Метълът и рокът често са предпочитана музика за аутсайдерите, за отхвърлените, за децата, които се чувстват на дъното и не срещат разбиране наоколо, но воюват за своето място под слънцето.
Често такива са не само феновете, но и самите изпълнители, някои от които не просто откриват истинската си същност чрез музиката, но и достигат статут на величия благодарение на нея.
Този тип хора знаят какво е да си и на върха, и на дъното. Знаят какво ти коства да се завърнеш, след като всички са те отписвали, и да станеш даже по-добър от преди.
В тежката музика е пълно със знакови, епични, легендарни завръщания - част от култовата история на някои от най-прочутите групи и техните най-видни членове.
Ето една малка, но представителна извадка със 7 от тях.
Завръщането на Роб Халфорд в Judas Priest
Когато фронтменът напусна великата британска хеви метъл формация през 1992 г., той остави огромна празнина.
Защото просто в музиката има незаменими личности и Халфорд е сред тях. Докато певецът изследваше нови музикални хоризонти с по-тежко звучене, бандата взе за негов заместник Тим "Рипър" Оуенс от трибют група на Priest.
Оуенс не се представи зле, но с него Judas Priest издаде два неособено впечатляващи албума в по-различен стил.
За щастие, Халфорд промени решението си и през 2003-та се завърна към това, в което е най-добър, както и на мястото, което най-много му подхожда. Оттогава насам Judas Priest изживява втора младост и направи някои от най-значимите си концерти, спечели "Грами" и сега готви поредния си албум.
Завръщането на Брус Дикинсън в Iron Maiden
В края на епичния концерт на Maiden през 1993 г., който трябваше да бъде последен за Дикинсън, магьосникът Саймън Дрейк "уби" вокалиста - използвайки уреда за мъчения желязна девица, чието название носи и бандата.
Естествено, големият Дикинсън далеч не загина в онзи момент и разви успешна солова кариера, но Iron Maiden определено страдаше без него и записа двата си най-малко успешни албума със заместника Блейз Бейли.
Когато Дикинсън се завърна през 1999 г., изглеждаше сякаш никога не си е тръгвал. Заедно с него се завърна и китаристът Ейдриън Смит и Iron Maiden претърпя истински ренесанс с поредица от успешни нови албуми и големи турнета.
Британците доказаха, че когато са в най-силния си състав, няма какво да ги спре. А присъствието на Дикинсън е просто задължително за тяхната неповторима аура.
Възраждането на Alice in Chains с Уилям Дювал след смъртта на Лейн Стейли
Във величието на Лейн Стейли няма никакво съмнение и когато певецът почина през 2002 г., това изглеждаше неизбежен край за гръндж легендите от Alice In Chains.
Групата и без това беше западнала заради дългогодишна злоупотреба с наркотици и трагедията с вокалиста можеше да я довърши окончателно. Но три години по-късно оцелелите членове на Alice In Chains се събраха отново, привлякоха Уилям Дювал за певец и противно на всички очаквания, създадоха много силен албум.
Black Gives Way to Blue (2009) съдържаше първите нови песни на бандата от 14 години и стана албум на годината на Revolver, а оттогава те пуснаха още две нови издания и доказаха, че е било твърде рано да бъдат отписвани.
Дейв Грол формира Foo Fighters след смъртта на Кърт Кобейн
Той беше барабанистът на най-актуалната и значима рок група на 90-те, завършила трагично съществуването си.
Но Дейв Грол е различен от повечето музиканти. И затова, когато Кърт Кобейн се самоуби и Nirvana приключи, Грол стана фронтмен на своя собствена група, взе да пише хит след хит и продаде над 10 млн. албума само в Щатите.
Шеметният успех на Foo Fighters е доказателство не само за таланта, но и за непримиримия дух на музиканта, който продължава да участва и в други страхотни проекти като барабанист, китарист и певец.
Днес Дейв Грол е сред водещите лица на съвременния рок и не спира да поддържа огъня в едни твърде трудни времена за жанра.
Дейв Мъстейн създава Megadeth, след като е изхвърлен от Metallica
"Без предупреждение? Без втори шанс?", пита китаристът и певец, когато останалите от Metallica го уволняват през 1983 г. заради неконтролируемото му поведение.
Това остава една от най-прочутите истории в метъла, събрала няколко от най-големите легенди в жанра във взривоопасна комбинация.
Мъстейн има композиторски принос за няколко песни от първите два албума на Metallica и е водещ китарист на групата, преди да бъде заменен от Кърк Хамет.
Проблемите на Дейв с алкохола, наркотиците и агресията стават нетърпими за останалите - алкохолът винаги е бил на почит в групата, но не и в количествата, които употребява китаристът.
Затова той се оказва изхвърлен от бандата, която през следващите години прави невероятен бум и се издига до №1 в историята на траш метъла. Мъстейн обаче не се предава и още по пътя на връщане към Ел Ей след уволнението си замисля концепцията за нова група на име Megadeth.
В рамките на десетилетие Megadeth става втората най-продавана метъл формация от своето поколение, а Мъстейн и до днес е движещата сила на бандата.
Соловата кариера на Ози Озбърн след изхвърлянето му от Black Sabbath
Легендарните основатели на метъла от Black Sabbath водят разрушителен начин на живот, който през 70-те кулминира в раздяла с прочутия им фронтмен.
След реализирането на четвъртия албум и последвалото турне, Ози тотално изчезва, когато идва време за нови записи и бива уволнен от останалите.
Певецът се заключва в хотелската си стая и очаква да се напие до смърт. Тогава получава помощ от дъщерята на мениджъра на групата - бъдещата мисис Шарън Озбърн.
Тя му помага да намери брилянтния млад китарист Ранди Роудс, който свири в четворно платинения албум Blizzard of Oz.
Шарън и Ози успяват да изградят цяла империя в шоубизнеса и да възродят вокалиста със соловата му кариера. През 1997 г. той се завръща в Black Sabbath като човек, доказал, че е способен на велики неща и без групата.
Издигането на AC/DC с Брайън Джонсън след смъртта на Бон Скот
С над 50 млн. продадени копия по цял свят, Back in Black е най-успешният хард рок албум на всички времена, а още по-впечатляващото е в какъв период за групата е записан.
Албумът е осъществен през 1980 г., 2-3 месеца след трагичната смърт на невероятния певец Бон Скот.
До смъртта на фронтмена се стига при неясни обстоятелства след един запой в Лондон и внезапно бъдещето на австралийската група е под въпрос - защото как въобще е възможно да замениш такъв емблематичен глас?
AC/DC обмислят да сложат край на групата в онзи момент, но семейството на Скот ги поощрява да продължат и те избират един неособено известен дотогава певец, хвален им от самия Скот преди смъртта му.
Така се появява Брайън Джонсън, който постига огромни неща с AC/DC през следващите десетилетия и се доказва като повече от достоен наследник на Скот. А още с началните си камбани Back in Black се превръща в символ на музикалното прераждане.