Всеки е тръгнал отнякъде и обикновено крайната му дестинация няма много общо с началната.
В музиката съществуват велики творци, които не претърпяват кой знае какви стилови промени и дори десетилетия на музициране и преминаването на най-различни моди и течения около тях не са в състояние да ги променят.
Покрай всяка група като AC/DC обаче има още безброй други, които рязко или постепенно насочват музиката си в различни посоки. За повечето промените просто са неизбежни (независимо дали са за добро) и пътят им ги отвежда до доста разнообразни музикални територии.
Съществуват и примери за променени до неузнаваемост музикални идентичности. И обикновено именно те са най-интригуващи за изследване.
В случая изтъкваме трансформацията на групи и изпълнители, които не се нуждаят от представяне, но които може и въобще да не разпознаете в ранния им материал.
Дейвид Боуи
Царят на трансформациите изгради цялата си кариера върху дръзките си превъплъщения и образи като Зиги Стардъст и Финия бял дук всъщност представляват само малка част от музикалното му наследство.
Пионер в не едно и две музикални течения, Боуи е икона, но не е лесно да бъде разпознат в първия си сингъл - кавър версия на класическата песен Liza Jane, записан заедно с бандата The King Bees в типичния стил на момчешките групи от началото на 60-те като The Monkees.
Ранният материал на легендата не постига никакви успехи и за щастие, Боуи се преориентира все по-далеч от рокендрола, за да открие истинската си същност.
Излизането на Space Oddity през 1969 г. напълно променя съдбата му.
Рони Джеймс Дио
Един от бащите на хеви метъла си остава сред най-впечатляващите гласове, които някога ще чуем в тежката музика.
Той не само популяризира прочутия жест с дяволските рога - емблема на метъла и рока, но и създава незабравим материал с Rainbow, Black Sabbath, Elf и в самостоятелната си кариера.
Кой би предположил обаче, че в тийнейджърските си години американецът и неговата група ще звучат толкова меко и безобидно и ще изпълняват песни като класиката Will You Still Love Me Tomorrow?
Отнема цяло десетилетие на Дио и съратниците му да се променят до неузнаваемост, да се превърнат в блус и хард рок състава Elf и да станат подгряваща група на Deep Purple.
Били Джоел
Един от най-продаваните изпълнители на всички времена е свързван с мелодични поп и рок балади за пиано, но в ранните си години се плъзга опасно близо до хеви метъла с групата си на име Attila.
Днес е някак парадоксално да се слуша материалът на състава, очевидно повлиян от Франк Запа и The Doors, а още по-парадоксална е историята, която слага край на начинанието.
Attila е дует, съставен от Джоел на орган и Джон Смол на барабани. Но след като просъществуват около година и издават един албум, двамата се разделят, тъй като Джоел отмъква съпругата на Смол и по-късно се жени за нея.
Beastie Boys
Емблематичното трио твори история с комбинирането на ироничен хип-хоп с рок влияния, китари тип Led Zeppelin и барабанни семпли, но корените на групата са другаде.
На съвсем крехка възраст Beastie Boys представляват хардкор пънк състав, допълнен от барабанистката Кейт Шеленбах.
В началото на 80-те те си изграждат име в пънк средите и споделят една сцена с имена като The Dead Kennedys и The Mistfits.
Някак на шега се случва пренасочването им към рапа и оттам машината се завърта, за да се стигне до срещата им с младия Рик Рубин и създаването на албума Licensed to Ill - едно от най-продаваните рап издания на 80-те.
Daft Punk
Неустоимото френско дуо, което за съжаление прекрати съществуването си през тази година, направи име с оригиналната си и разнообразна електронна музика.
Но двете същества под неизменните шлемове не са някакви роботи или извънземни, а двама приятели, които се познават от гимназията. И които в тийнейджърските си години създават непохватна, но чаровна рок група.
Тома Бангалтер и Ги-Манюел де Омем-Кристо откриват общите си вкусове и заедно с още един свой приятел основават състава Darlin' - на името на песен на Beach Boys.
Дебютният им краткосвирещ албум не се приема добре от критиката и един английски журналист го описва просто като "купчина глупав пънк" (daft punk).
Французите решават да използват фразата за име на новата си група, откриват електронната музика и в началото на 90-те започват да експериментират с дръм машини и синтезатори.
Следват близо 30 години на огромни успехи, които им гарантират вечно място в историята на електронните жанрове.