това все пак е сериал по комикс.
Непробиваем за куршуми афроамериканец - да, звучи като лоша шега, но самата му концепция е послание към нестихващия проблем с насилието от и над чернокожи в САЩ.
Най-големият проблем на Люк Кейдж? Дрехите, надупчени от куршуми.
Персонажът е създаден в началото на 70-те, когато във възход е blaxploitation жанра - eтнически поджанр в киното и телевизията, в който тъмнокожи актьори получават главните роли. Кейдж е първият чернокож супергерой, който получава собствена комикс поредица и е насочен към конкретна аудитория - младите чернокожи американци.
Нещо, което сериалът "Luke Cage" в някаква степен повтаря 40 години по-късно. Още първият сезон, действието в който се фокусира върху разкъсвания от престъпност и корупция нюйоркски квартал Харлем, показа, че това не е точно "сериал за бели".
През призмата на един не толкова лъскав супергеройски сериал създателите на Luke Cage представиха проблемите на чернокожите в Щатите в момента - отношението на полицията към тях, престъпността сред младите,усещането за безнадеждност.
В същото време, типично за blaxploitation жанра, почти всички основни роли са поверени на цветнокожи, а малцината бели са там колкото "за цвят". С предимно "бели" продукции дори в този нов комиксов поджанр на киното и телевизията, това е напълно обяснимо и приемливо.
По-интересното е, че Luke Cage, може би защото се появи на малък, а не на голям екран, не получи такова масово признание като "Черната пантера", макар да е фокусиран върху цветнокожите в САЩ тук и сега, а не на техни далечни роднини от измислена, високотехнологична държава в Африка.
Както личи от трейлъра на новия сезон на сериала, не ни очаква нищо по-различно. Кейдж (Майк Колтър) вече започва да приема ролята на "герой на Харлем", който брани квартала от всичко - улична престъпност, свръхчовеци, че дори и корумпирани политици. Лесно е, когато си недосегаем и можеш да разбиваш стени с ръцете си. На сцената обаче се появява друг непробиваем афроамериканец - Bushmaster, който, изглежда, има намерение да си "присвои" квартала. Както личи от трейлъра, той е способен да нарани Кейдж. И така двамата вероятно ще мерят сили да последния епизод от новите 13, когато справедливостта отново ще възтържествува в типичен комиксово-холивудски филм.
Bushmaster иска Харлем за себе си и поне в трейлъра изглежда като достоен противник заради собствената си непробиваемост.
И за да не е Luke Cage посветен само на расовото равноправие, дори в трейлъра на втория сезон сериозно се усеща влиянието на феминистичната вълна в Холивуд.
Както в репликата "Харлем не се нуждае от герой. Нуждае се от кралица" на политикът/престъпен бос Марая Дилард, така и във финалната размяна на реплики между Кейдж и полицайката (с роботизирана ръка, не питайте) Мисти Найт. Люк й казва, че не се нуждае от "помощник", а тя отвръща, че може би всъщност той е нейният такъв.
Е, изтормозените от политкоректност на екрана зрители ще трябва да преглътнат и това. Първият сезон имаше едно наистина хубаво качество в лицето на актьора Махершала Али (House of Cards, Moonlight), който чудесно изигра злодея Котънмаут. Може и новите епизоди на Marvel/Netflix продукцията да поднесат някоя подобна изненада и да заслужат гледането си след премиерата на 22 юни.
ОБИКНОВЕНА ЛЕВИЧАРСКА политкоректна вълна на дегенерацията...