Джаз и бански старци

Още в началото - шапки долу за организаторите на Банско Джаз Фест 2010! Тринайстото издание на фестивала се увеличи с една нощ - ще е между 7 и 13 август. Но не (само) за това.

В годината на най-голямата кинтонемия у нас, те успяха да поканят звездни банди и отделни изпълнители (по-голямата част от които за първи път в България) и да превърнат традиционното и придобило открай време авторитет СЪБИТИЕ в истински ФЕСТИВАЛ. С категоричен хелдайнър във всяка една нощ.

Замислена и изпълнена на принципа „за всекиго по нещо", фиестата миксва почти всички стилове, близки или сродни на джаза и блуса. За палмата на първенството ще спорят обаче не само гостите, но и българските участници (на отделни сцени). А в „Лъки Банско" всеки ден от 14 и 16 часа ще бъдат прожектирани игрални и документални филми, посветени на големи звезди от историята на този жанр, както и творчески портрети на някои от тях. „Нашите гости са от най-ухажваните", не крие главният идеен двигател и директор на събитието - доктор Емил Илиев.

Кой е по-велик?

Соломон Бърк, кралят на рок-енд-соула, оригиналният соло китарист на Genesis - Стив Хакет, царете на ейсид джаза и ню фънка Incognito или живият класик на популярния джаз и хард бопа Бени Голсън?, спорят фенове по форумите.

Както е ясно обаче, крокодилът не може да е по-зелен, отколкото дълъг. Тези артисти са еднакво важни! И всички те ще се изявят тази година. При това в различни вечери, без да хвърлят величествената си сянка върху останалите в афиша на събитието, към което организаторите са прибавили още една дата - 7 август. За ордьовър. Ще го сервира Мери Танева с концерт-посвещение на Леа Иванова, полското трио на Миколай Ташка и Деси Тенекеджиева в компанията на Боби Вълчев (пиано), Калин Вельов (ударни, перкусии) и Мишо Йосифов (тромпет) за електро-акустичен сет, представящ материал от все още неиздадения й албум „Crazy Butterfly".

Хедлайнърите

Айде по хронология (щото, нали, крокодилът...)

Incognito (Централен площад, 9 август, понеделник)

За 30 години в шоубизнеса Жан Пол „Блуи" Муник - основател на формацията, видя и 2, и 200; пробва (горе-долу) и толкова вокалистки. Сега пристига в България с последната от тях - Ванеса Хейнс. Нейната смугла бленда - кръстосваща в безкрая между традиционния блус и ню соула, се лее и в „Life Ain't Nothing But A Good" - пиеса от горещия албум на формацията „Transatlantic RPM", който пионерите на ейсид джаза ще представят в Банско. Певицата, известна още като бекинг в концертите на Ван Морисън, може да се похвали и с отлично приет от критиката солов албум - „Stay With Me".

Соломон Бърк (Централен площад, 11 август, сряда)

„Eдно от малкото живи божества на истинската музика" - така вечният китарист на The Rolling Stones - Кийт Ричардс, се обърна към Соломон Бърк по случай неговия 70-годишен юбилей през март тази година. "Човекът, който въведе триумфално блуса, госпъла и соула през портите на новия век", додаде иначе пестеливият на суперлативи Ерик Клептън. „Бавната ръка" е сред композиторите на албума „Like A Fire" (2008). Знаменитият изпълнител, обявен за най-добрия соул певец за всички времена, обаче е наточил за първата си изява в България репертоар основно от своя съвсем нов проект - „Nothing's Impossible", който се появи през април тази година. Визитата на музикалния гуру у нас е в рамките на турнето му „Year Оf Тhe Dream Love", което стартира в Япония през май.

Соломон пристига със собствена лимузина от Гърция. Сред изискванията му са 100 рози на сцената. Води екип от 16 души, между които четири беквокалистки и подсилена ритъм секция.
„Гостът е над 250 килограма. Затова се наложи да разбием една стена в банята на хотелската му стая, иначе няма как да влезе вътре -  твърде едрогабаритен е",  довери доктор Илиев.

Чешкият Петра Ерней квартет и германците Сайд Степс имат тежката задача да подгреят за Бърк.

Стив Хакет с унгарския бенд Джабе (Централен площад, 12 август)

Фенлък до възбог - това е изявата на оригиналния китарист на Genesis, белязал с виртуозни сола първия период на легендарната британска  арт рок група, от една страна, а от друга - един прелюбопитен проект на унгарските фюжън вирутози, които вече 15 години залагат на микс от джаз, рок и уърлд.  Допълнителен съспенс вкарва фактът, че този формат предлага по концертите и пиеси от индивидуалните дискове на Стив (чиито фенове ги намират дори за по-самобитни от тези на Genesis).  „Джебе" пък означава свобода на един от африканските езици. Бандата - удостоена с многобройни национални и международни награди, е изнесла концерти в цяла Европа, Азия и Северна Америка - около 40 страни от 2002 насам.

Бени Голсън (Централен площад, 13 август)

На крака! Да посрещнем eдин от най-големите, минал вече от класиката във фолклора... Корифей на тенор сакса (от него издухва какъвто стил се сетите), композитор, аранжор, текстописец, бенд лидер. Набор и съидейник на Джон Колтрейн, Дизи Гилеспи, Лайънъл Хемптън и Джаз Месинджърс на Арт Блейки... работил с Майлс Дейвис, Сами Дейвис Джуниър, Ела Фицджералд... има и още от същата висша лига: Куинси Джоунс, Пеги Лий, Оскар Питърсън, Даяна Рос...  „Той е световен учител по музика", казва за него покойният гранд на тромпета  Арт Фармър. Той е и онази знаменитост, за която прословутият герой на Том Хенкс от филма „Терминалът" идва в Америка да й вземе автограф и остава заклщен на летището. Същински десерт на събитието.

Родните музиканти

също участват в сервирането на разнообразното му меню - от обичайните заподозрени (Васил Петров, Ангел Заберски, Камелия Тодорова, Живко Петров, Милчо Левиев, Йълдъз Ибрахимова, биг бендът на БНР с диригент Янко Миладинов), до по-младите лица като дамската формация The Belles (красавиците!), Mad Dogs и Percussion Impact!

Шоуто на последното трио (Централен площад, 10 август) се очертава твърде интригуващо. На мястото на внезапно напусналия ни пианист Румен Тосков - Рупето ще застане Милен Кукошаров. Клавишите му пяха за Теодосий Спасов, Любо, Стефан Вълдобрев, Графа, Митко Рупчев, Инфинити, Каффе и за кого ли още не. Той е постоянен член на формацията на Калин Вельов - Тумбаито, където се подвизава и като вокалист.      

Другите „импактни" са Христо Йоцов - барабани, миди вибрафон, основател и Стоян Янкулов-Стунджи - барабани, октапад, тъпан и сикуенсинг. "Шоуто ни е специално. Христо има партии на електрически вибрафон, а аз - на електрически барабани", анонсира половинката на Елица Тодорова.

Тагове: джаз, банско, incognito

Новините

Най-четените