На американците не им се удава особено да екранизират руска история и руска литературна класика.
Не им се получи с адаптацията по "Евгений Онегин" от 1999 г., въпреки участието на Ралф Фанс и Лив Тейлър. По-скоро като провал може да се определи и екранизацията по "Анна Каренина" с Кийра Найтли в главната роля.
Никой от тези неуспехи не е донесъл след себе си кой знае колко масов отзвук, само спорадични критики и недоволни коментари.
Сега обаче нов филм за принцеса Анастасия ядоса не на шега руснаците.
Продукцията се казва "Анастасия: Имало едно време" и всъщност и решава да не се занимава с трагичната съдба на принцесата и семейството ѝ, а да се превърне в забавна тийнейджърска история и хумор в стил "Гости от миналото".
Сюжетът звучи като да е писан от човек със сериозни проблеми, не само в областта на историческата наука, и разказва за вълшебника Распутин, който успява да спаси принцесата чрез вълшебен портал във времето и пространството.
Така момичето се озовава не в лапите на болшевиките, а в американския Уисконсин и то далеч във времето - в 1989 г. С нея има вълшебен медальон, който ѝ помага да върши разни чудеса. Ако това не ви звучи достатъчно, сценаристите са си позволили и още куп волности и откровени абсурди.
В Уисконсин Распутин продължава да преследва принцесата, но зрителите го виждат и как участва в надпревара по брейк танци в мол и как играе видеоигри. Владимир Ленин от своя страна е изигран от филипински комедиен актьор, който според някои прилича на търговец на коли втора ръка.
Да, "Анастасия: Имало едно време" може да подразни дори и тези, които иначе не се вълнуват от история и си спомнят съдбата на Романови съвсем бегло.
За руските потребители в социалните мрежи обаче думата "подразнен" е много слаба пред негодуванието, което изпитват.
Съвсем логично те посочват, че да обърнеш съдбата и убийство на императорското семейство в сюжет, по-подходящ за Disney, в който весели тийнейджърки си играят с магически медальони, е брутална злоупотреба с историята.
Други допълват, че това е неетично присвояване на епизод от руското минало от страна на американците, при това толкова некоректно и изопачено. В една от сцените например Анастасия е показана да яде спагети с ръце, сякаш да се внуши, че младата рускиня е напълно нецивилизована и невъзпитана.
Към това се прибавя и фактът, че продукцията е изключително нискобюджетна и зле заснета, а актьорската игра е на отчайващо ниско ниво, въпреки че Емили Карей, позната като малката Даяна от "Жената чудо", иначе е симпатична.
Шокиращо е обаче, че до снимки с Карей са стигнали сцени като тази, в която тя открива книга за случилото се с родителите ѝ, но не реагира по никакъв начин. Накрая за капак Ленин успява да простреля принцесата в сърцето, но тя отново се измъква през времевия портал и някак си спасява героично семейството си.
"Това е все едно да направиш комедия за атентатите от 11 септември", пише вбесен руснак в Twitter.
Друг допълва, че тема на въпросната комедия може да е и убийството на Джон Кенеди или протестите "Black Lives Matter" - също толкова неподходящо и оскърбително е.
В задочния конфликт има роля и това, че филмът "Анастасия: Имало едно време" е американски и създателите му са се изкушили да следват клишето за примитивните и зли руснаци, без да се съобразяват, че принцеса Анастасия е родена в императорско семейство и със сигурност не ѝ е било позволено дори да си помисли да яде с ръце.
Много потребители сочат към анимацията "Принцеса Анастасия" от 1997 г. като положителен пример с аргумента, че тя е един добър пример как може историята да бъде адаптирана и да не следва дословно събитията, но все пак да не обижда държавата, от която произхожда.
Все пак темата за съдбата на семейство Романови е болезнена за руснаците.
През 2000 г. император Николай II е канонизиран за светец, а две години по-рано е организирано тържествено погребение с почести за императорското семейство, а тогавашният президент Борис Елцин описва убийството на Романови като една от най-срамните глави в руската история.
Мнозинството от младите руснаци са съгласни с това изказване и приемат случилото се с императорското семейство за един от най-варварските актове в историята.
А в Twitter, където недоволството продължава да се вихри, един потребител пише за "Анастасия: Имало едно време", че е по-добре да погледате изключен телевизор за няколко минути - със сигурност ще е по-забавно и съдържателно.