Компаниите зад създаването на "Матрицата: Възкресения" влизат в съдебна битка.
От продуцентската компания Village Roadshow са завели дело срещу филмовото студио Warner Bros. заради решението на вторите да пуснат научнофантастичния екшън едновременно в кината и в стрийминг услугата си HBO Max.
Аргументът на Village Roadshow е, че пускането на филма на малък екран в деня на кинопремиерата е ограничило сериозно неговите боксофис резултати, а с това и финансовите ползи за самите тях като копродуцент.
Според компанията Warner Bros. "много добре са знаели", че ще се стигне до такъв отлив на зрители в кината, но въпреки това са пуснали филма в стрийминг услугата си, за да си осигурят "вълната от абонаменти за HBO Max, от която отчаяно са се нуждаели" в края на годината.
Целта, според съдебният иск, е била да се повишат абонаментите на HBO Max и приходите от тях, за да се отрази това положително на стойността на акциите на компанията-майка.
До казуса се стига, тъй като "Матрицата: Възкресения" излезе в края на 2021 г. - годината, в която Warner Bros. пуснаха всички свои нови премиери едновременно на голям и малък екран, оправданието за което беше пандемията и притесненията на зрителите да се върнат в кината.
От Village Roadshow (VR) обаче твърдят, че дългоочакваното продължение на режисьора Лана Уашовски е трябвало да има премиера през 2022 г. и да попадне извън списъка със смесени премиери. Warner Bros. обаче решили да изтеглят филма за декември 2021-ва с цел да привлекат хора към стрийминг услугата си.
Така "Матрицата: Възкресения" изкара едва 37 милиона долара в щатския боксофис. VR сравняват този резултат с излезлия дни по-рано - и само в кината - "Спайдър-мен: Няма път към дома", който събра от билети близо 750 милиона долара само в Щатите.
Warner Bros. предоговори условията в договорите около всеки филм в частите за представянето в боксофиса, когато взе решението да пусне всичко от 2021 г. и в HBO Max. Според съдебният иск такава сделка не е била постигната с Village Roadshow за "Матрицата: Възкресения".
Искът още посочва, че прибързаното пускане в HBO Max е довел до бързо пиратстване на филма, което още е смъкнало неговото представяне в офиса.
Слабото финансово представяне на филма според Village Roadshow подкопава и стойността на франчайза, като поставя под въпрос дали ще бъдат направени следващи филми от него.
Но "Матрицата" не е единственият казус - спор има и около други общи проекти на двете компании. VR твърдят, че Warner Bros. е отказало да ги приеме като партньор по филма Wonka с аргумента, че не ставало дума за предистория на "Чарли и шоколадовата фабрика" (обща собственост на двете компании).
WB се опитва да махне Village Roadshow и от работата по сериал, базиран на филма "На ръба на утрешния ден" (Edge of Tomorrow) с Том Круз, твърди се още в съдебния иск.
И там ситуацията е сходна - Village Roadshow са съсобственици на филма, но "вместо да ги третират" като такива, от WB са предложили на VR да се откажат от правата си и да са "втори клас" сътрудник в проекта.
Village Roadshow, от своя страна, за момента не изплащат значителни суми от своя дял разходи по създаването на "Матрицата: Възкресения", заради предполагаемо нарушения договор от страна на WB. Компанията иска да разбере какви са били всички печалби на Warner Bros. от филма, включително как се е отразило пускането на филма в HBO Max за привличане на абонати към услугата.
Това не е първият казус, който възниква около пускането на нови филми в стрийминг услуги.
Скарлет Йохансон заведе дело срещу Disney с аргумента, че премиерата на филма с нейно участие "Черната вдовица" едновременно в кината и в стрийминг услугата Disney+ е довело до по-нисък боксофис, а от там и до по-ниски бонуси за актрисата. Спорът беше решен през септември, а какво са се договорили двете страни не стана ясно.
Warner Bros. бяха критикувани и още когато решиха да пуснат филмите си за 2021 г. по кината и в HBO Max в един и същ ден. Остри коментари срещу това дойдоха от доказани кинотворци като Дени Вилньов ("Дюн") и Кристофър Нолан.