Трябва ли книгите да станат лотарийни билети, за да са достъпни за всички?
Този провокативен въпрос идва от видео-посланието на издателство "Жанет 45", публикувано в навечерието на Деня на българската култура.
Книгоиздателят Манол Пейков прави иронична препратка към рекламния клип на "Националната лотария" със Захари Бахаров ("Лотарията накара хората да мечтаят отново") и призива за съпротива срещу намеренията на парламента да ограничи масовото разпространение на игрите на късмета.
Организирането на хазартни игри е една от малкото комерсиални услуги, които по закон са освободени от ДДС.
За сметка на това - книжните издателства не влизат в групата на "културните организации", чиято дейност може да се ползва с данъчно облекчение.
За да илюстрират диспропорцията - "Жанет 45" пуска специално издание на "Български хроники" от Стефан Цанев, в чиято корица е вграден и... талон за търкане.
По този начин историческият роман съкращава 20 на сто от цената си и се превръща в "щастлива" книга.
"Напоследък се говори много за мечти и малко за култура. И понеже е 24 май - да поговорим за книгите.
Факт е, че - с изключение на Дания - България има най-високото ДДС върху книги в Европейския съюз. Така те са по-скъпи, недостъпни са и по-малко хора могат да си ги позволят.
Затова издадохме първата в света книга, която е и скреч-талон. Това е "щастливото" издание на "Български хроники" и е с 20 процента по-евтино. Защото толкова щеше да струва, ако се ползваше с преференциите на игрите на късмета.
Но трябва ли да разчитаме на късмета, за да станат книгите в България по-достъпни? И още нещо: Наистина ли сме държава, която цени хазарта повече от културата?", пита Манол Пейков.
Клипът завършва с призив за подкрепа на петицията "За намаляване на ставката на ДДС върху книгите".
Това е втората социална кампания на "Жанет 45" по случай 24 май. През 2017 г. издателството на Божана Апостолова пусна в книжарниците романа на Иван Вазов "Под игото", преведен на шльокавица.
За всеки закупен екземпляр на "Pod igoto", пловдивското издателство обещаваше да дари по две български книги на училища, читалища и библиотеки.